ALC opkøber aktiviteterne i Cargo Service

Aarhus Logistics Center A/S, ALC, har indgået aftale med Cargo Service Holding A/S om at opkøbe aktiviteterne i Cargo Service A/S

Formålet med opkøbet er at tilbyde havnerelaterede serviceydelser med højere kapacitet og dermed større fleksibilitet på Aarhus Havn.

ALC har siden 2010 opbygget en stærk stevedore- og pakhusvirksomhed på Aarhus Havn. Sammenlægningen af de to virksomheders aktiviteter skal sikre en fortsat udvikling af selskabets havnerelaterede produktportefølje til gavn for kunderne på havnen.

- Ved opkøbet af Cargo Services aktiviteter styrker vi os på flere fronter både organisatorisk og produktionsmæssigt. Desuden kommer vi til at råde over nye kompetencer, som vil øge virksomhedens samlede produktudbud. Maskinparken, håndteringskapaciteten og pakhusarealet øges også betragteligt. Det betyder, at vi fremover også kan tilbyde vores kunder langtidsopbevaring, pick & pack og lignende værdiskabende ydelser, udtaler Jørgen Nielsen, administrerende direktør i ALC.

Jørgen Nielsen ser også frem til at byde Cargo Services kunder og medarbejdere velkommen til en fælles spændende fremtid på Aarhus Havn.

Efter opkøbet råder ALC over ca. 47.000 kvm. pakhuse på havnen og en stor maskinpark med løftekapacitet på op til 100 tons.

Virksomheden vil i fremtiden levere en lang række serviceydelser indenfor stevedoring, pakhus- og lagerhotel, bulkhåndtering, terminalservices, svejsning, crating/emballering, distribution og surring m.v.

- I takt med rederiernes indsættelse af større skibe er der behov for en konsolidering indenfor terminalvirksomheder. Det skal skabe den nødvendige kapacitet, fleksibilitet og konkurrencedygtighed. Denne udvikling har dannet grundlag for, at Cargo Service Holding A/S har indgået aftale med ALC omkring opkøbet.

- Vi mener, at ALC’s opkøb af aktiviteterne i Cargo Service vil muliggøre den videre udvikling af konkurrencedygtige løsninger på Aarhus Havn. Det vil ske til glæde for selskabets kunder, vores medarbejdere og Aarhus Havn, siger Ole Sehested, bestyrelsesmedlem i Cargo Service Holding A/S.

ALC tager kontakt til alle Cargo Services kunder for at informere mere om opkøbet og situationen.

- Det er vigtigt, at de modtager samme høje serviceniveau som hidtil, så vi i fællesskab kan videreudvikle samarbejdet, udtaler Jørgen Nielsen.

Lars Krabbe fratræder i forbindelse med overtagelsen sin stilling som direktør for Cargo Service A/S.

Cargo Service A/S, tidligere Aarhus Stevedore Kompagni, blev etableret i 1895 og har siden været en af de førende stevedore virksomheder på Aarhus Havn. Selskabet driver i dag tre hovedaktivitetsområder indenfor bulk-, projekt- og lagerhåndtering herunder pakning og tømning af containere.

-hawin

2/12 2015
  • Odder kan give nye problemer for  havneudvidelse

    Odder kan give nye problemer for havneudvidelse

    havne ›Odense Havns planlagte milliardudvidelse møder modstand af bl.a. naturfredningsforening og borgere. Og nu kan opdagelsen af en odder give flere problemer for projektet
  • Fredericia Container Terminal A/S etableret

    Fredericia Container Terminal A/S etableret

    havne ›Fredericia Shipping er majoritetsaktionær og APM Terminals og ADP minoritetsaktionærer i det nye selskab, som vil udvikle og sikre den fremtidige vækst i containermængderne på Fredericia Havn
  • Stena Line køber Wasaline

    Stena Line køber Wasaline

    havne ›Med opkøbet af Wasaline og ruten mellem Umeå og Vaasa styrker Stena Line sin position i Østersøområdet og udvider sit netværk med en femte rute i regionen
  • Ny containerrekord i Aarhus Havn

    Ny containerrekord i Aarhus Havn

    havne ›I årets første ni måneder har Aarhus Havn haft en containervækst på 27 procent. Og i årets tredje kvartal har havnen opnået den højeste containeromsætning nogensinde
  • Bølgetestet havnebyggeri

    Bølgetestet havnebyggeri

    havne ›I et bølgebassin på Aalborg Universitet, tester forskere hvordan den kommende udvidelse af Hirtshals Havn bliver påvirket af elementernes rasen. Resultaterne giver kritisk information om konstruktionen
  • Test af autonom rengøring af containere

    Test af autonom rengøring af containere

    havne ›Helsingborg Havn og virksomheden MCS Robotics AB undersøger de kommende måneder, om en robotløsning med AI-styret billedegenkendelse kan bidrage til et bedre arbejdsmiljø og et mindre miljøaftryk
  • Ny cfo hos Aarhus Havn

    Ny cfo hos Aarhus Havn

    havne ›Rikke Bjørn Sørensen er ny økonomidirektør i Aarhus Havn. Med sig har hun masser af erfaring fra dansk erhvervsliv
  • Stærk efterårsferie for Molslinjen

    Stærk efterårsferie for Molslinjen

    havne ›Mange passagerer valgte vandvejen i efterårsferien. Og flere af dem benyttede Molslinjen. Rederiets ti færgeruter var blot 363 passagerer fra at slå rekorden fra 2019, som er det seneste normale år før corona