Første spadestik taget til Ystad Havns nye færgepladser

Første spadestik taget til Ystad Havns nye færgepladser

Polens viceminister for søfart og lokale politikere tog første spadestik i et længe ventet byggeprojekt for Ystad Havn. Dermed indledes den officielle opførelse af Ystad Havns nye færgelejer, et omfattende internationalt infrastrukturprojekt, der medfinansieres af EU

For nylig tog Polens vice søfartsminister, Grzegorz Witkowski, sammen med formanden for kommunalbestyrelsen i Ystad, Kristina Bendz (M), det første spadestik til Ystad Havns nye byggeprojektet, som er en del af EU-projektet "Cargo capacity upgrade and LNG bunkering Swinoujscie - Ystad maritime link".

Projektet omfatter foruden to nye færgelejer i Ystad Havn også LNG-drift (flydende naturgas) for en ny færge og et LNG-bunkringsfartøj i ?winouj?cie. Den nye færge skal drives af det polske rederi, Polferries, og sejle mellem Ystad og ?winouj?cie.

Ceremonien fejrede starten på byggeprojektet i Ystad havn og var et symbol på det gode samarbejde mellem Sverige og Polen. Polens vice søfartsminister, Grzegorz Witkowski, holdt en tale for at understrege betydningen af samarbejdet på tværs af Østersøen.

Her bekræftede han også, at den polske regering er positivt indstillet overfor det fortsatte samarbejde og udvikling af den svensk-polske trafik via Ystad havn.

Formand for kommunalbestyrelsen, Kristina Bendz, tog derefter det første spadestik til udvidelsen af Ystad Havn sammen med den polske viceminister, og fra hver deres gravko placerede de to hædersgæster de første sten til Ystad Havns nye bølgebryder. Dermed markerede de opførelsen af de nye færgelejer i Ystad Havn, som forventes afsluttet ved udgangen af næste år.

- Torsdagens ceremoni bekræfter Ystad Havns gode omdømme både i Sverige og internationalt. Sammen med højtstående personer fra politik- og erhvervslivet kan vi fejre, at det længe ventede byggeprojekt er i gang, og dermed understrege havnens betydning for både Sverige og Polen, siger Björn Boström, CEO i Ystad havn.

Han fortsætter:

- Ystad Havn har gennem længere tid oplevet en markant stigning i både gods- og passagertrafik mod Polen, og prognoser viser, at de tal også fremover vil stige. Derfor har en kapacitetsforbedring af havnen været direkte nødvendig, og vi fortsætter nu arbejdet med at øge tilgængeligheden af Ystad Havn fra land. Her har vi blikket rettet mod E65-vejen mellem Malmø og Ystad, hvor en udvidelse er højest på prioriteringslisten.

-hawin

 

8/5 2019
  • Forskning i fremtidens maritime sektor

    Forskning i fremtidens maritime sektor

    havne ›Lektor i politik og forvaltning Lena Brogaard står i spidsen for et nyt forskningsprojekt, der samler eksperter fra hele universitetet om fremtidens maritime udfordringer
  • Molslinjen går elektrisk sommer i møde

    Molslinjen går elektrisk sommer i møde

    havne ›Med næsten 30.000 afgange venter der en travl sommer for Molslinjens færgeruter over hele Danmark. Og denne sommer vil næsten 58 % af alle de afgange blive sejlet på strøm. Den kommende højsæson bliver dermed den mest elektriske færgesommer nogensinde.
  • Rekordår for investeringer og innovation i Esbjerg Havn

    Rekordår for investeringer og innovation i Esbjerg Havn

    havne ›Esbjerg Havn lukkede 2025 med et overskud på 76,5 mio. kr. og en omsætning på 339 mio. kr. Et solidt resultat, men det er de rekordstore investeringer, den høje innovationsaktivitet og den fortsatte udvikling af havnens faciliteter, der kendetegner året
  • Krydstogtgæster bruger over 87 millioner kroner i Aarhus

    Krydstogtgæster bruger over 87 millioner kroner i Aarhus

    havne ›En ny undersøgelse viser, at de besøgende fra krydstogtskibene i Aarhus i 2025 brugte over 87 millioner kroner i Aarhus og regionen. Samtidig viser undersøgelsen, at over hver tredje gæst har lyst til at besøge Smilets By igen på en landbaseret ferie
  • ADP tonser derudaf

    ADP tonser derudaf

    havne ›ADP har i maj 2026 rundet en million tons gods på en måned. Det sker for første gang siden 2014 og afspejler en markant ændring i sammensætningen af gods, hvor flere segmenter nu bidrager til det samlede aktivitetsniveau
  • Skagen Havn investerer i fremtidens landstrøm til krydstogtskibe

    Skagen Havn investerer i fremtidens landstrøm til krydstogtskibe

    havne ›Skagen Havn har indgået kontrakt med PowerConom levering af et nyt landstrømsanlæg til krydstogtskibe. Anlægget bliver et af de mest avancerede af sin art og skal styrke Skagens position som en attraktiv og ansvarlig krydstogtdestination
  • Regeringsgrundlag med stærke maritime aftryk

    Regeringsgrundlag med stærke maritime aftryk

    havne ›Ifølge Danske Rederier har regeringen præsenteret et regeringsgrundlag, der på flere centrale områder anerkender skibsfartens betydning for Danmark. Det gælder både i forhold til udviklingen af erhvervet og grøn omstilling, beredskab, sikkerhed og fremtidens energiforsyning
  • Kristian Durhuus er ny CEO for Copenhagen Malmö Port

    Kristian Durhuus er ny CEO for Copenhagen Malmö Port

    havne ›Den tidligere CEO for bl.a. Molslinjen A/S tiltræder stillingen som havnedirektør i CMP den 1. juni