Miljøvenlig bugserbåd til Aarhus

Miljøvenlig bugserbåd til Aarhus

Aarhus Havn har netop investeret i en ny bugserbåd til ca. 45 mio. kroner. Bugserbåden er langt mere miljøvenlig og højeffektiv i forhold til den bugserbåd, den skal erstatte

Bugsering handler i høj grad om styrke og præcision, og når Aarhus Havn nu vælger at investere i en ny bugserbåd, har disse parametre da også været i fokus. Men også bæredygtighed har spillet en betydelig rolle i beslutningen om udskiftningen af bugserbåden.

Kundechef Nicolai Krøyer fortæller, at man efter et EU-udbud har købt bugserbåden af det tyrkiske værft Uzmar Shipbuilding, der samlet set kom med den bedste løsning.

- Værftet levede op til alle vores minimumskrav, og samtidig kan de levere en bugserbåd, der kan sejle på én motor, når vi sejler frem og tilbage til det skib, der skal bugseres, mens vi kan benytte begge skibets motorer under selve bugseringen, fortæller Nicolai Krøyer, der peger på, at det vil betyde en pæn CO2-besparelse.

Den nye bugserbåd, der bliver leveret til Aarhus Havn, i sommeren 2021, er desuden markant stærkere end 40 år gamle bugserbåd, Hermes, der vil blive solgt til anden side. Den nye båd kan trække 65 tons pæletræk, hvilket er 20 tons mere end Hermes.

-Men den har ikke bare stor styrke, den har også markant bedre manøvreringsmuligheder og dermed effektivitet og præcision i arbejdet. Den kan assistere de helt store skibe, der anløber Aarhus, med udpræget præcision, idet den bliver leveret med et såkaldt ASD-system (Azimuth Stern Drive), siger Nicolai Krøyer.

Fremover vil Aarhus Havn desuden kunne assistere Østjyllands Brandvæsen fra vandsiden med den nye bugserbåd, idet den bliver leveret med et brandsprøjtesystem.

Aarhus Havns anden bugserbåde, Aros, fortsætter som hidtil sit arbejde i havnen, og den skal således anvendes sammen med den nye bugserbåd i de tilfælde, hvor der er brug for to bugserbåde ved ind- og udsejling af havnen.

-lipe

1/6 2020
  • Løftecylindre under lup

    Løftecylindre under lup

    havne ›I februar gav rampen på Fanø Havn efter og faldt ned. Nu skal nyt design af løftecylinderne sikre, at uheldet ikke gentager sig
  • Høj aktivitet og styrket likviditet i Skagen

    Høj aktivitet og styrket likviditet i Skagen

    havne ›Skagen Havn afleverer årsregnskab med et resultat på 32,9 mio. og en omsætning på 97,4 mio kr. Det er et solidt resultat efter investeringer på samlet en milliard de seneste 10 år
  • Aalborg Havn fortsætter positiv udvikling

    Aalborg Havn fortsætter positiv udvikling

    havne ›Stabil, høj godsaktivitet, arealsalg og en voksende udlejningsforretning, der særligt er drevet af vindindustrien, betyder, at Port of Aalborg i 2025 satte omsætningsrekord for andet år i træk
  • 25.000 tons træpiller over kajen i Aabenraa

    25.000 tons træpiller over kajen i Aabenraa

    havne ›Grovvareselskabet Ewers øger aktiviteterne markant på Aabenraa Havn. Satsningen er del af virksomhedens strategi om at få en stærkere position inden for bioenergi
  • Forrygende start på 2026

    Forrygende start på 2026

    havne ›Kulde, voldsomt stigende brændstofpriser, elbiler, tidlig påske og en stærk markedsposition har bidraget til det bedste første kvartal nogensinde for Molslinjens hurtigfærger
  • ADP øger aktivitet, omsætning og indtjening

    ADP øger aktivitet, omsætning og indtjening

    havne ›Første kvartal af 2026 viser en betydelig stigning i aktivitet på tværs af havneselskabet sammenlignet med første kvartal i 2025. bl.a. har Hanstholm Havn oplevet et markant løft i omsætningen og aktivitetsniveauet
  • Havneudvidelse sendes i udbud

    Havneudvidelse sendes i udbud

    havne ›Etape 1 af havneudvidelsen i Hirtshals Havn sendes nu i EU-udbud med forventet byggestart i 2027. Dermed går det største anlægsprojekt havnens historie ind i en ny fase.
  • Kystsikring beskytter havnen og øger biodiversiteten

    Kystsikring beskytter havnen og øger biodiversiteten

    havne ›Som den første erhvervshavn vil Esbjerg Havn sammen med virksomheden, ECOncrete genanvende leret fra uddybning til miljøvenlig havneinfrastruktur