Arbejde haves - flere medarbejdere ønskes

Arbejde haves - flere medarbejdere ønskes

TVIS Vognmandsforretning har ordrebogen fuld, men mangler arbejdskraft til de specialbyggede kranbiler

Der er travlt ved TVIS Vognmandsforretning, der gerne vil udvide forretningen. Virksomheden er stolt over de forhold, de tilbyder de ansatte, og håber, at gode arbejdsvilkår kan tiltrække flere kvalificerede kollegaer.

Chaufførerne kører i nye, førsteklasses specialbyggede kranbiler, de har gode muligheder for at videreuddanne sig, og flere steder i landet har TVIS lokationer med opholdslokaler og badefaciliteter med mere.
Sammen med Uddannelsescenter Holstebro og de lokale jobcentre arbejder vognmandsforretningen samtidig aktivt for at få flere til at interessere sig for chaufførfaget, og det er nødvendigt, hvis virksomheden fortsat skal kunne ekspandere uden at spænde chaufførerne for hårdt for.

– Vi har svært ved at skaffe den rigtige arbejdskraft. Jeg tror blandt andet, det skyldes, at der er en misforståelse af, at vi 'bare' transporterer gods fra A til B, men i virkeligheden kører vores chauffører jo rundt i specialbyggede kranbiler og løser en række krævende opgaver på byggepladser landet over.

Vi arbejder på, at alle vores chauffører skal blive faglærte, og de har gode vilkår, men for at undgå at de skal løbe for stærkt, har vi brug for flere kvalificerede kollegaer, forklarer Preben Sørensen, der er direktør hos TVIS Vognmandsforretning.

-lipe

Et spændende arbejde med ordnede forhold
Ifølge en undersøgelse, som analyseinstituttet YouGov har lavet for Ugebrevet A4 og Avisen.dk, af hvilke job, der er mest prestigefyldte, ligger danske lastbilchauffører på en 84. plads ud af 100. En placering, som de ansatte i TVIS Vognmandsforretning dog ikke synes er berettiget. Peter Malling Jensen har været i virksomheden i 24 år.

 

– Jeg synes, det er et spændende og vigtigt arbejde, jeg laver. Når vi for eksempel er ude på byggepladser og laver kranarbejde, håndterer vi ofte udstyr for flere millioner kroner for ikke at nævne det sikkerhedsmæssige ansvar, der også hører med. Samtidig er vi heldige at køre rundt i branchens bedste biler, og det betyder virkelig noget i hverdagen, at materiellet er sikkert og pålideligt, fortæller Peter Malling Jensen.

Kranchaufføren Søren Skafte besluttede sig for at søge til TVIS efter en årrække væk fra branchen.

– Jeg er positivt overrasket over, hvor grundig en oplæring jeg har fået. Her er orden i tingene, og er der noget, man er i tvivl om, får man altid svar. Derudover er det dejligt, at vi har lokationer i både Aulum, Greve og Fredericia, hvor der er badefaciliteter, opholdslokaler og køkkenfaciliteter, så vi ikke er overladt til en eller anden tilfældig tankstation, når vi arbejder ude, fortæller Søren Skafte.

Opråb til politikerne
Fra vognmændenes organisation, DTL, peges der på en skævhed i arbejdsmarkedet. Chauffører, der arbejder væk fra hjemmet, kan få skattefradrag for kost og logi på 477 kroner per døgn i maksimalt 55 dage om året.

– Hvis en chauffør kører langt fra hjemmet med dertilhørende udgifter 150 dage om året, og kun er berettiget til skattefradrag for de 55 dage, hænger det jo ikke sammen. Samtidig kan en udenlandsk chauffør køre rundt i Danmark i uge- og månedsvis på helt andre arbejdsvilkår end de danske kollegaer. Hvis vi fortsat skal have sunde vognmandsforretninger i Danmark, må politikerne adressere de udfordringer, vi står over for, siger Ove Holm, der er erhvervspolitisk chef i DTL – Danske Vognmænd.

24/11 2016
  • Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    transport ›Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop, men vognmand Michael Rasmussen nægtede at give op og søgte gratis hjælp gennem den landsdækkende Early Warning-indsats. I dag har han styr på driften og ro i kroppen
  • Elbilister slipper for omveje

    Elbilister slipper for omveje

    transport ›Det er slut med bøvlede omveje for at lade bilen op på de længere ture gennem Danmark. Fra årsskiftet sætter Vejdirektoratet strøm til 288 lynladere langs motorvejene
  • Brevet hitter i december

    Brevet hitter i december

    transport ›Danskerne sendte 50 procent flere breve sidste december end en gennemsnitlig måned hos dao, der forudser en tilsvarende stigning i år. Trenden drives ifølge ekspert især af unge som modspil til digital overmætning
  • Julehandlen slår klikrekord

    Julehandlen slår klikrekord

    transport ›Danskerne klikker flere pakker hjem end nogensinde før og hos Bring er pakkevolumenerne steget med 21 procent under julesalget – tre områder skiller sig ud
  • Også bilister bør synes

    Også bilister bør synes

    transport ›Ni ud af ti bilister har svært ved at få øje på cyklister og fodgængere uden reflekser eller lygter, viser nye tal. Ubehandlet synstab kan få fatale konsekvenser i trafikken, særligt i vintermørket, hvor modkørendes skarpe forlygter udfordrer øjnene. INDLÆG
  • I stumper og stykker

    I stumper og stykker

    transport ›Det danske EU-formandskab har landet en aftale mellem Rådet og Europa-Parlamentet om bedre design og genbrug af udtjente køretøjer som biler, busser og lastbiler. Fremover skal de kunne skilles ad og delene genanvendes og dermed sikre bedre udnyttelse af materialer og kritiske råstoffer
  • Autologistik i overhalingsbanen

    Autologistik i overhalingsbanen

    transport ›Bahn Express rejser fem mio. euro til nytænkning og udfordring af den europæiske autologistikbranche. Første stop er Danmark, hvor der nu er etableret et fuldt kontor.
  • Afsted efter pakkerne - nu

    Afsted efter pakkerne - nu

    transport ›Black Friday har sat nye rekorder hos Bring. Pakkemængderne er steget med over 30 procent sammenlignet med sidste år, og pakkeshops landet over er allerede godt fyldt op. Derfor opfordrer Bring til at man henter pakkerne hurtigst muligt