Dansk marketingshef kan fejrer 25 år i samme selskab

Rita M. Hansen, der i dag er marketingschef hos DAF Trucks danske selskab, kan se tilbage på 25 år med mange spændende opgaver og udfordringer

- Det har været 25 utroligt spændende år, siger Rita M. Hansen, da vi her på transportnyhederne.dk ringer til hende i dagens anledning.

Hun havde egentlig ikke tænkt sig at gøre så meget ud af dagen, som markerer, at det er 25 år siden, hun begyndte hos den daværende selvstændige danske DAF-importør.

- I går, da jeg kørte min søn på 22 år hjem, sagde han til mig. Tænk at du har været hos DAF i 25 år. Det er længere end jeg har levet, siger Rita M. Hansen i telefonen.

I løbet af de 25 år, hvor hun har været en central person for DAF i Danmark, er der sket meget. DAF-importøren har udviklet sig far at være en privat ejet virksomhed med en større organisation med adresse i Aabenraa og senere i Rødekro til at være et langt mindre fabriksejet selskab med adresse i Kolding.

Men kærneproduktet er det samme - DAF-lastbiler - og Rita M. Hansen er også den samme med samme smilende stemme. Dog 25 års erfaring rigere.

Familen er det vigtigste
Med 25 år hos DAF må Rita M. Hansen betegnes som en stabil og trofast medarbejder. DAF står arbejdsmæssigt i første række, men den nærmeste familie er umulig at overhale. To børn på 25 og 22 år med en far, som Rita mødte for 35 år siden og stadig deler sorger og glæder med, er det vigtigeste, når det gælder.

- Det kan DAF ikke slå af pinden, siger Rita M. Hansen og tilføjer, at hendes mand har husket alle deres bryllupsdage siden vielsen i 1987.

- Og jeg har også husket dem, siger hun og tilføjer, at hun en enkelt gang havde svedt mærkedagen ud.

- Det var en gang, jeg stod hos DAF i Holland og min mand ringede og ønskede tillykke ved halv nitiden om morgenen. Det kom helt bag på mig, for jeg havde svedt det ud, siger hun.  

Rita M. Hansen siger også til transportnyhederne.dk, at da hun fik jobbet hos DAF i 1991 efter at have været ansat hos Gram Tæpper, troede hun ikke, at hun ville komme til at fejre 25 års jubilæum.

- Men det har ind i mellem været som at begynde på et nyt job, siger hun og forventer, at fremtiden bliver lige så spændende.

Det ligger ligesom grundlæggende, når det gælder transport. For varerne skal frem - uanset om det er varer, som vi kender det i dag - eller om det er ?toner? til fremtidens 3D-printere, der nok kan ændre et og andet på transportmønstrene - men nok ikke få transport til at forsvinde.

Her på transportnyhederne.dk vil vi med denne lille artikel ønske Rita M. Hansen til lykke med jubilæet - og så spørge hende, hvad M?et står for.

- Det står for Maren efter min mormor, siger hun. Jeg var den førstefødte datter, siger hun og forklarer, at hendes lillesøster har fået farmoderens fornavn som mellemnavn.


transportnyhederne.dk

1/6 2016
  • 1000 ellastbiler er nået

    1000 ellastbiler er nået

    transport ›Ved månedsskiftet nåede den danske transportbranche en milepæl, da ellastbil nummer 1.000 blev registreret og taget i drift. Mercedes står for en stor del af dem
  • Tre branchepriser til Webfleet

    Tre branchepriser til Webfleet

    transport ›Webfleet, Bridgestones avancerede flådestyringsløsning, har modtaget tre branchepriser i Italien og Polen som anerkendelse af virksomhedens innovative tilgang til flådestyring og kunstig intelligens samt dens bidrag til øget trafiksikkerhed
  • Continental vokser i et marked præget af nye krav og prispres

    Continental vokser i et marked præget af nye krav og prispres

    transport ›Større produktudbud, øget konkurrence fra budgetsegmentet og stigende fokus på totaløkonomi har i 2025 gjort dækmarkedet mere komplekst. Midt i udviklingen leverer Continental Dæk Danmark rekordomsætning og oplever stigende efterspørgsel sine ydelser
  • Dansk-tysk ministerbesøg på Femern Projektet

    Dansk-tysk ministerbesøg på Femern Projektet

    transport ›Den tyske forbundstransportminister Patrick Schnieder har sammen med by-, land- og transportminister Signe Munk (SF) besøgt byggepladserne til Femern Bælt-tunnelen. Slesvig-Holstens transportminister, Claus Ruhe Madsen, var også med
  • Skræddersyet ladekort til el-lastbiler

    Skræddersyet ladekort til el-lastbiler

    transport ›DKV Mobility lancerer et nyt ladekort, som er specialudviklet til transportvirksomheder, der kører med el-lastbiler
  • Pedalkraft-Prisen er uddelt

    Pedalkraft-Prisen er uddelt

    transport ›Herlev og Gentofte Hospital vinder Cyklistforbundets Pedalkraft-Pris 2026. Den årlige pris går til en arbejdsplads, der har gjort en særlig indsats for at fremme cykling blandt sine medarbejdere. Noget, som kommer både ansatte, patienter og pårørende til gode
  • Varevogne forbundet på få minutter

    Varevogne forbundet på få minutter

    transport ›Webfleet har indgået et partnerskab med Volkswagen Group Info Services. Via OEM.connect, Webfleets program for fabriksintegreret ''connektivitet'', kan flådeoperatører nu forbinde de fleste af Volkswagen Groups bilmærker direkte til Webfleet
  • Renteq konverterer dieselkøretøjer til el

    Renteq konverterer dieselkøretøjer til el

    transport ›For nylig trillede Renteq Automotives første konverterede kassevogn på gaden i Hovedstadsområdet. Sprinteq hedder den, og er en brugt Mercedes Sprinter, diesel, som er konverteret til el