Få transporteret hvad du har behov for – i hele verden

Få transporteret hvad du har behov for – i hele verden

ANNONCE: Har du forskelligt godt, der skal fra A til B? Som virksomhed er det rart at vide, at der er firmaer, der virkelig kan tage hånd om jeres behov og har stor erfaring med mange forskellige typer af gods.

Liso Logistics er sådan et firma, der har helt styr på, hvad der skal gøres i forskellige situationer, ligesom de uden problemer kan vejlede jer til, hvilken form for transport, der giver mest mening for jer.

Noget af det, som firmaet har et specielt fokus på, er farligt gods. Gennem flere år er der blevet fokuseret på at tilbyde den mest optimale transport af farligt gods. Hvis du er i tvivl om, om det, du skal have transporteret, kan lade sig gøre, kan du altid kontakte firmaet og få vejledning til, hvordan det bedst kan lade sig gøre.

Der tilbydes både luft- og søfragt samt almindelig vejtransport. Der er dansk distribution, hvilket betyder, at du altid kan få hjælp på dansk. Hvis det er nødvendigt, tilbydes der også et lagerhotel, så godset kan opbevares, til det skal fragtes videre. Der er ingen grænser for, hvor langt væk, noget kan fragtes, og der er altså ingen problemer med at få det rundt om kloden.

Samarbejde i hele verden

Et enkelt firma kan naturligvis ikke have chauffører og fragtfly klar i hele verden, men det kan deres samarbejdspartnere, og det er også det, du vil opleve her. Du behøver ikke at skulle koordinere en masse forskellige fragtfirmaer og selv sammensætte rejsen fra A til B.

Det hele klares af det danske firma, der klarer distributionen. De kender til markedet og ved, hvem der bedst kan klare transporten for jer, så godset hele tiden er i de bedste hænder. Det gør det væsentligt lettere for jer, at I kan nøjes med at have kontakt til ét sted.

Såfremt du skal have transporteret noget rundt i Europa, tilbydes der desuden banetransport, hvor godset kommer med godstog rundt på de europæiske jernbaner. Det er en relativt hurtig og direkte løsning og har altid været benyttet meget.

Men ved oversøiske transporter er det altså oftest at foretrække, at der enten benyttes søfragt eller luftfragt. Det bliver vurderet fra transport til transport og kommer naturligvis også an på, hvor hurtigt godset skal frem, da luftfragten altid vil være væsentligt hurtigere end med fragtskib.

2/8 2021
  • Zalando har valgt PostNord TPL

    Zalando har valgt PostNord TPL

    transport ›PostNord TPL skal drive Zalandos nordiske distributionscenter i Brunna. Opgaven er en af de største opgaver i virksomhedens historie og markerer et stort skridt fremad for partnerskabet
  • GLS' nye distributionscenter i Randers er åbnet

    GLS' nye distributionscenter i Randers er åbnet

    transport ›I sidste uge slog pakkedistributøren dørene op til centret, der øger kapacitet markant og medfører bl.a. flere arbejdspladser, mindre motorvejskørsel og flere elbiler
  • Grøn flyrute er helt sort

    Grøn flyrute er helt sort

    transport ›Norwegians kommende indenrigsrute med biobrændsel udleder ifølge rapport mere CO2 end traditionelt flyfuel. Forbrugerrådet TÆNK kalder grøn betegnelse for Greenwashing
  • Den bedste - for femte år i træk

    Den bedste - for femte år i træk

    transport ›DHL Express' omkring 45.000 medarbejdere har endnu engang kårets deres arbejdsplads til Europas bedste
  • Norwegian skal flyve første 'grønne' indenrigsrute

    Norwegian skal flyve første 'grønne' indenrigsrute

    transport ›Selskabet har sammen med sine samarbejdspartnere vundet statens udbud om at flyve med 40% Sustainable Aviation Fuel (SAF) mellem Aalborg og København. Udbuddet er det første af sin slags i EU
  • Nye dækregler i Danmark og Sverige – allerede nu

    Nye dækregler i Danmark og Sverige – allerede nu

    transport ›I Danmark gælder nye dækregler også for lastbiler og busser til denne vinter – og i Sverige er lovgivningen strammet væsentligt, hvilket kan udfordre den tunge sektor
  • AI hjælper med flådestyringen

    AI hjælper med flådestyringen

    transport ›Flåderådgiver fra Webfleet er en ny AI-drevet løsning, der skal gøre det enklere, hurtigere og mere effektivt for flådeteams at få adgang til drifts- og performance-data
  • Styrker sikkerhedsparkering for tung trafik

    Styrker sikkerhedsparkering for tung trafik

    transport ›Sikkerhedsparkeringen til 35 lastbiler er resultatet af et strategisk samarbejde mellem Drivers First, Venturi Fastigheter og Øresundsbron