Jyske specialister i tanktransport fylder 100 år

Jyske specialister i tanktransport fylder 100 år

Den familiedrevne tanktransportør Dantra kan i 2020 fejre 100-års jubilæum. Stærke værdier og professionalisme skal sikre 100 år mere i front

I august 2020 kan tanktransportøren Dantra A/S fejre 100-års jubilæum. Virksomheden styres i dag af fjerde generation af familien Jensen, som med base i Hjøllund, har udviklet sig til at være en af Skandinaviens førende inden for specialiserede tanktransporter.

For Kenneth Jensen er det samtidig hans tiårs jubilæum som administrerende direktør, efter han overtog tjansen fra sin far i 2010.  

- Jeg er meget stolt af at stå i spidsen for Dantra, som har haft kæmpe betydning for min familie i et helt århundrede. Og jeg glæder mig rigtigt meget til at fejre dette senere på året, hvor vi holder en jubilæumsreception for vores kunder, leverandører, samarbejdspartnere og venner af huset den ene dag – og en stor fest for alle vores fantastiske medarbejdere og deres familier den anden dag, udtaler Kenneth Jensen.    

Familieværdier i centrum

At det fortsat er familien Jensen, der driver Dantra, er ikke en tilfældighed. Kenneth Jensen fremhæver selv de familiemæssige værdier, som helt afgørende for, hvordan virksomheden bliver drevet:

- I Dantra vægter vi sikkerhed, tillid og tryghed frem for alt. Ikke kun over for vores kunder, men også overfor vores medarbejdere. Lige så naturligt det er for os med efteruddannelse, er det at holde sociale arrangementer og at støtte lokale tiltag, fortæller Kenneth Jensen.

Han tilføjer:

- Vi har kunne drive virksomhed så længe, fordi vi er en seriøs og professionel arbejdsplads, men også fordi familien står bag alle, og at vi har det godt og sjovt med hinanden. Det har gjort os til en attraktiv arbejdsplads, som holder på sine dygtige medarbejdere.

Kenneth Jensen fremhæver også virksomhedens masterdriver-koncept, hvor tidligere professionelle og erfarne chauffører indgår i administrative roller for at fastholde en høj grad af leveringsperformance og kvalitet, som en vigtig faktor for virksomhedens succes i branchen.

Specialisering sikrer fremtiden

Siden Dantras sidste runde jubilæum i 2010 har ledelsen fulgt efterspørgslen i branchen, skåret transporter af levnedsmidler fra, og i stedet valgt at specialisere forretningen mod transporter af primært tekniske og kemiske produkter. Hertil har man investeret et trecifret millionbeløb i vognparken og nyt materiel.

- Vi må aldrig stå stille. Hvis man ikke udvikler sig, så afvikler man. Og vi vil altid sigte mod at udvikle os og følge med tiden og vores kunder, ved at være innovative og fleksible, men uden at gå på kompromis med vores værdier om kvalitet og professionalisme.

- Hvad vi laver eller har med i tanken i fremtiden, må tiden vise – men holder vi på værdierne, tror vi også på, at vi fortsat vil være en attraktiv arbejdsplads, og samarbejdspartner for vores kunder i de næste 50 og 100 år, siger Kenneth Jensen.

-hawin

1/7 2020
  • Ny dækbøde står ikke alene

    Ny dækbøde står ikke alene

    transport ›En ny lov betyder, at føreren af bilen nu risikerer bøder på 1.000 kroner pr. dæk, hvis dækkene vurderes som ‘åbenbart uegnede’ til vejret. Men det er langt fra den eneste bøde, der kommer bag på bilisterne, forklarer ekspert
  • Der er stadig liv i brevene

    Der er stadig liv i brevene

    transport ›Fra januar 2026 er der ikke så mange andre end dao, der leverer breve, og nu lancerer distributøren en ny app og købsportal med nye løsninger og en online guide, der gør det endnu lettere at sende brevene
  • Genbrugelig barriere til transportemballager

    Genbrugelig barriere til transportemballager

    transport ›Nyt barrierepapir fra Ecotec er både genanvendeligt og biologisk nedbrydeligt og kan bl.a. holde produkter i træ- og papkasser fri for fedt og fugt i skiftende omgivelser
  • Jul og stejle - kurver

    Jul og stejle - kurver

    transport ›Øgede pakkemængder og en stejlt stigende vækstkurve var resultatet af sidste års julehandel for Bring Denmark. Derfor fordobler pakkeleverandøren medarbejderstaben under årets julehandel
  • Danskerne har tårnhøj tillid til e-handel

    Danskerne har tårnhøj tillid til e-handel

    transport ›Siden foråret er danske handler på globale webshops steget til hidtil højeste niveau. Og vi er de mest tillidsfulde onlineforbrugere i Europa, viser PostNords nyeste E-barometer
  • Plastpaller giver store besparelser

    Plastpaller giver store besparelser

    transport ›Ved at skifte de traditionelle europaller af træ ud med lettere plastpaller kan Danmarks transporterhverv se ind i årlige besparelser for over 40 millioner kroner, viser nye beregninger
  • Boxit udvider forretningen

    Boxit udvider forretningen

    transport ›Entréen på det svenske marked har givet et nyt forretningsben hos containervirksomheden Boxit, der nu transporterer og sælger spåner fra svenske granskove til danske dyreproduktioner og private dyreejere.
  • Elektriske hjemmeleveringer fra Ikea

    Elektriske hjemmeleveringer fra Ikea

    transport ›Bring sørger for at alle hjemmeleveringer, der distribueres direkte fra Ikeas varehuse til brofaste øer i Danmark, nu udføres med el-drevne køretøjer