Leman ansætter ny Air-Sea-direktør

Leman ansætter ny Air-Sea-direktør

Den globale transport- og logistikvirksomhed Leman, der har hovedkontor i Greve syd for København, ansætter Bo Jepsen som ny Air/Sea-direktør, der skal bidrage til virksomhedens fortsatte vækstrejse de kommende år

Bo Jepsen bliver nye Air/Sea-direktør hos Leman. Bo Jepsen har  lang erfaring fra stillinger hos Mærsk, Kuehne + Nagel, Scan Global Logistics, Toll Global og senest CEVA Logistics, og han begynder sit nye arbejde 1. august.

Bo Lindberg Andersen, CEO for Leman Group, kunne i maj præsentere virksomhedens bedste årsresultat nogensinde, og nu glæder han sig over at forstærke holdet med Bo Jepsen:

- Bos erfaring og kompetencer fra andre spillere i branchen passer perfekt til vores nye strategi og kommende fokusområder, og derudover kan jeg sige, at Bo er empatisk, strategisk tænkende og har en international erfaring, som vi kan drage nytte af i de næste kapitler af vores fælles historie, siger Bo Lindberg Andersen og fortsætter:

- Leman har tidligere primært været drevet af vejtransport, og det er også stadig et kerneprodukt for os, men i en mere og mere global verdenshandel kommer Air/Sea til at fylde mere i vores forretning, og vi indretter os selvfølgelig efter markedet og det, vores kunder efterspørger.

Fortsat personlig kundepleje i højsædet
Den kommende Air/Sea-direktør ser frem til at komme i gang med arbejdet:

- Siden jeg begyndte i branchen i 1993, har jeg arbejdet i forskellige funktioner, herunder customer-service, indkøb, produktudvikling, salg, agentrelationer og tender-management. Denne brede erfaring og disse kompetencer både fra Danmark og udlandet glæder jeg mig til at forene i en udfordrende stilling og gøre mit til, at LEMAN går en endnu bedre fremtid i møde, siger Bo Jepsen.

Han fortsætter:

- Jeg ser et stort potentiale for Leman de kommende år. Leman er vokset markant det seneste år, og det skal vi også de kommende år. Vi skal ikke nødvendigvis være blandt de allerstørste på det globale marked, men vi skal udvikle os støt og stabilt, så vi dermed bliver attraktive og naturligt foretrukne for endnu flere kunder.

- Samtidig skal vi forsætte med at forblive tæt på vores kunder og fokusere på at yde den bedste og mest personlige kundepleje i markedet og levere en service af høj kvalitet. Jeg tror fuldt og fast på vækststrategien, og jeg ser et enormt potentiale for os særligt på det asiatiske marked, som vi vil forfølge de kommende år.

Bo Jepsen er 51 år og flytter efter 14 år i udlandet nu tilbage til Danmark.

-hawin

23/6 2022
  • Investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    Investering i chaufførområdet skal styrke væksten

    transport ›Dagrofa Foodservice har et mål om at vinde 2.000 nye kunder i den udkørende forretning. Derfor foretager fødevaregrossisten en strategisk investering i sine nuværende og kommende lastbilchauffører
  • Fra trainee til TCO Manager

    Fra trainee til TCO Manager

    transport ›Hedin Nordic Truck har udnævnt Lukas Andersen til TCO Manager med ansvar for servicekontrakter og Total Cost of Ownership-relaterede aktiviteter på tværs af de nordiske markeder
  • Miljøscreeninger bliver standardiseret

    Miljøscreeninger bliver standardiseret

    transport ›Vejdirektoratet og Danmarks Miljøportal har udviklet et digitalt værktøj, der skal sikre ensrettede og kvalificerede miljøscreeninger, når der anlægges ny infrastruktur
  • Erfaring, viden og vogndata som strategisk vækstmotor

    Erfaring, viden og vogndata som strategisk vækstmotor

    transport ›SCT Transport A/S har netop udnævnt økonomichef Mikkel Rimhoff, 40, til økonomidirektør
  • Bro bliver opkaldt efter Dronning Margrethe

    Bro bliver opkaldt efter Dronning Margrethe

    transport ›Den nye Storstrømsbro, der krydser Storstrømmen og forbinder Sjælland og Falster via Masnedø, skal bære navnet Dronning Margrethe II's Bro
  • Proaktiv flådestyring bliver afgørende

    Proaktiv flådestyring bliver afgørende

    transport ›Stigende omkostninger, større kompleksitet i driften og strengere EU-lovgivning vender op og ned på vognmandsbranchen. Hos Bridgestone mener man, at det vil påvirke den måde, hvorpå europæiske vognmandsvirksomheder vil bruge flådestyring i 2026
  • Iran-konflikt omdirigerer på ny containertrafikken

    Iran-konflikt omdirigerer på ny containertrafikken

    transport ›Få uger efter at bl.a. Mærsks skibe havde genoptaget sejladsen via Det Røde Hav, ændrer USAs og Israels angreb på Iran igen ruten mellem Asien og Europa til syd om Afrika
  • Shell-netværket vokser

    Shell-netværket vokser

    transport ›Med opkøbet af 21 ubemandede tankstationer fra HK Olie udbygger energiselskabet DCC Energi nu bilisternes adgang til Shells brændstoffer.