Michelin CrossClimate klar til varebiler

Michelin CrossClimate klar til varebiler

Michelin udbygger den testvindende CrossClimate-serie med varevognsdækket Agilis CrossClimate, og lover trækkraft i al slags vejr, stor driftssikkerhed, lang levetid og robusthed.

Det storsælgende Michelin CrossClimate-dæk kommer nu i en ny version til varebiler. Michelin Agilis CrossClimate, som dækket er døbt, indfrier de mest tungtvejende krav fra virksomhedsejere, håndværkere og transportører.

Sommerdæk med licens til vinter
Agilis CrossClimate er mærket 3PMSF og certificeret til vinterkørsel, men det har køre- og bremseegenskaber og holdbarhed som et sommerdæk på tør vej. Det skyldes brug af ny teknologi, som gør gummiet og slidbanen mere smidig, selv i frostvejr.

Slidbanen består af tre gummiblandinger med syntetiske elastomerer, der sikrer, at den mest vejroptimale gummiblanding altid dominerer i kontakten med vejen:
’Vinterblandingen’ ved lave temperaturer, ’Vådvejsblandingen’ ved nedsat vejgreb og ’Tørvejsblandingen’ i varme og tørvejr.

Agilis CrossClimate er ikke bare et helårsdæk. Dækket har et sommerdæks bremsevne på våd og tør vej og samme lange levetid og brændstofeffektivitet, men dertil kommer vinterdækkets trækkraft og bremseevne i kulde og sne. Agilis CrossClimate er A-mærket for bremseegenskaberne på våd og tør vej og i overensstemmelse med Michelins ’Long Lasting Performance’ strategi, bevarer dækket sine stærke egenskaber fra første til sidste kilometer.

Lang levetid og militær robusthed
Ligesom CrossClimate+ har Agilis CrossClimate et V-formet dækmønster med ’selvblokerende’ 3D lameller, som giver skarpe kanter og solidt greb på sne og is. Testet over for andre premiumdæk giver bl.a. kombinationen af nye gummiblandinger og V-mønsteret Agilis CrossClimate op til 35 pct. længere levetid.

 
Samtidig gør nye, 1,5 mm dybe, trapezformede blokke i dækkets skuldre og i den øvre dækside, at det er mere robust over for stød. Fx kontakt med en kantsten. Teknikken stammer fra Michelins militære lastvognsdæk X Force ZL og tilfører ekstra beskyttelse uden at forringe karkassens smidighed. Agilis CrossClimate har også en ny type slidindikator i dækmønsteret, som viser mønsterdybden i %-tal.
Som noget nyt er dækkets mønsterdybde 9,2 mm. Når slidindikatoren viser '0 pct.', er lovens mindstekrav om 1,6 mm nået.
Michelins nye varevognsdæk er testet under baske forhold ved polarcirklen i Ivalo, Finland, og i 2.715 meters højde på en af Europas højest beliggende veje ved Barcelonnette i Alperne. Dækket kan købes fra maj 2018. Til en start i 11 dimensioner. Frem til maj 2019 sendes flere dimensioner på gaden og inden for et år, forventer Michelin at matche 95 pct. varevognsmarkedet i Europa.

-lipe
8/5 2018
  • Vejprojekter meget billigere end budgetteret

    Vejprojekter meget billigere end budgetteret

    transport ›De seneste tre evalueringer viser, at projekterne både har øget fremkommeligheden mere end ventet, og projekterne blev billigere end budgetteret
  • Varebiler har travlt - for høj fart er udbredt

    Varebiler har travlt - for høj fart er udbredt

    transport ›Når håndværkere, pakketransporter og andre erhvervsdrivende i varebiler kører på landevejen, er tempoet oftere for højt end det er i personbiler. Den travle adfærd kan også aflæses i ulykkesstatistikken, hvor varebiler er overrepræsenterede
  • Nu er der bøde for at køre om vinteren med sommerdæk

    Nu er der bøde for at køre om vinteren med sommerdæk

    transport ›Fra og med 1. juli 2025, kan man blive idømt bødestraf ved at køre på sommerdæk, når vintervejret er kommet
  • Fremgang for Billund Lufthavn

    Fremgang for Billund Lufthavn

    transport ›Med et overskud på godt 17 millioner kroner i 2024 har Billund Lufthavn taget et vigtigt skridt mod en mere robust og bæredygtig forretning. Resultatet markerer en forbedring i forhold til 2023, hvor regnskabet viste et underskud på knap fem millioner kroner
  • Den humanitære indsats for børn er i fokus

    Den humanitære indsats for børn er i fokus

    transport ›En udvidelse af partnerskabet mellem DSV og UNICEF betyder mere hjælp til transport af vigtige forsyninger til børn i forbindelse med nødsituationer over hele verden
  • Guldmedaljevinder og specialcykler i Amorparken

    Guldmedaljevinder og specialcykler i Amorparken

    transport ›Lørdag den 21. juni kan børn, unge og voksne med handicap eller særlige cykelbehov få en oplevelse ud over det sædvanlige i Amorparken i København
  • Iveco lancerer den fuldelektriske S-eWay på det danske marked

    Iveco lancerer den fuldelektriske S-eWay på det danske marked

    transport ›Med lanceringen af den elektriske lastbil S-eWay tager Iveco og Hedin Nordic Truck et vigtigt skridt mod emissionsfri transport i Danmark. Lastbilen byder på op til 400 kilometers rækkevidde, lynhurtig opladning og stor fleksibilitet – både til distributionskørsel og specialiserede opgaver i fx bygge- og anlægsbranchen
  • Forsvaret rammer ny aftale om busser

    Forsvaret rammer ny aftale om busser

    transport ›Ny rammeaftale på busser til det danske forsvar baner vejen for effektiv logistik, når den nye værnepligt træder i kraft