NIB finansierer grønnere logistiktjenester hos PostNord

NIB finansierer grønnere logistiktjenester hos PostNord

Den Nordiske Investeringsbank, NIB, og den nordiske kommunikations- og logistikvirksomhed PostNord AB har underskrevet en låneaftale på SEK 1,2 mia. (ca. DKK 817 mio.) til fornyelse af selskabets vognpark og relaterede infrastrukturinvesteringer

Det 10-årige lån støtter PostNords løbende investeringer i at gøre sine aktiviteter grønnere. Lånet vil blive brugt til at finansiere nye el- og biobrændstofkøretøjer samt cykler og opladningsinfrastruktur.

De nye køretøjer vil erstatte den nuværende flåde, som hovedsageligt består af køretøjer med traditionelle forbrændingsmotorer, hvilket reducerer virksomhedens miljøaftryk fra transportaktiviteter.

Ifølge PostNords beregninger vil fornyelsen af flåden bidrage til at reducere CO2-emissionerne med omkring 20.000 tons om året.

- Transport- og logistiksektoren er stadig ansvarlig for omkring en fjerdedel af verdens samlede CO2-emissioner. Samtidig er mange beslutningstagere optaget af den aktuelle energikrise. PostNords bæredygtige omstilling viser, hvordan overgangen til mere energieffektiv logistik har potentiale til at sætte nye standarder for hele sektoren, siger André Küüsvek, NIB's President and CEO.

- Den globale klimakrise er den største enkeltstående udfordring, som menneskeheden står overfor. PostNord erkender udfordringens omfang, og vi forpligter os til at gå forrest for at bane vejen for en klimaforandring i transport- og logistiksektoren. PostNord ønsker at vise, at det er muligt at opnå omfattende og fuldstændig fossilfri transport og drift inden 2030, og dette lån er vigtigt med henblik på at fastholde hastigheden i vores grønne omstilling, siger Annemarie Gardshol, Group CEO and President for PostNord.

-hawin

PostNord AB er et aktieselskab, der arbejder med kommunikation-, e-handels-, distributions- og logistikløsninger i hele Norden. Selskabet blev oprettet ved en fusion mellem svenske Posten AB og Post Danmark A/S i 2009. Den danske stat ejer 40 % af PostNord, mens 60 % er ejet af den svenske stat.

NIB er en international finansiel institution, der er ejet af otte medlemslande: Danmark, Estland, Finland, Island, Letland, Litauen, Norge og Sverige. Banken finansierer private og offentlige investeringsprojekter i og uden for medlemslandene. NIB har den højest mulige kreditvurdering, AAA/Aaa, hos de førende kreditvurderingsinstitutter Standard & Poor’s og Moody’s.

8/12 2022
  • Bro bliver opkaldt efter Dronning Margrethe

    Bro bliver opkaldt efter Dronning Margrethe

    transport ›Den nye Storstrømsbro, der krydser Storstrømmen og forbinder Sjælland og Falster via Masnedø, skal bære navnet Dronning Margrethe II's Bro
  • Proaktiv flådestyring bliver afgørende

    Proaktiv flådestyring bliver afgørende

    transport ›Stigende omkostninger, større kompleksitet i driften og strengere EU-lovgivning vender op og ned på vognmandsbranchen. Hos Bridgestone mener man, at det vil påvirke den måde, hvorpå europæiske vognmandsvirksomheder vil bruge flådestyring i 2026
  • Iran-konflikt omdirigerer på ny containertrafikken

    Iran-konflikt omdirigerer på ny containertrafikken

    transport ›Få uger efter at bl.a. Mærsks skibe havde genoptaget sejladsen via Det Røde Hav, ændrer USAs og Israels angreb på Iran igen ruten mellem Asien og Europa til syd om Afrika
  • Shell-netværket vokser

    Shell-netværket vokser

    transport ›Med opkøbet af 21 ubemandede tankstationer fra HK Olie udbygger energiselskabet DCC Energi nu bilisternes adgang til Shells brændstoffer.
  • Så er den gal igen...

    Så er den gal igen...

    transport ›Langfingrede danskere stjæler hvert år tusindvis af mælkekasser fra Arla. Nu donerer mejeriet 5 kroner til børn og unges maddannelse for hver kasse, der bliver leveret tilbage igen
  • Første internationale tur med elbus

    Første internationale tur med elbus

    transport ›Torsdag sendte Movia for første gang nogensinde en elbus afsted fra København til Berlin på et testkørsel
  • Dæknavne er på plads

    Dæknavne er på plads

    transport ›Dækproducenten, Bridgestone rokerer rundt blandt cheferne i forretningsenheden for kommercielle produkter
  • Drænasfalt har reduceret støjen på Motorring 3

    Drænasfalt har reduceret støjen på Motorring 3

    transport ›Vejdirektoratets forsøg med støjreducerende asfalt på en strækning ved København har sænket trafikstøjen med 4 decibel. Nu ønsker transportministeren at udvide projektet