Ny app ændrer synet på levering

Ny app ændrer synet på levering

En ny app fra DPD skal gøre levering mere bekvemmelig for pakkemodtagere

Den internationale transportør DPD offentliggør, at de i efteråret 2015 lancerer en ny og gratis app til pakkemodtagere, som forbedrer deres leveringsoplevelse.

Modtageren skal blot oprette en personlig profil med sine særlige leveringspræferencer og får herefter adgang til en række nye services.

- App’en fungerer som en portal, hvor du kan se alle de varer, som er på vej til dig, så du ikke skal tracke hver enkelt pakke. Du skriver dine leveringspræferencer ind, så transportøren kan se, hvor og hvornår pakken ønskes leveret. Derudover kan du løbende aftale med transportøren, hvis dine præferencer måtte ændre sig,  forklarer DPD UK CEO, Dwain McDonald.

DPD’s kommende app hænger godt sammen med deres leveringsservice Predict, som de lancerede i marts 2010 i Storbritannien.

Predict lover levering inden for kun én time og med mulighed for, at modtageren kan ændre betingelserne for sin levering helt ned til 15 minutter, før den leveres. Den prisvindende service har skaffet DPD mange nye samarbejder med store detailhandlere.

Koncerndirektør i softwarevirksomheden EDI-Soft, Steffen Pasgaard, tror på, at DPD’s kommende app også vil blive velmodtaget og have stor betydning for både webshops og muligvis påvirke andre transportører til at gå i samme retning.

Leveringsoplevelsen har stor betydning for kunden

Steffen Pasgaard er begejstret for DPD’s innovative løsninger, som han siger fremmer en dialog mellem transportør og modtager frem for den hidtidige monolog:

- Med DPD’s app kan transportøren få feedback fra modtageren om ønsket leveringstidspunkt og -sted, så leveringsproblemer mindskes eller helt elimineres. Det forbedrer leveringsoplevelsen for modtageren og ikke mindst transportøren.

Fleksibilitet og leveringsmuligheder i webshoppen er vigtige faktorer i kundernes købsbeslutning ifølge Steffen Pasgaard:

- Kunder vægter leveringsmuligheder højt, når de handler på nettet. DPD fortsætter trenden med fleksibilitet helt ud i sidste led af leveringen, og det kan have stor konsekvens for, hvilken webshop kunderne vælger at handle i.

Steffen Pasgaard tror på, et øget fokus på service, innovation og differentiering inden for leveringsydelser er nødvendigt, hvis webshops og transportører skal omstille sig til forbrugernes fremtidige krav.

-hawin

16/6 2015
  • Iran-konflikt omdirigerer på ny containertrafikken

    Iran-konflikt omdirigerer på ny containertrafikken

    transport ›Få uger efter at bl.a. Mærsks skibe havde genoptaget sejladsen via Det Røde Hav, ændrer USAs og Israels angreb på Iran igen ruten mellem Asien og Europa til syd om Afrika
  • Shell-netværket vokser

    Shell-netværket vokser

    transport ›Med opkøbet af 21 ubemandede tankstationer fra HK Olie udbygger energiselskabet DCC Energi nu bilisternes adgang til Shells brændstoffer.
  • Så er den gal igen...

    Så er den gal igen...

    transport ›Langfingrede danskere stjæler hvert år tusindvis af mælkekasser fra Arla. Nu donerer mejeriet 5 kroner til børn og unges maddannelse for hver kasse, der bliver leveret tilbage igen
  • Første internationale tur med elbus

    Første internationale tur med elbus

    transport ›Torsdag sendte Movia for første gang nogensinde en elbus afsted fra København til Berlin på et testkørsel
  • Dæknavne er på plads

    Dæknavne er på plads

    transport ›Dækproducenten, Bridgestone rokerer rundt blandt cheferne i forretningsenheden for kommercielle produkter
  • Drænasfalt har reduceret støjen på Motorring 3

    Drænasfalt har reduceret støjen på Motorring 3

    transport ›Vejdirektoratets forsøg med støjreducerende asfalt på en strækning ved København har sænket trafikstøjen med 4 decibel. Nu ønsker transportministeren at udvide projektet
  •  Genvejsfærger vil have statsstøtte

    Genvejsfærger vil have statsstøtte

    transport ›Kommunerne, der huser færger som forbinder landsdele, går nu sammen om at søge samme støtte som ø-færgerne
  • Fælles indsats for førerløse køretøjer

    Fælles indsats for førerløse køretøjer

    transport ›Trafikselskabet Movia bliver en del af en ny national arbejdsgruppe, der skal afklare, hvordan førerløse køretøjer kan blive en del af såvel godsområdet som den kollektive transport i Danmark