Klar med det samlede produktprogram

Klar med det samlede produktprogram

På årets HI-messe i Herning viser A. Flensborg sit hidtil bredeste udvalg af alsidige elvogne og eltrækkere til intern transport. Efter købet af TRANS-LIFT bliver det større og forenede produktprogram nu præsenteret for publikum

A. Flensborg A/S er specialister i eldrevne vogne og eltrækkere til intern transport inden for industri og handel. På HI-Messen viser man for første gang også en række modeller fra TRANS-LIFT, der blev overtaget tidligere på året.

Sammen med A. Flensborgs eget mærke, AF Truck, skaber det et af markedets bredeste programmer af specialiserede elvogne.

Nyhederne tæller blandt andet TL 600, der kan skræddersyes til lageropgaver, og en kraftfuld eltrækker, der kan flytte op til 2500 kilo.

Fleksible og effektive vogne til travle dage

TL 600-serien af ladvogne er til stående fører. Den er velegnet til ordrepluk og håndtering af varer på lageret, og den fås med et lad på 80 x 120 cm (EU-palle mål) foran føreren. Den har baghjulstræk og bliver drevet af 24 V gelbatterier med lang levetid. Fuldt opladet er der kapacitet til en fuld arbejdsdag.

På HI-standen ser repræsentanter fra A. Flensborg frem til at fortælle om TL 600, ekstra ladopbygning, træk og meget mere.

Blandt de øvrige udstillede produkter er den populære AC 24 i løftebakkeversion med et lavt placeret lad, der kan sænkes ned til terræn.

 

Ideelt til transport af affaldscontainere, værktøjsskabe, varmeskabe og andet materiel, som nemt kan rulles af og på ladet. Hæve-/sænkefunktionen er el-hydraulisk og sammen med de smarte surringer sikrer det en hurtig og sikker intern transport over længere afstande.

Derudover præsenterer A. Flensborg elvogne, der kan opbygges i en række forskellige varianter, fra pick-up med åbent lad til specialopbygninger med indbyggede værktøjsskabe.

Et plus for serviceafdelingen, der kan få et rullende værksted, hvor værktøjet altid er lige ved hånden og bidrager til høj effektivitet.

Manøvredygtig model med stor trækkraft

Ny er også TL 200, en kraftfuld, ride-on eltrækker, der kan flytte helt op til 2500 kilo. Robust baghjulstræk gør den velegnet til at trække vogne eller tunge emner i værksted og produktion.

Det trehjulede design giver den en meget lille venderadius og med en bredde på 70 centimeter kommer den let igennem smalle passager.

Den fås også i en endnu smallere version på 62 centimeter og kan som ekstraudstyr monteres med et lille lad bagpå. Den komplementerer A. Flensborgs program af eltrækkere til gående førere.

- Vi glæder os til for første gang at præsentere et samlet produktprogram fra A. Flensborg og TRANS-LIFT, som vi overtog den 1. juli. Vi kan nu tilbyde et bredere og endnu stærkere program af elvogne og eltrækkere til gavn for vores kunder inden for industri, handel og det offentlige, siger Norbert F. V. Ravnsbæk, administrerende direktør i A. Flensborg.

Fokus på el styrker kunders grønne profil

A. Flensborg har gennem mange år udelukkende udviklet eldrevne køretøjer, og det passer perfekt til erhvervslivets bæredygtige omstilling.

Alt efter kundens behov kan køretøjerne udstyres med for eksempel vedligeholdelsesfrie gelbatterier. Blandt løsningerne er også den nyeste teknologi inden for 24-48 volt Lithium-ion batterier, som er meget energieffektive og har kapacitet til flere arbejdsdage.

- De mange års erfaring med at udvikle og producere elvogne giver os et stærkt udgangspunkt for at kunne bidrage til den bæredygtige omstilling inden for det offentlige og det private erhvervsliv, vel at mærke uden at gå på kompromis med produktiviteten, snarer tværtimod, forklarer Norbert F. V. Ravnsbæk, som har store forventninger til igen at møde kunderne ansigt til ansigt til den populære industrimesse.

-hawin

 

A. Flensborg udstiller på stand H6260

24/9 2021
  • To designpriser til Toyotas Traigo_i

    To designpriser til Toyotas Traigo_i

    truck ›Toyota Material Handling Europes næste generation af elektriske gaffeltruck, Toyota Traigo_i, er blevet tildelt German Design Award 2026 i kategorien Excellent Product Design – Industry.
  • Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    Still automatiserer på- og aflæsning af lastbiler

    truck ›Med lavløftspalletrucken, AXL 15 iGo har automatiseringen fundet vej ind i varemodtagelses- og forsendelsesområderne ved lastbilrampen. Still står bag løsningen
  •  Inspektion kombinerer  AI med LIDAR-teknologi

    Inspektion kombinerer AI med LIDAR-teknologi

    truck ›SICK lancerer Nova LMS4000, som ifølge leverandøren løfter inspektionsydelsen i bl.a. intralogistikken
  • Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    Jungheinrich vinder tre Red Dot Awards

    truck ›Reach trucken ETV 216i, AMR-robotten EAE 212a og den elektriske palleløfter AME 18 hev stikket hjem, da Jungheinrich blev hædret med tre priser ved den internationale designkonkurrence Red Dot Awards
  • Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    Elektrisk RoRo-traktor er en ordresucces

    truck ›Terberg lancerede tidligere på året RT253EV – en fuldt elektrisk terminaltraktor udviklet til tunge RoRo-operationer. Maskinen er allerede blevet en succes, og N.C. Nielsens ordrebog for 2026 er næsten fuldtegnet alene med skandinaviske ordrer
  • Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    truck ›Interroll præsenterer sin nye Chain Belt Sorting-løsning, Interroll Sortteq Modular Chainbelt Sorter (MC-S) på LogiMAT 2026. Den er udviklet efter overtagelsen af Sortteq i 2025 og er nu integreret med MCP Play
  • Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    truck ›På årets LogiMAT-messe præsenterer Jungheinrich flere nyheder og viser samtidig hvordan forbundne løsninger og processer effektiviserer og styrker lageret og logistikcentrets processer
  • Tre vinderteknologier i fokus

    Tre vinderteknologier i fokus

    truck ›Løsninger inden for AI, robotteknologi og sensorer løb med årets “LogiMAT Best Product”-priser på LogiMAT 2026. De tre vindere peger på en udvikling mod mere datadrevet, automatiseret og pladsoptimeret intralogistik