NC Nielsen
NC Nielsen
Tektra købt af hollandsk virksomhedZweegers Equiptment Group har købt Tektra. Her er det Peter Leth, Tektra og Per Stjernqvist fra Zweegers Equiptment Group.

Tektra købt af hollandsk virksomhed

Hollandske Zweegers Equiptment Group har købt den danske leverandør af gaffeltrucks, industriporte og læsseramper, Tektra

Zweegers Equiptment Group er en virksomhed med aktiviteter inden for maskinbranchen med selskaber i Holland, Belgien, Italien og Canada.

Og i Danmark er MI, den tidligere Maskinhandler Indkøbsringen, i Vejle en del af den hollandske virksomhed.

Hovedaktiviteten ligger da også inden for salg og service af landbrugsmaskiner, men med opkøbet af Tektra, udvider virksomheden sine aktiviteter, så de også omfatter gaffeltruck, porte og læsseramper.

Tektra er eneforhandler af Yale gaffeltruck, og er endvidere Hysters servicepartner i Danmark og er importør af Hubtex multivejstrucks.

Købet af Tektra er Zweegers Equiptment Groups første skridt i en udviklingsplan, som sker i tæt samarbejde med Hyster Yale Group.

Zweegers overtager alle Tektras porte- og læsserampeaktiviteter herunder importen af bl.a. hutigåbnende spiral- og rulleporte fra producenten Efaflex. Tektras produktprogram omfatter ligeledes et komplet program af brandporte.

Tektra har igennem årene opbygget en stærk landsdækkende serviceorganisation, som nu vil danne fundament for yderligere vækst i Zweegers regi. Det vil ske i tæt samarbejde med leverandørerne.

Zweegers Equiptment Group er grundlagt af Frank Zweegers og Gerrit van der Scheer.

Tektras tidligere ejer, direktør Peter Leth har sammen med medarbejderne skabt en virksomhed, der altså nu vil danne fundament for den videre udvikling.

Peter Leth fortsætter som daglig leder af Tektra, og vil dermed sikre en smidig overgang indtil hans afløser er fundet.

- Tektras dygtige medarbejdere er årsagen til vores succes. Det er vigtigt for mig, at en ny ejer deler de værdier, vi har bygget op gennem mange år. Tektra er i sikker havn med en ny ejer som Zweeger, siger Peter Leth.

-hawin

 

 

 

 

 

5/8 2024
  • Hos DSV er elektriske Terberg den rigtige løsning

    Hos DSV er elektriske Terberg den rigtige løsning

    truck ›To elektriske Terberg YT203-EV terminaltraktorer fra N.C. Nielsen, der nu er sat i drift på det enorme DSV-logistikcenter i Horsens var det helt rigtige for logistikvirksomheden, særligt når det handler om bestræbelserne på at reducere CO2-udledningen. Flere terminaltraktorer af samme variant leveres i løbet af foråret
  • Bosch automatiserer produktionsforsyningen med AMR-robotter

    Bosch automatiserer produktionsforsyningen med AMR-robotter

    truck ›Det er de innovative autonome mobile robotter SOTO fra Jungheinrich datterselskab Magazino, der automatiserer produktionsforsyningen på Bosch Home Comfort Groups anlæg i Wernau, Tyskland
  • Linde el-truck bidrager til den grønne omstilling

    Linde el-truck bidrager til den grønne omstilling

    truck ›Petersen Tegl har eksisteret siden 1791 og har oplevet mange milepæle gennem årene. Fredag den 29. november 2024 var endnu én af disse dage. Her ankom nemlig 13 nye elektriske Linde X-gaffeltruck til den sønderjyske virksomhed. Dermed var det definitivt slut med en række gas- og dieseltruck
  • Næste generation af Skypod System er klar

    Næste generation af Skypod System er klar

    truck ›Exotec lancerer næste generation af sin løsing, Skypod, som understøtter både pluk af enkeltvarer og kasser og integrerer adskillige af lagerets funktioner såsom indbygget buffer, sekventering og pick-and-pack
  • Ny Hyster gaffeltruckserie klar til det asiatiske marked

    Ny Hyster gaffeltruckserie klar til det asiatiske marked

    truck ›Hyster introducerer ny elektrisk gaffeltruck med ICE-lignende ydeevne til indendørs og udendørs arbejde på markedet i Asien og Stillehavsområdet
  • Få realiseret din virksomheds fulde potentiale med en STL lagerløsning

    Få realiseret din virksomheds fulde potentiale med en STL lagerløsning

    logistikloesninger ›SPONSORERET INDHOLD: Logistik og lagerstyring bliver stadig mere kompleks, og behovet for effektive, fremtidssikrede løsninger er større end nogensinde. Hos STL tilbyder vi avancerede semi- og fuldautomatiske lagerløsninger, der hjælper virksomheder med at optimere lagerdriften, reducere omkostninger og forbedre effektiviteten
  • Jungheinrich AMR SOTO vinder Best of Industry Award 2024

    Jungheinrich AMR SOTO vinder Best of Industry Award 2024

    truck ›Den autonome mobile robot SOTO fra Jungheinrichs datterselskab Magazino er blevet kåret som vinder af Best of Industry Award 2024 i kategorien ”Robotics”
  • Linde el-truck giver enestående driftsøkonomi

    Linde el-truck giver enestående driftsøkonomi

    truck ›De elektriske gaffeltruck Linde E14-E20 og Linde Xi10-Xi20 er verdens mest kraftfulde af sin art. Det viser en omfattende TÜV NORD-test, hvor Linde-truckene er blevet sammenlignet med konkurrerende modeller med løftekapaciteter i intervallet 1,0-2,0 tons. På en række parametre og tilbyder Linde-truckene den bedste ydeevne og samlede driftsøkonomi blandt de testede gaffeltruck