Boxit udvider forretningen

Boxit udvider forretningen

Entréen på det svenske marked har givet et nyt forretningsben hos containervirksomheden Boxit, der nu transporterer og sælger spåner fra svenske granskove til danske dyreproduktioner og private dyreejere.

Boxit er primært kendt for at udleje depotrum og containere til flytning og i 2023 udvidede virksomheden containerdelen til det svenske marked.

Opstarten i Sverige affødte en idé, der nu har ført til endnu et forretningsben til den nordjyske containervirksomhed.

Med oprettelsen af virksomheden Burnit, der er en del af Boxit, kører lastbilerne aldrig retur til Danmark uden last – i stedet fyldes de med træspåner, der bruges til strøelse i danske stalde.

- Da vi kom til Sverige med vores containere, fandt vi hurtigt ud af, at det ikke var fordelagtigt at køre retur til Danmark med en tom lastbil, når containerne var sat af.

- Derfor vi så muligheden for at købe kvalitetsspåner i Sverige og tage med tilbage til salg fra vores afdelinger i Danmark.

- Det forbedrer vores logistik og åbner samtidig døren til et helt nyt marked, siger Allan Pedersen, der er produktansvarlig hos Boxit, der siden 2003 har tilbudt opbevaringsløsninger til danskerne.

Spåner og strøelse til dyr
Med træspånerne fra blandt andet svenske Vida har Boxit åbnet porten til et nyt marked, der ligger langt fra, men går fint i hånd med virksomhedens kerneforretning.

De svenske spåner sælges fra alle depotrumsafdelinger samt fra containerdepoterne i Taastrup og Hasselager og på webshoppen, hvor de fleste ordrer typisk kommer ind.

Fleksibiliteten i forhold til mængde og fragt er med til at variere og brede kundegruppen ud, forklarer Allan Pedersen:

- Man kan selv vælge, om man vil have leveret en hel palle til den store husdyrbestand eller bare hente lidt i butikken til marsvinet.  Det betyder, at vi kan handle med alle, der har dyr med behov for strøelse.

- Vi er ude med et helt andet produkt på et helt andet marked, men fordi vi tager så meget med hjem, kan vi være med på prisen, siger Allan Pedersen.

Svensk containerpark vokser
Virksomhedens grundlægger og ejer kører typisk en lastbil frem og tilbage mellem Danmark og Sverige to gange ugentligt – er der travlt, tager en ekstra lastbil også en tur.

Over et år bliver det til mere end hundrede ture i lastbil, hvor halvdelen således tidligere var uden last. Containerne skal nemlig blive i Sverige for at opbygge containerkapacitet i landet.

- Vi prøver at udvide kapaciteten af containere i Sverige, og derfor transporterer vi dem heller ikke hjem igen, når de første har krydset Øresund. På sigt giver det mulighed for bedre at kunne flytte containerne rundt i Sverige, fortæller Allan Pedersen.

11/11 2025
  • Tysklandsforbindelse har gjort Danmark større

    Tysklandsforbindelse har gjort Danmark større

    transport ›Danmark er vokset med 300.000 kvadratmeter. Bag landvindingen står Femern Bælt-projektet, som nu har åbnet det første af flere nye landområder skabt af opgravet havbund fra tunnelbyggeriet
  •  Uddelingsrunde for transportprojekter er åbnet

    Uddelingsrunde for transportprojekter er åbnet

    transport ›FDE Fonden er igen klar til at støtte initiativer, der kan bidrage til udviklingen af den danske vejgodstransport. Ansøgningsfrist den 30. september
  • Årets transportlærling 2026 er kåret

    Årets transportlærling 2026 er kåret

    transport ›Matilde Jenny Kallerup Iversen har modtaget ATL - Transportens Lærlingepris 2026 efter et uddannelsesforløb præget af topkarakterer, stort engagement og en stærk vilje til at gennemføre
  • Descartes opkøber Tai Software

    Descartes opkøber Tai Software

    transport ›Opkøbet styrker Descartes’ tilbud inden for transportstyring med en AI-baseret TMS-platform til fragtmæglere og speditører
  • Samarbejde giver besparelser på den tomme luft

    Samarbejde giver besparelser på den tomme luft

    transport ›Opitz Packaging Systems og IMI Bahr har udviklet et system, hvor elektriske lineære aktuatorer bruges til at optimere kassestørrelser og reducere spild i forsendelserne. Løsningen kan ses på Automatik 2026
  • Rød postkasse i nyt design

    Rød postkasse i nyt design

    transport ›Distributionsselskabet dao og producenten af postkasser, Renz A/S har udviklet en ny postkasse, som med ny rød farve og større format end de gammelkendte får plads i alle daoSHOPs
  • Molslinjen henter ny CEO i Holland

    Molslinjen henter ny CEO i Holland

    transport ›Rolf Nielsen bliver fra årsskiftet adm. direktør for Danmarks største passagerfærge-rederi. Den nye chef kommer med international erfaring fra jobbet som COO i hollandske Hanseatic Global Terminals i Rotterdam
  • Læsø må opgive elfærge - foreløbigt

    Læsø må opgive elfærge - foreløbigt

    transport ›Molslinjens tilbud er udløbet, uden at der er fundet finansiering. Læsø Kommune går nu til staten for at få mere støtte til et nyt færgeprojekt