Bygget  på håndtryk og tillid

Bygget på håndtryk og tillid

I snart 50 år har Gert Hansen arbejdet med Iveco og bygget forretninger op fra bunden. For direktøren i REA Erhvervsbiler er relationer, nærvær og ansvar stadig kernen i en sund forretning – også i en branche i hastig forandring

Gert Hansen tror stadig på håndtryk, nærvær og lange relationer. I en branche, hvor møder flyttes til skærmen, beslutninger centraliseres, og relationer ofte håndteres på afstand, insisterer ejer og direktør ii REA Erhvervsbiler på en anden tilgang. 

En aftale er først en aftale, når man har set hinanden i øjnene.

- En aftale på Teams er ikke en rigtig aftale, siger Gert Hansen uden omsvøb.

Den tilgang har været gennemgående i hans 50 år i lastbilbranchen og i en lige så langvarig relation til IVECO.

Startede hos en vognmand i Slagelse
Gert Hansens historie med IVECO begynder i 1975, hvor han kom i lære som lagerekspedient hos Jørgen Sidney Olsen i Slagelse. 

Samme år fik virksomheden Fiat-lastbiler ind, og her blev grundstenen lagt til en karriere bygget nedefra – med praktisk erfaring, ansvar og respekt for godt håndværk og gode relationer.

I 1989 blev han kontaktet af Peter Hansen, daværende direktør for IVECO Danmark, som rekrutterede ham til Ringsted for at opbygge en IVECO-forretning fra bunden. 

Det gik hurtigt i gang, men det store spring kom i 1997, da han blev tilbudt at blive selvstændig med IVECO-brandet.

Han havde hverken fin titel eller nævneværdig kapital, men IVECO i Italien troede så meget på ham og de valgte selv at kautionere for ham.

- Vi troede, vi var pissedygtige, og at kunderne bare ville vælte ind. Det gjorde de ikke. Ikke i starten, siger Gert Hansen.

Forretninger bygget op, om og videre
Siden er forretningen vokset gennem opbygning og genopretning. I 1999 bygges IVECO afdeling i Slagelse. I 2003 overtog han IVECO i Næstved. I 2007 etablerede han et opbygningsfirma, og senere fulgte Roskilde, Glostrup og Avedøre.

Fælles for forretningerne er, at de enten er bygget op fra bunden eller videreført efter konkurser.

- Nøglen er mine medarbejdere, siger han.

Omkring 50 medarbejdere har arbejdet sammen med Gert Hansen imellem 30 og 40 år. For Gert Hansen handler ledelse ikke kun om faglighed, men om hele mennesker.

- Både arbejdsmæssigt og privat kommer folk igennem kriser i deres liv. Det skal der være plads til. Jeg tror på, at det giver loyale og dygtige medarbejdere på lang sigt, siger han.

Teknologi, håndværk og IVECO-brandet
Udviklingen i lastbilbranchen er gået stærkt, særligt de seneste 10 år, hvor reparationer ofte kan klares via software. For Gert Hansen er det ikke en modsætning til håndværket.

IVECO ser han fortsat som et af verdens stærkeste brands. Designmæssigt har mærket været frontløber – tidligere med Ferrari som designer – også selv om konkurrencen i Skandinavien er benhård.

- Her konkurrerer vi med mange andre mærker. Det er en udfordring, men også en drivkraft. For at hver dag at gøre os umage og levere unik personlig service, forklarer han.

-hawin

Et halvt århundrede med IVECO

1975 - Starter i lære som lagerekspedient hos Jørgen Sidney Olsen i Slagelse. Første møde med Fiat- og senere IVECO-lastbiler.
1975–1989 - Arbejder med IVECO/Fiat-lastbiler i Slagelse.
1989 - Rekrutteres af Peter Hansen, direktør for IVECO Danmark, til at opbygge IVECO-forretningen i Ringsted fra bunden.
1997 - Bliver selvstændig IVECO-forhandler. IVECO i Italien stiller kaution og giver fem år til at opbygge forretningen.
1999 - Bygger IVECO afdeling i Slagelse.
2003 - Overtager IVECO i Næstved efter konkurs.
2007 - Etablerer opbygningsfirma.
2016 - Overtager IVECO-forretningerne i Roskilde og Glostrup efter konkursen i Nyscan.
2023 - Overtager Avedøre Lastvognscenter.
2025 - Udvider REA Erhvervsbiler med overtagelsen af IVECO-forretningen på Fyn.


2/2 2026
  • Vokseværk fortsætter

    Vokseværk fortsætter

    transport ›Bring fortsætter med at vokse på det danske pakkemarked. I første halvår af 2026 steg pakkevolumenerne med 16 procent sammenlignet med samme periode sidste år
  • Ny teknologi: Færre, dyre overraskelser i store vejprojekter

    Ny teknologi: Færre, dyre overraskelser i store vejprojekter

    transport ›Med hjælp fra en helikopter og et elektromagnetisk målesystem vil Vejdirektoratet få mere viden om den jord, der skal bygges veje på. Første test foregår i denne uge
  • DFDS skal have ny formand

    DFDS skal have ny formand

    transport ›Rederiets hovedaktionær Lauritzen Fonden Holding ApS har krævet, at Claus V. Hemmingsen skal skiftes ud efter ni år som formand for bestyrelsen. Tidligere CEO Niels Smedegaard bliver opstillet til medlemspost
  • Maritime uddannelser tiltrækker flere unge

    Maritime uddannelser tiltrækker flere unge

    transport ›942 studerende er netop startet på en af de fem uddannelsesinstitutioner, der tilbyder en videregående maritime uddannelser. Det er 17 procent mere end i 2022, og rederierne glæder sig efter flere års mangel på arbejdskraft
  • DEKRA Danmark og DTL indgår samarbejde

    DEKRA Danmark og DTL indgår samarbejde

    transport ›DEKRA Danmark bliver ny strategisk samarbejdspartner for DTL - Danske Vognmænd på området for uddannelse og syn. Aftalen indeholder også fælles arrangementer og faglige aktiviteter
  • Aarsleff er på sporet af logistikoptimeringer

    Aarsleff er på sporet af logistikoptimeringer

    transport ›Nye overhalingsspor ved Kalvebod skal gøre plads til flere tog, mere gods og den øgede trafik mellem Skandinavien og resten af Europa
  • 1000 ellastbiler er nået

    1000 ellastbiler er nået

    transport ›Ved månedsskiftet nåede den danske transportbranche en milepæl, da ellastbil nummer 1.000 blev registreret og taget i drift. Mercedes står for en stor del af dem
  • Tre branchepriser til Webfleet

    Tre branchepriser til Webfleet

    transport ›Webfleet, Bridgestones avancerede flådestyringsløsning, har modtaget tre branchepriser i Italien og Polen som anerkendelse af virksomhedens innovative tilgang til flådestyring og kunstig intelligens samt dens bidrag til øget trafiksikkerhed