En Scania med en V8'er er altid en oplevelse

Svenske Scania er det af de syv betydende lastbilmærker, der har det ældste førerhus med rødder tilbage til 1995, hvor de første 4-serie biler kørte ud på vejene. Trods de mange år lever Scania op til

Testbilen var en tre-akslet trækker, hvor den 520 hk store V8-motor levede op til Euro 6-normen ved at benytte både EGR- og SCR-systemer. EGR-systemet recirkulerede en del af udstødningsluften, som i sidste ende kom gennem en SCR-katalysator, som fjernede de sidste urenheder, så udstødnings niveau af skadelige stoffer opfyldte Euro 6-kravene om lav miljøbelastning.
Men det er ikke relevant for testturen - kun i den situation, hvor man er ude at se på en ny lastbil og skal vurdere for og i mod EGR/SCR, indkøbspris, driftsøkonomi og genslagsværdi - det, som med en forkortelse betegnes som TCO - Total Cost of Ownership.

Turen i den otte-benede, som nogle med kendskab til den nordiske mytologi måske vi sammenligne med Odins stærke og imponerende hest Sleipner, startede på havnen i Aarhus ved Havnens Perle få meter over havoverfladen og toppede inden vi var tilbage igen de østjyske bakker med højder på omkring 100 meter.

Vi har jo været ude at køre i en V8?er fra Södertälje før. Men der er noget særligt ved at køre i en bil med en V8-motor. Motorvibrationerne og lyden, der er meget dæmpet i forhold til tidligere tiders brølende V8?ere, er helt speciel og for nogle så fristende, at de vælger en V8?er frem for en rækkemotor på et tilsvarende niveau med hensyn til motoreffekt og drejningsmoment - og med et fristende lavere brændstofniveau til det meste kørsel.


Det er en herlig fornemmelse af motorkræfter, som lyden og vibrationerne fra en V8?er kan fremkalde. Det får mig til at tænke på en fortælling om en vognmand, der havde fået en ny Scania med en V8?motor med mange heste - det var vist en 4-serie. Han syntes slet ikke, at den kunne det samme, som hans tidligere otte-benede Scania. Mekanikerne hos den lokale Scania-forhandler målte og vejede og kunne kun sige til vognmanden, at bilen var i orden. Vognmanden blev ved med at klage sig og til sidst tog en mekaniker en lang stand og hamrede gennem lydpotten, så lyden af V8?eren fik mere frit løb.
Vognmanden kom og hentede bilen. Da han næste gang kom på værkstedet spurgte han undrende om, hvad de havde gjort ved bilen, for nu trak den, som den skulle.


Historien melder ikke noget om, hvad mekanikerne fortalte vognmanden - eller om, hvordan han reagerede, da han fandt ud af, at de havde banket hul i lydpotten.


Det svage støjniveau i en moderne V8?er gør det let at føre en samtale - og med cruisekontrollen sat til lidt over 80 km/t let at køre uden at bemærke, at motoren arbejder og udnytter sit potentiale, når det går opad.


Testbilen var ud over en Active Prediction-cruisekontrol, der tilpasser hastighed og gearskift til bakker og dale, også forsynet med forskellige finesser - eksempelvis sikkerhedssystemet, der bremser lastbilen op, hvis afstanden til en forankørende bliver for kort - og som bliver lovpligtigt fra efteråret. Det er allerede standard på Scania?s lastbiler. Der var også installeret et advarselssystem - lane departure warning - der alarmerer chaufføreren, hvis han er ved at komme for tæt på afgrunden til højre eller for tæt på midterstriben på vejen.


Med de installerede sikkerhedssystemer, cruisekontrol og automatisk gearskiftesystem var det sådan set kun at sætte gearvælgeren i køre-position og så ellers følge med i trafikken, styre uden om de forskellige potentielle farlige situationer, køre med henblik på maksimal brændstoføkonomi i de tilfælde, hvor it-systemerne ikke er med - eksempelvis ved rødt lys eller frem mod rundkørsler - og så eller turen gennem det smukke østjyske landskab - fra havnens Perle sydover til Skanderborg, derfra nordpå via Hadsten til Randers og så retur.


På en test, som denne her, er det svært at bedømme ret meget andet, end køreegenskaber og motorkraft. Og på de to punkter kan Scania?en trods rødderne tilbage til 1995 matche konkurrenterne - også selvom indretningen af førerhuset er så velkendt, at det det begynder at blive lidt kedeligt.


Når det gælder køretips, der skal holde brændstofforbruget nede, er det lidt anderledes. Her kan jeg kun opfordre til at lære af Scanias Driver support-system, der belønner chaufføren med op til fem stjerne, når han kører optimalt. Systemet uddeler eksempelvis stjerne, når man som chauffør er fremsynet i trafikken og undgår hårde opbremsninger og i stedet for tager farten af i god tid frem mod lyskryds, der lyser rødt, eller frem mod rundkørsler.
Og så nøjes med at sætte cruise-kontrollen på lidt over 80 km/t i stedet for helt oppe ved fartbegrænserens grænse.

Lidt teknisk og den testede tre-akslede Scania V8?erMotor: 
Motor:
V8-motor, der opfylder Euro 6-normen
Røgrensningssystem: EGR/SCR
Motoreffekt: 520 kh (382 kW) ved 1.900 omdr./min
Maksimalt drejningsniveau på 2.700 Nm mellem 1.000 og 1.300 omdr./min
Motorbremse: 320 kW (435 hk)  

Gearkasse:
12-trin med automatisk skiftesystem (Opticruise) uden koblingspedal
Opticruise med tre indstillinger - Economy, Standard, PowerRetarder

Sikkerhedssystemer:
Lane departure warning
Adaptive cruisekontrol
Advanced emergency braking
Hill-hold
Airbag i rat
Forberedt til alkolås
Røgdetektor
Forlygtevaskere

(Foto: Jesper Christensen)






transportnyhederne.dk

5/8 2015
  • Lun levering i ny emballage

    Lun levering i ny emballage

    transport ›En pizzabakke af termoplastisk skum, der holder på varmen og samtidig fastholder fedt og madrester i emballagen, er Klöckner Pentaplasts nye løsning til takeaway og fastfoodlevering
  • Flere lastbiler på solenergi

    Flere lastbiler på solenergi

    transport ›PostNords har i et forsøgsår med 10 lastbiler vist store besparelser på både brændstof og udledning, så nu udvider virksomheden brugen af solceller
  • Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

    Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

    transport ›CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften
  • Første strækning med netto nul CO2-asfalt

    Første strækning med netto nul CO2-asfalt

    transport ›Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandeve med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner
  • Hold banen fri for træer

    Hold banen fri for træer

    transport ›Træer, der vælter ned over jernbanen, er et stigende problem og koster dyrt i forsinkelser og reparationer. Banedanmark opfordrer derfor naboer til jernbanen til at tjekke deres træer
  • NorDan skruer op for elektrificeret transport

    NorDan skruer op for elektrificeret transport

    transport ›NorDan Vinduer øger brugen af elektrificeret transport af sine vinduer og døre. I samarbejde med transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen forventer parterne at omkring 95 % af leverancerne bliver kørt med elektriske lastbiler fra medio 2027
  • Renault Trafic er årets varevogn

    Renault Trafic er årets varevogn

    transport ›Den helt nye Renault Trafic Van E-Tech Electric gjorde rent bord ved kåringen af International Van of the Year 2027. Den nye, elektriske model kommer efter planen til Danmark i begyndelsen af 2027
  • 35 påkørsler af Banedanmarks broer

    35 påkørsler af Banedanmarks broer

    transport ›Alt for mange lastbiler klemmer sig fast under jernbanebroer, hvilket er både dyrt og besværligt. Banedanmark opfordrer til, at landets vognmænd kigger ekstra grundigt på højderne under landets broer