Flexbus forsøger sig med kollektiv trafikFelex Pedersen talte ved indvielsen af den den nye flexbus-rute i Køng Region Sjælland.

Flexbus forsøger sig med kollektiv trafik

En ny type kollektiv trafik har set dagens lys i Vordingborg Kommune. En flexbus på rute 668 er en del af et forsøgsprojekt igangsat af Region Sjælland

Fra mandag den 30. juni kan borgerne i Vordingborg Kommune tage et nyt tilbud i den kollektive trafik i brug.

Buslinje 668 kører som flexbus på rute mellem Lundby Station og Kostræde Banke via Køng og skal blandt andet sikre bedre adgang til både togforbindelser og dagligvarebutikker.

Den nye linje er resultatet af et samarbejde mellem Region Sjælland og Vordingborg Kommune og markerer begyndelsen på en række forsøg, som regionen sætter i gang for at udvikle nye mobilitetsløsninger i landdistrikterne.

- Vi skal kunne tilbyde kollektiv trafik i hele regionen – også dér, hvor der er lidt længere mellem husene.

- Derfor er vi nødt til at tænke i nye løsninger, og jeg er glad for, at Vordingborg Kommune er med i forsøget, siger Felex Pedersen, næstformand i Udvalget for regional udvikling, uddannelse, kollektiv trafik og internationalt samarbejde i Region Sjælland.

Indvielse med lokal opbakning
Den nye linje blev indviet søndag den 29. juni ved Rema 1000 i Køng, hvor borgere var mødt frem for at markere starten på det nye tiltag.

Blandt deltagerne var Felex Pedersen fra Region Sjælland, Vordingborgs borgmester Mikael Smed samt flexbussens chauffør.

- Det er et rigtig godt projekt, vi har sat i gang sammen med regionen. Bus 668 giver konkret værdi for vores borgere og skaber bedre forbindelse til både indkøb og offentlig transport.

- Samtidig tester vi, om en mindre flexbus kan indgå som en fast del af rutenettet i områder med færre rejsende. Vi håber, det her blot er begyndelsen på flere lignende løsninger, siger Mikael Smed, borgmester i Vordingborg Kommune.

En ny måde at tænke kollektiv trafik
Buslinje 668 køres med en flexbus, en mindre bus med seks til syv siddepladser, som har fast rute og faste stoppesteder, men større fleksibilitet i drift og størrelse.

Den skal fungere som alternativ til almindelige busser, i områder hvor passagergrundlaget er lavt. Forsøget gennemføres i samarbejde med Movia og løber over halvandet år.

Målet er at finde ud af, om mindre busser kan dække behovet og samtidig være økonomisk og miljømæssigt bæredygtige.

Første skridt i større mobilitetssatsning
Buslinje 668 er det første konkrete skridt i Region Sjællands mobilitetssatsning i landområder.

I december 2024 afsatte regionsrådet 13 millioner kroner til nye partnerskaber og pilotprojekter, der skal forbedre den kollektive trafik og gøre den mere attraktiv – også uden for byerne.

-hawin


Fakta om buslinje 668

  • Rute: Lundby Station – Kostræde Banke via Køng (med stop i lokalområdet)
  • Drift: Halvtimesdrift på hverdage i dagtimerne
  • Køretøj: Flexbus med 7 (6) siddepladser
  • Forsøgsperiode: 1,5 år
  • Billettering: Rejsekort og kontantbetaling

 

30/6 2025
  • Teknologisk Institut skal stå for autorisationer af kølemidler

    Teknologisk Institut skal stå for autorisationer af kølemidler

    transport ›Fagfolk og virksomheder, som arbejder med med klimaskadelige kølemidler i bl.a. biler og køleanlæg, skal fremover autoriseres i en ny, digitaliseret, lovpligtig ordning
  • Messefokus på gods i bevægelse

    Messefokus på gods i bevægelse

    transport ›På den svenske emballagemesse, Empack i næste måned er beskyttelse og håndtering under transport sammen med automatiseringsløsninger et af fokusområderne
  • Scandlines konverterer endnu en færge til overvejende elsejlads

    Scandlines konverterer endnu en færge til overvejende elsejlads

    transport ›Passagerfærgen M/F Schleswig-Holstein skal gennem en 200 millioner kroners ombygning, før den sidst på årets igen sættes ind på ruten Rødby-Puttgarden
  • Vokseværk fortsætter

    Vokseværk fortsætter

    transport ›Bring fortsætter med at vokse på det danske pakkemarked. I første halvår af 2026 steg pakkevolumenerne med 16 procent sammenlignet med samme periode sidste år
  • Ny teknologi: Færre, dyre overraskelser i store vejprojekter

    Ny teknologi: Færre, dyre overraskelser i store vejprojekter

    transport ›Med hjælp fra en helikopter og et elektromagnetisk målesystem vil Vejdirektoratet få mere viden om den jord, der skal bygges veje på. Første test foregår i denne uge
  • DFDS skal have ny formand

    DFDS skal have ny formand

    transport ›Rederiets hovedaktionær Lauritzen Fonden Holding ApS har krævet, at Claus V. Hemmingsen skal skiftes ud efter ni år som formand for bestyrelsen. Tidligere CEO Niels Smedegaard bliver opstillet til medlemspost
  • Maritime uddannelser tiltrækker flere unge

    Maritime uddannelser tiltrækker flere unge

    transport ›942 studerende er netop startet på en af de fem uddannelsesinstitutioner, der tilbyder en videregående maritime uddannelser. Det er 17 procent mere end i 2022, og rederierne glæder sig efter flere års mangel på arbejdskraft
  • DEKRA Danmark og DTL indgår samarbejde

    DEKRA Danmark og DTL indgår samarbejde

    transport ›DEKRA Danmark bliver ny strategisk samarbejdspartner for DTL - Danske Vognmænd på området for uddannelse og syn. Aftalen indeholder også fælles arrangementer og faglige aktiviteter