Pallemagasin vinder pris i Australien
Danske pallemagasiner hitter down under. Den australske leverandør melder om stor interesse
For første gang har den danske producent af pallemagasiner, Palomat fået fremvist sit pallemagasin på en messe udenfor Europas grænser – nemlig på Materials Handling i Sydney, Australien i oktober 2012.
Og med stor succes. Det resulterede nemlig i en fornem pris samt første ordre fra én australsk kunde.
- Vi startede samarbejdet med Palomat i juli 2012, og messen i oktober skulle være startskuddet for det nystartede samarbejde og offentliggørelsen af Palomaten på det australske og New Zealandske marked. Og det må vi sige den blev, fortæller Bob van der Wild, direktør hos BBJ Materials Handling.så nye muligheder i forhold til materialehåndtering og anerkendte det med prisen.
- Vores 1. ordre kommer fra Breville – en større australsk producent af elektroniske husholdningsmaskiner. Vi leverer i forvejen andre håndteringsløsninger til kunden og Breville havde set videoen af Palomat Greenline og syntes godt om den simple stable- og nedstable funktion, hvor manuel håndtering af paller undgås. Samtidig med at Palomaten er 100 % elstyret, udtaler Bob van der Wild.
Kunden udtalte, at han ville lægge en ordre på messen, hvis pallemagasinet viste sig at være ligeså god som på videoen. På standen blev produktets funktioner fremvist og leverandør og kunde gav hinanden hånd på ordren.
De sidste små justeringer af Palomaten er i gang, så vi kan håndtere kundens paller og er klar til levering, siger Bob van der Wild.