Så ruller de belgiske miljøzoner

Så ruller de belgiske miljøzoner

I de belgiske miljøzoner (Low Emission Zone/LEZ) har man pligt til at registrere sit køretøj, inden man kører ind i zonen. Ældre køretøjer har desuden brug for en miljøbillet. Efter Antwerpen følger nu Bruxelles og andre byer

Efter at Antwerpen i dette år tog det første skridt og indførte en miljøzoner, følger Bruxelles efter den 01.01.2018. Yderlige byer følger i løbet af året.

I første omgang udelukker hovedstaden køretøjer fra EURO-kategori 0 og 1 fra kørsel i byen. Der kan købes en dispensation til disse køretøjer i form af en dagsbillet. For at sikre sig, at alle følger reglerne, er der opsat kameraer, der overvåger trafikken.

Hvert køretøj scannes, når det kører ind i miljøzonen, og disse data sammenholdes med byens centrale database. Bøden bliver derfor også afsendt automatisk, hvis køretøjet ikke er registreret, eller hvis det er for gammelt til at måtte køre ind i LEZ’en. Derfor er det meget vigtigt, at man registrerer køretøjet, inden man kører i ind zonen.

Green-Zones giver dig et nemt overblik

Alle disse informationer angående LEZ-miljøzonerne samler og videreformidler Green-Zones, og Green-Zones gennemfører desuden hele registreringsprocessen for sine kunder (det tager 2-10 dage), og samler efterfølgende alle de nødvendige informationer på en individuelt udformet registry-miljømærkat.

Dermed har ejerne af udenlandske køretøjer altid en oversigt ved hånden, og de kan derfor undgå de høje bødestraffe i de kameraovervågede miljøzoner.

Til dem, der altid vil være opdateret på rejsen, kan man desuden downloade den gratis Green-Zones App, så man altid kan se grænserne for miljøzonerne i Belgien og i de andre lande. Desuden kan man blive oplyst om reglerne for de byer, man vil besøge på rejsen!

Dispensation: med miljøbillet

Køretøjer, der ikke opfylder den påkrævede EURO-norm, må gerne køre ind i LEZ-miljøzonen, hvis der på forhånd er købt en miljøbillet. Afhængigt af køretøjstype og køretøjets alder kan der købes billet til én dag eller længere. Det er helt op til de enkelte byer at beslutte, hvilke EURO-kategorier, der ikke må køre i miljøzonen, samt hvor længe miljøbilletterne er gyldige.

Derfor kan det ske, at et køretøj gerne må køre ind i nogle miljøzoner, men ikke i andre. Det varierer også fra miljøzone til miljøzone, hvilke miljøbilletter man kan købe - og om de gælder på dags-, uge- eller månedsbasis. Desuden skærpes reglerne for hvert år.

Der findes ikke noget centralt register for udenlandske køretøjer, og derfor skal ejere af udenlandske køretøjer registrere sig separat for hver zone. Det er temmeligt meget arbejde, især når man tænker på, at der konstant indføres nye miljøzoner i Belgien!

Allerede fire miljøzoner i 2018

Ud over Antwerpen og Bruxelles bliver der som minimum også indført miljøzoner i Willebroek og Michelen i 2018. Også i Gent har man besluttet at indføre en miljøzone. Dermed har de tre største byer i Belgien snart indført miljøzoner, der alle har nogle helt forskellige regler.

Turister, erhvervstransporter og bustrafik er hyppige gæster i disse tre zoner. For at give et centralt overblik over alle disse regler fra de forskellige byer er hjemmesiden www.lez-belgium.be nu i luften med nyttige informationer. Her kan man finde alle nødvendige oplysninger til planlægning af rejser gennem Belgien, og man kan finde alle de regler, der på nuværende tidspunkt gælder for de store byer Gent, Antwerpen og Bruxelles.

-hawin

23/11 2017
  • 1000 ellastbiler er nået

    1000 ellastbiler er nået

    transport ›Ved månedsskiftet nåede den danske transportbranche en milepæl, da ellastbil nummer 1.000 blev registreret og taget i drift. Mercedes står for en stor del af dem
  • Tre branchepriser til Webfleet

    Tre branchepriser til Webfleet

    transport ›Webfleet, Bridgestones avancerede flådestyringsløsning, har modtaget tre branchepriser i Italien og Polen som anerkendelse af virksomhedens innovative tilgang til flådestyring og kunstig intelligens samt dens bidrag til øget trafiksikkerhed
  • Continental vokser i et marked præget af nye krav og prispres

    Continental vokser i et marked præget af nye krav og prispres

    transport ›Større produktudbud, øget konkurrence fra budgetsegmentet og stigende fokus på totaløkonomi har i 2025 gjort dækmarkedet mere komplekst. Midt i udviklingen leverer Continental Dæk Danmark rekordomsætning og oplever stigende efterspørgsel sine ydelser
  • Dansk-tysk ministerbesøg på Femern Projektet

    Dansk-tysk ministerbesøg på Femern Projektet

    transport ›Den tyske forbundstransportminister Patrick Schnieder har sammen med by-, land- og transportminister Signe Munk (SF) besøgt byggepladserne til Femern Bælt-tunnelen. Slesvig-Holstens transportminister, Claus Ruhe Madsen, var også med
  • Skræddersyet ladekort til el-lastbiler

    Skræddersyet ladekort til el-lastbiler

    transport ›DKV Mobility lancerer et nyt ladekort, som er specialudviklet til transportvirksomheder, der kører med el-lastbiler
  • Pedalkraft-Prisen er uddelt

    Pedalkraft-Prisen er uddelt

    transport ›Herlev og Gentofte Hospital vinder Cyklistforbundets Pedalkraft-Pris 2026. Den årlige pris går til en arbejdsplads, der har gjort en særlig indsats for at fremme cykling blandt sine medarbejdere. Noget, som kommer både ansatte, patienter og pårørende til gode
  • Varevogne forbundet på få minutter

    Varevogne forbundet på få minutter

    transport ›Webfleet har indgået et partnerskab med Volkswagen Group Info Services. Via OEM.connect, Webfleets program for fabriksintegreret ''connektivitet'', kan flådeoperatører nu forbinde de fleste af Volkswagen Groups bilmærker direkte til Webfleet
  • Renteq konverterer dieselkøretøjer til el

    Renteq konverterer dieselkøretøjer til el

    transport ›For nylig trillede Renteq Automotives første konverterede kassevogn på gaden i Hovedstadsområdet. Sprinteq hedder den, og er en brugt Mercedes Sprinter, diesel, som er konverteret til el