Ny leder i Industri & Logistik-afdelingen hos Colliers

Ny leder i Industri & Logistik-afdelingen hos Colliers

Helle Andersen er udnævnt som leder af Colliers’ afdeling for Industri & Logistik i København. Med udnævnelsen markerer hun sig også som den første kvindelige af sin slags indenfor dette segment hos Colliers

Fra 1. marts 2024 er Helle Andersen blevet ansvarlig for afdelingen Industri & Logistik hos Colliers i København.

Her skal hun lede teamet af rådgivere, der står for udlejning og salg af industri- og logistikejendomme på Sjælland.

Ifølge hende selv var en fremtid indenfor køb og salg af erhvervsejendomme ikke umiddelbart i sigte dengang hun startede i Colliers. Dog pegede pilen i den retning.

Hun beskriver da også sin udvikling i ejendomsbranchen som en tid, hvor hun har lært vigtigheden af både faglig dygtighed og menneskelige relationer, som hun tager med sig videre i rollen som leder.

Ifølge Helle Andersen er en af de vigtigste opgaver i hendes nye stilling at gå forrest i at forme kulturen i afdelingen:

- Jeg vil gerne skabe en kultur, hvor vi samarbejder som et team og ikke som individualister, dog med plads til selvbestemmelse i måden den enkelte arbejder på.

- Det kommer kunderne til gode, når vi mobiliserer alle kræfter for at finde den bedste løsning, og det gør os mere fleksible i en branche, der konstant udvikler sig.

Karrierens begyndelse
Spoler vi tiden tilbage, påbegyndte Helle Andersen som bachelorstuderende sin karriere hos Colliers. Dengang var det kommunikation og interne opgaver, der fyldte mest på skrivebordet.

Da hun startede på sin kandidatuddannelse, begyndte hun samtidig at arbejde fuld tid som erhvervsmægler.

- Dengang jeg startede i ejendomsbranchen, vidste jeg ikke hvad fast ejendom var for en størrelse. Jeg har et indtryk af, at mange unge mennesker tror, at man skal vide det hele, før man kaster sig ud i noget, men det er ikke altid nødvendigt. 

- Jeg har haft fantastisk støtte fra mine kollegaer i hele virksomheden og via dem tilegnet mig viden henad vejen, og så længe man har lysten til at udvikle sig, kan man komme langt, siger Helle Andersen.

Efter nogle år, hvor arbejdet primært involverede boligudlejningsejendomme og senere retail, begyndte Helle Andersen for syv år siden at arbejde i industri- og logistiksegmentet.

Ifølge hende har branchen set et skifte de seneste år:

- Historisk har private ejendomsejere og investorer domineret segmentet for industri- og logistik, men flere institutionelle og udenlandske investorer har ændret dét billede.

- Den øgede interesse sammenholdt med en stigende efterspørgsel har betydet stigende priser, en mindre udlejningsrisiko og en markant øget professionalisering af segmentet.

Opgaven i at forme industri- og logistiklandskabet
Helle Andersen værdsætter endvidere den indflydelse man som mægler kan have i udviklingen af industri – og logistikområder:

- Med vores faglige indsigt skal vi bidrage til diskussioner og dialoger med kommuner og investorer om udviklingen af industri- og logistikområder, specielt fordi vi i længere tid har oplevet et underudbud fordi flere områder bliver omdannet til beboelse.

- Jeg er blevet hjulpet godt på vej mod lederrollen af mine kollegaer både i forhold til faglig og personlig udvikling. Min tid i branchen har indtil videre lært mig at turde og tage chancer. Hvis man prøver og det ikke lykkes i første forsøg er det ikke spildt arbejde, siger hun.

-hawin

6/5 2024
  • Brings Shelfless styrker Comfort Click

    Brings Shelfless styrker Comfort Click

    logistikcentre ›Comfort Click forlænger samarbejdet med Brings lagerløsning Shelfless i sit nordiske logistikknudepunkt Køge
  • Fleksibel etikettering

    Fleksibel etikettering

    logistikcentre ›Herma viser for første gang sin nye etiketteringsløsning, Herma eco med stempelfunktion, på LogiMAT 2026. Løsningen er velegnet til etikettering ovenfra på kasser og gør processen både enkel og omkostningseffektiv
  • DK: International frontløber

    DK: International frontløber

    logistikcentre ›Det danske ejendomsmarked genvandt momentum i 2025. Med stærke nøgletal, stigende international interesse og en solid pipeline går markedet ind i 2026 med klare vækstforventninger. Carsten Gørtz Petersen, CEO, Colliers Danmark dykker ned i udviklingstendenserne
  • H&M-ejendom klar til nye lejere

    H&M-ejendom klar til nye lejere

    logistikcentre ›EDC International Poul Erik Bech har fået til opgave at finde en lejer til H&M's store lager- og logistikfaciliteter i Greve, og H&M er også åbne for et muligt salg
  • Verdion udvider sin danske portefølje

    Verdion udvider sin danske portefølje

    logistikcentre ›Logistikejendomsspecialisten, Verdion, udvider sin danske portefølje med opkøbet af et udviklingsprojekt i Storkøbenhavn til sin investeringsfond, Verdion European Logistics Fund 2
  • Fleksibilitet og besparelser

    Fleksibilitet og besparelser

    logistikcentre ›Ny version af pallestableren Palomat Greenline øger fleksibiliteten ved at kunne håndtere mere end 90 procent af markedets standardpaller. Det åbner for besparelser
  • Lemvigh-Müller bygger en logistikmotor i Kolding

    Lemvigh-Müller bygger en logistikmotor i Kolding

    logistikcentre ›Lagerdriften samles i et topmoderne centrallager i Kolding for at levere hurtigere og mere kundetilpassede logistikløsninger
  • Stabilitet sætter retningen for industri og logistik i 2026

    Stabilitet sætter retningen for industri og logistik i 2026

    logistikcentre ›Høj brugeraktivitet, regionale forskelle i tomgang og lokal mangel på moderne udbud sætter retningen for industri- og logistikejendomsmarkedet på tværs af Danmark. I og omkring Aarhus og København er efterspørgslen stærk, mens udbuddet er den afgørende begrænsning