
Flere afgange på Fredericia - Litauen
Højt aktivitetsniveau får DFDS til at indføre tre ugentlige afgange med RO/RO
I forårsmånederne i år havde DFDS i en prøveperiode tre ugentlige afgange til Baltikum fra Fredericia Havn mod de sædvanlige to.
Og efter en sommerpause med det tredje anløb, er aktivitetsniveauet stadig så højt, at rederiet fra i denne uge vil have tre ugentlige afgange fra Fredericia Havn til Klaipeda i Litauen.
- Det giver vores kunder let adgang til et meget stort marked, siger Lars Hoffmann, som er rutedirektør i DFDS.
Effektiv kobling af bil, bane og skib
Fredericia Havn ligger i et multimodalt knudepunkt, med hurtig adgang til motorveje og jernbane, og har optimale betingelser for nem og effektiv omladning og håndtering af gods. Samtidig er der i baglandet en høj koncentration af industrivirksomheder og transport- og logistikoperatører, og dermed mange virksomheder, som kan have behov for Roll-in Roll-out transport af gods til Klaipeda via Fredericia Havn.
- Vi har arbejdet målrettet på tiltrækning af øgede godsmængder til Baltikum, og kunderne ser potentialet i let adgang til dette marked. Derfor er det glædeligt, at DFDS indsætter et tredje anløb.
Havnens vækst hænger naturligvis nøje sammen med vækst hos vores kunder, og derfor håber vi, at kunderne i Jylland og på Fyn tager godt imod den øgede frekvens og muligheden fra at flytte trafik væk fra vejnettet, siger Ole Haugsted Jørgensen, strategisk salgschef i ADP
- lipe