Nu også partner i farmaUniversal Robots har udnævnt Technicon til global UR certified solution partner for den farmaceutiske industri.

Nu også partner i farma

Universal Robots mangeårige partner, automationsvirksomheden Technicon er udnævnt til global UR certified solution partner for den farmaceutiske industri

Som UR-distributør og -integrator i Danmark siden 2019 er Technicon en vertikalt integreret ingeniørvirksomhed, der designer, udvikler og producerer automatiseringsløsninger.

Virksomheden har omfattende erfaring med at integrere UR’s cobots i automatiserede løsninger til den farmaceutiske industri.

Og Technicon effektiviserer og skaber stabilitet på tværs af life-science værdikæden lige fra optimering af fill and finish-linjer til forbedret laboratoriebaseret kvalitetskontrol og styrket emballering og montering.

- Technicons udnævnelse til certified solution partner markerer en ny milepæl i vores samarbejde og understreger vores fælles engagement i at levere avancerede automationsløsninger på tværs af den farmaceutiske sektor og videre, siger Jean Pierre Hathout, president hos Universal Robots.

Han kommer ind på, at virksomhedens dybe brancheekspertise og kundecentrerede tilgang giver kunderne skræddersyede end-to-end løsninger fra design og udvikling til implementering og service.

- Technicons tilgang leverer den præcision og kvalitet, der forventes i stærkt regulerede industrier som pharma, fortsætter Jean Pierre Hathout.

Hos Technicon betragter man den nye position som UR global certified solution provider som det oplagte næste skridt, der passer perfekt til virksomhedens overordnede vækststrategi.

- Csprollen vil styrke Technicons stærke evne til at levere et bredere udvalg af verdensklasseløsninger til internationale medicinalvirksomheder og til effektivt at adressere de udfordringer, der findes i disse højt komplekse fremstillingsprocesser og værdikæder, siger Casper Hansen ceo i Technicon.

Ud over rollen som global pharmacsp vil Technicon fortsat levere integrerede UR cobots i Danmark for at løse komplekse produktionsudfordringer for førende danske industrivirksomheder.

-hawin

2/9 2025
  • Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    Interroll præsenterer nyt sorteringssystem

    truck ›Interroll præsenterer sin nye Chain Belt Sorting-løsning, Interroll Sortteq Modular Chainbelt Sorter (MC-S) på LogiMAT 2026. Den er udviklet efter overtagelsen af Sortteq i 2025 og er nu integreret med MCP Play
  • Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    Jungheinrich binder lagerprocesserne sammen

    truck ›På årets LogiMAT-messe præsenterer Jungheinrich flere nyheder og viser samtidig hvordan forbundne løsninger og processer effektiviserer og styrker lageret og logistikcentrets processer
  • Tre vinderteknologier i fokus

    Tre vinderteknologier i fokus

    truck ›Løsninger inden for AI, robotteknologi og sensorer løb med årets “LogiMAT Best Product”-priser på LogiMAT 2026. De tre vindere peger på en udvikling mod mere datadrevet, automatiseret og pladsoptimeret intralogistik
  • Toyota Automated Logistics har ledelsen på plads

    Toyota Automated Logistics har ledelsen på plads

    truck ›Hitoshi Matsuoka, Thomas Hibinger og Aaron M. Jones skal lede Toyota Industries Corporations nye globale forretning, TAL, inden for lagerautomatisering. Tiltaget lanceres på LogiMAT 2026
  • Fælles forskning i mobile robotter

    Fælles forskning i mobile robotter

    truck ›BEUMER Group og Fraunhofer-instituttet lancerer et "Enterprise Lab", der vil kombinere forskning med industriel praksis
  • Bobcat lancerer dieselkæmper på LogiMAT

    Bobcat lancerer dieselkæmper på LogiMAT

    truck ›De nye DV180/250S-9 dieselgaffeltrucks er virksomhedens største, og udvider Bobcats portefølje af tunge materialehåndteringsmaskiner på markedet i Europa, Mellemøsten og Afrika
  • Omkring 4000 gæster tog den åbne maskinvej

    Omkring 4000 gæster tog den åbne maskinvej

    truck ›Den 8. udgave af den årlige vejfest for maskiner i Ringsted blev også den største - målt på både besøgende og virksomheder. Næste år kræver tilslutningen et nyt koncept, siger en af dem
  • IFOY Award Start-Up of the Year

    IFOY Award Start-Up of the Year

    truck ›13 produkter og løsninger fra otte lande er nået til finalen i IFOY Award 2026 og fire er med i ”Start-up of the Year”. Vi ser nærmere på deltagerne, denne gang er de de sidste fire