Hængende transportbånd klarer 10.000 poser i timen

Hængende transportbånd klarer 10.000 poser i timen

SSI Schäfer har udviklet dynamisk sorteringssystem for lettere produkter til den stadigt hastigere onlinehandel

Indkøb på internettet med ønsker om stadigt kortere leveringstider stiller også øgede krav til logistikken, betyder ændringer i de klassiske distributionskanaler og logistikprocesser.

Ud over hurtig adgang til den ønskede vare på lageret skal returvarer også være tilgængelige igen, udmiddelbart efter de er kontrolleret. Det kræver moderne logistikanlæg, der er så kompakte, fleksible og dynamiske som muligt.

SSI Schäfer har nu udvidet sit produktudvalg inden for e-handels- og multi-channel-distribution med udviklikngen af ’Carrier’. Det er et meget kompakt og alsidigt, hængende transportsystem til varer med en vægt på op til tre kg.

SSI Carrier-systemet, der ikke optager gulvplads, kører på vedligeholdelsesfrie ruller, og hvorpå man kan fastgøre poser eller hængevarer.

Det cirkulerende transportbånd kan sende op til 10.000 poser i timen afsted på strækningen uden stigninger, og det innovative og patenterede koncept sikrer en meget skånsom transport af varerne i poserne.

Det giver to væsentlige fordele: For det første undgår man, at poserne og varerne støder mod hinanden. For det andet gør den horisontale placering det muligt at udnytte rummet optimalt:

- Carrier-systemet er ca. 10 % mindre end de eksisterende systemer på markedet. Det vil sige, at vi på den samme strækning kan bufferlagre op til 10 % flere Carriers, forklarer produktchef Klaus Hiesgen, direktør for det SSI Schäfer-ejede HSP GmbH.

Han tilføjer, at systemet er meget økonomisk at bruge som dynamisk bufferlager af returvarer, og at den funktion garanterer en defineret adgangstid til samtlige af de lagrede varer, hvlket er en forudsætning for hurtig tilgængelighed inden for e-handlen. Desuden kan B2B- og B2C-ordrer afvikles samtidigt i ét anlæg, og så kan levering til filialer af forskellige størrelser af den samme artikel foretages i samme sekvens -  det såkaldte shopfriendly delivery.

-lipe

11/9 2017
  • Sikkerheden er en del af WMS-løsningen

    Sikkerheden er en del af WMS-løsningen

    lagerstyring ›Geopolitisk uro og stigende cybertrusler hænger uløseligt sammen. Derfor bliver styrket IT-sikkerhed en stadig vigtigere del af moderne lagerstyring. Hos Axacon er sikkerhed tænkt ind i hele WMS-løsningen 
  • Styrker leverandøruafhængig flådestyring 

    Styrker leverandøruafhængig flådestyring 

    lagerstyring ›Den internationale teknologivirksomhed Körber erhverver en ejerandel i softwarevirksomheden Naise, der har specialiseret sig i leverandøruafhængig flådestyring inden for intralogistik
  • Central administration af flere printere

    Central administration af flere printere

    lagerstyring ›NPT A/S præsenterer 42Gears Things Management, som fra skyen kan administrere både opsætning og styring af eksempelvis labelprintere på forskellige lokationer
  • Når produktionen ikke må stoppe

    Når produktionen ikke må stoppe

    lagerstyring ›Præcis top- og bundetikettering med automatisk højdejustering sikrer effektiv produktion hos fransk fødevareproducent. HM Systems og deres franske distributør har stået for projektet
  • Lagerautomation: Otte trin til en vellykket implementering

    Lagerautomation: Otte trin til en vellykket implementering

    lagerstyring ›En vellykket automationsrejse begynder længe før go-live. Det er vigtigt at have styr på alt fra analyse og specifikation til drift og løbende optimering. Consafe Logistics guider til vellykket implementering af lagerautomation SPONSORERET INDHOLD
  • Consafe Logistics’ klimamål valideret af SBTi

    Consafe Logistics’ klimamål valideret af SBTi

    lagerstyring ›Klar besked om Consafe Logistics' videnskabsbaserede emissionsmål frem mod 2035 gør virksomhedens klimaforpligtelser mere transparente til gavn virksomhedens kunder og partnere
  • Første AutoCase-anlæg installeret i Sverige

    Første AutoCase-anlæg installeret i Sverige

    lagerstyring ›Den nordiske logistikvirksomhed, Nowaste er den første virksomhed i verden, som installerer Swisslogs løsning, som kan lagre kasser direkte i AutoStore-anlægget
  • HaiPick Climb når milepæl på 10.000 robotter

    HaiPick Climb når milepæl på 10.000 robotter

    lagerstyring ›På et år har den japanske producent det automatiserede lagersystem med lodret-klatrende robotter leveret projekter til kunder i 12 lande