Når produktionen ikke må stoppe
Præcis top- og bundetikettering med automatisk højdejustering sikrer effektiv produktion hos fransk fødevareproducent. HM Systems og deres franske distributør har stået for projektet
Hvordan sikrer man præcis mærkning på både top og bund af produktet, når produktionen kører i højt tempo, og linjen ikke må holde stille?
Disse overvejelser udgør udgangspunktet for et projekt, hvor HM Systems sammen med sin franske distributør, Sitter Food Systems har leveret tre komplette top- og bundetiketteringsanlæg til en større fødevareproducent i Frankrig. Og løsningen er udviklet til et produktionsmiljø, hvor præcision, driftssikkerhed og høj oppetid er afgørende.
I fødevareindustrien handler etiketten om mere end branding og produktgenkendelighed. Den bærer på vigtige produktinformationer og understøtter sporbarhed gennem forsyningskæde samtidig med at den er en del af kundens visuelle udtryk på hylden.
Derfor skal mærkningen sidde korrekt, ensartet og læsbart, også når tempoet i produktionen er højt.

Til projektet har HM Systems leveret tre top- og bundsystemer baseret på HM120-160 etiketeringsanlægget. Hver linje er tilpasset kundens produktflow og produktionslayout.
Den første linje er udstyret med én top- og én bundlabeller. Linje to og tre er opbygget med to top- og to bundlabellere, så de kan køre med non-stop funktion. Det betyder, at produktionen kan fortsætte, selv når en etiketrulle skal skiftes.
Rulleskift under produktion
I en travl fødevareproduktion kan selv korte stop mærkes og koster både tid, kapacitet og ro i hverdagen. Derfor er non-stop funktionen en central del af løsningen.
På to af de tre linjer er systemet bygget med dobbelte top- og bunddispensere. Når én rulle er tom, kan systemet automatisk skifte til den næste dispenser, så etiketteringen fortsætter uden unødvendigt stop.
For operatørerne betyder det færre afbrydelser. For produktionen betyder det højere oppetid. Og for kunden betyder det en mere stabil linje, hvor etiketteringen ikke bliver flaskehalsen.
Vi ved, at stop på en fødevarelinje hurtigt er meget dyrt. Derfor handler en god etiketteringsløsning ikke kun om at sætte etiketten rigtigt på. Den skal også passe ind i produktionens tempo og hjælpe med at holde linjen i gang, fortæller Henrik Thomsen, business development director hos HM Systems.

Automatisk højdejustering
En vigtig del af løsningen er den automatiske højdejustering på topmaskinerne.
Alle topmaskiner er udstyret med aktuatorer, som gør det muligt både at justere højden manuelt og gemme fire faste positioner. Det betyder, at operatørerne lynhurtigt kan indstille produktionslinjerne til nye produkthøjder, når der skiftes mellem forskellige produkter.

I en produktion, hvor tempoet er højt, og linjerne skal udnyttes effektivt, kan den type funktion gøre en tydelig forskel i hverdagen. Omstillingen bliver hurtigere, indstillingerne mere ensartede, og risikoen for fejljusteringer mindre.
For kunden betyder det en mere fleksibel løsning, hvor top- og bundetiketteringen ikke kun sikrer præcis mærkning, men også bidrager til et mere effektivt produktionsflow.
Et stærkt samarbejde
Projektet er leveret i tæt samarbejde med Sitter Food Systems, som er HM Systems' lokale distributør i Frankrig.
HM Systems bidrager med maskinbygning, etiketteringsteknologi og erfaring fra fødevareindustrien, mens Sitter Food Systems har den lokale kundekontakt, markedskendskab og forståelse for kravene i den franske fødevareproduktion. Tilsammen udgør det en stærk kombination.
-hawin