Mange unge bruger mobil på cyklen

Mange unge bruger mobil på cyklen

Seks ud af ti unge bruger deres mobil, mens de cykler. Det viser en ny undersøgelse fra Rådet for Sikker Trafik og TrygFonden, som står bag en aktuel kampagne, der med forældrenes hjælp skal gøre teenagernes adfærd i trafikken mere sikker

De 13 - 16-årige er de skolebørn, der oftest kommer til skade i trafikken. Derfor sætter Rådet for Sikker Trafik og TrygFonden særligt fokus på den aldersgruppe, når skolerne begynder igen efter sommerferien.

Med kampagnen 'Teenager i trafikken' er ønsket at få flere forældre til at blande sig i deres teenagers adfærd i trafikken. Det har nemlig vist sig, at det har en positiv effekt på de unges adfærd, og at de langt hen ad vejen overholder aftaler med forældrene. 

Et oplagt emne, som forældrene kan tale med teenagerne om, er brug af mobiltelefonen i trafikken. I en undersøgelse, som Wilke har gennemført for Rådet for Sikker Trafik og TrygFonden, svarer 62 % af de 13-16-årige nemlig, at de inden for de sidste to måneder har brugt mobilen håndholdt mindst en gang, mens de cyklede.

- Uopmærksomhed i trafikken er et stort problem. Når man cykler, er det vigtigt, at man bruger alle sine sanser på at holde øje med trafikken. Man er den svage part og kan komme alvorligt til skade, hvis man er så optaget af sin mobil, at man for eksempel overser en bil eller et rødt lys, siger Rosa Nissen, projektleder i Rådet for Sikker Trafik.

Undersøgelsen viser også, at de unge, som bruger mobilen, mens de cykler, primært bruger den til at svare på beskeder på sms eller sociale medier, søge efter musik, tage foto eller optage video for eksempel til Snapchat eller til at tale i håndholdt mobil.

Lav aftaler med din teenager

Hvis det skal lykkes at få flere unge til at droppe mobilen, mens de cykler, så skal forældrene mere på banen. Det har nemlig en effekt, viser undersøgelsen fra Rådet for Sikker Trafik og TrygFonden.

I undersøgelsen blandt 876 teenagere i alderen 13 til 16 år, siger en stor del af de unge, at forældrenes indblanding eller historier om ulykker i trafikken er noget af det, der er mest effektivt til at få dem til at ændre de risikable mobilvaner på cyklen.

I undersøgelsen kan man også se, at det blandt de børn og unge, som har klare aftaler med deres forældre om adfærd i trafikken, er mindre acceptabelt at bruge mobil på cyklen. Så meget tyder på, at forældrenes indblanding har en effekt.

- Selv om teenagerne af og til kan virke som om, at de slet ikke hører efter, når vi forældre stiller krav, så virker det. Når man taler med sit barn om trafik og kræver at barnet selvfølgelig overholder reglerne og for eksempel ikke bruger håndholdt mobil på cyklen, så kan vi se i undersøgelsen, at de unge faktisk hører efter, og at det påvirker deres adfærd, siger René Højer, programchef i TrygFonden.

I august måned vil politiet gennemføre kontrol på skolevejene i forbindelse med skolestart. Kontrollens formål er at få bilisterne til at overholde reglerne og vise hensyn til de tusindvis af skolebørn, der nu kommer ud på skolevejene. Men politiet vil også holde øje med de teenagere, der bryder reglerne og fx bruger den håndholdte mobil, mens de cykler. 

-hawin

 

Læs også: Sådan lærer du dit barn at gå eller cykle sikkert i skole: www.sikkertrafik.dk/skolestart

 

Om undersøgelsen:

I foråret 2019 har Wilke på vegne af Rådet for Sikker Trafik og TrygFonden gennemført en spørgeskemaundersøgelse blandt 876 unge i alderen 13-16 år, som går i grundskolen eller på en efterskole.

 

Har du inden for de seneste to måneder gjort følgende, mens du cyklede (en eller flere gange):

* Skrevet beskeder, fundet musik, adresser m.v.: 46 %

* Kigget på din mobil, når der kom beskeder (sms, sociale medier, mails m.v.): 43 %

* Taget foto/video fx til Snapchat, livestreamet etc.: 34 %

* Talt i håndholdt mobil: 34 %

Det koster 1.000 kroner i bøde, hvis du:

* Kører over for rødt

* Kører mod færdselsretningen

* Overtræder ubetinget vigepligt

* Bruger håndholdt mobil.

 

12/8 2019
  • Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

    Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

    transport ›CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften
  • Første strækning med netto nul CO2-asfalt

    Første strækning med netto nul CO2-asfalt

    transport ›Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandeve med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner
  • NorDan skruer op for elektrificeret transport

    NorDan skruer op for elektrificeret transport

    transport ›NorDan Vinduer øger brugen af elektrificeret transport af sine vinduer og døre. I samarbejde med transport- og logistikvirksomheden Logistik Centralen forventer parterne at omkring 95 % af leverancerne bliver kørt med elektriske lastbiler fra medio 2027
  • Renault Trafic er årets varevogn

    Renault Trafic er årets varevogn

    transport ›Den helt nye Renault Trafic Van E-Tech Electric gjorde rent bord ved kåringen af International Van of the Year 2027. Den nye, elektriske model kommer efter planen til Danmark i begyndelsen af 2027
  • 35 påkørsler af Banedanmarks broer

    35 påkørsler af Banedanmarks broer

    transport ›Alt for mange lastbiler klemmer sig fast under jernbanebroer, hvilket er både dyrt og besværligt. Banedanmark opfordrer til, at landets vognmænd kigger ekstra grundigt på højderne under landets broer
  • Volvos nye elserie kåret til Årets Lastbil

    Volvos nye elserie kåret til Årets Lastbil

    transport ›Prisen som "International Truck of the Year 2027" tilfalder Volvos nye generation, der omfatter FH-, FM-, FMX- og FH Aero Electric-serierne
  • Akut-transport i luksusklassen

    Akut-transport i luksusklassen

    transport ›Det italienske statspoliti har i over 20 år samarbejdet med bilmærket Lamborghini om særlige transportopgaver. Den nyeste model, Temerario er lige præsenteret som indsatsvogn til bl.a. organtransport
  • Hver anden nye varebil kører på el

    Hver anden nye varebil kører på el

    transport ›Elektrificeringen satte ny rekord i august, når det gælder nye varebiler på vejene. Til gengæld faldt antallet af nye, eldrevne lastbiler