Norris Print Tech præsenterer robuste forårsnyheder

Norris Print Tech præsenterer robuste forårsnyheder

Et kraftværk af en industritablet og to forskellige enheder til automatisk etikettering er blandt Norris Print-Tech A/S' nye applikationer til produktionshallerne

Rå PC-Power i en super-tablet. Sådan beskriver Norris Print Tech A/S nyheden fra producenten Getac til de krævende logistikopgaver.

Getac's F110 G6 industritablet opfylder ifølge leverandøren ønsker ud over det sædvanlige med en stor skærm (12"), meget gerne Windows, holdbarhed ud over det sædvanlige, nem og hurtig betjening lynhurtige svartider, 1D/2D stregkodelæser og mulighed for tastatur, WiFi og 5G.

-Getac-tabletten er et kraftværk og ualmindelig hårdfør. Det viser vibrations- og fald-på-beton-tests, der er mere brutale end normalt efter bl.a. MIL-810H standarderne. Driftstemperaturen spænder fra -29 gr C til + 63 gr C og 1000 nits skærmen, der giver stor tydelighed i fuldt solskin, vidner også om et stykke hardware med en robusthed og anvendelighed helt ud over det sædvanlige, fortæller Jørgen Barkholt, som er marketingchef i Norris Print Tech A/S.

Tabletten fra Getac findes tilmed i en F110EX variant til ATEX eksplosionssikre miljøer. Og er 12" skærmpladsen ikke nok, findes der også en Getac tablet model A140 med 14" skærmstørrelse.

På højkant eller på langs
Etikettering af små glas- og plastrør i laboratorier og farmaceutisk industri kræver i dag automatik for at blive udført både pænt, ensartet og rentabelt.

Til medicinproduktion i mindre målestok og eller til prøveproduktioner o.lign. præsenterer NPT de nye cab AXON 1 og AXON 2 Print & Apply, der er designet til etikettering af mindre cylindriske emner.

AXON 1 er til printning og etikettering glas, der står på højkant (vertikal position). Typisk er det en robot eller cobot, der sørger for fødningen af glas til AXON 1, der printer og etiketterer enkeltvis. AXON 1 er en komplet special-enhed der er baseret på komponenter fra cab's smalle SQUIX 2P bord-labelprintere. Max labelbredde er 56 mm. Labelhøjden afpasses til aktuel rørdiameter.

AXON 2 er designet til at etikettere glas, der ligger ned. Teknisk set er applikatoren en SQUIX 4MP bordprinter påmonteret AXON 2 applikatormodulet, hvor emnerne printes og enkeltvis etiketteres i horisontal position. Afhængig af bestykning kan der arbejdes med labelbredder helt op til 110 mm. Også her vælges labelhøjde, så den passer til den aktuelle rørdiameter.

Fælles for de to Print & Apply enheder AXON 1 og AXON 2 er, at labels bliver printet og efterfølgende automatisk etiketteret rundt om glasset, så f.eks. 1D stregkoder let scannes på langs af emballagen. Typisk printes der med sort thermo transfer farvebånd for at sikre et slidstærkt og spritfast robust print.

Automatisering til de store anlæg
Til opgaver der skal udføres direkte ved transportbåndet, eventuelt integreres med robotter og derfor kræver ekstra stor præcision i etiketprintningen og efterfølgende automatisk påsætning, anbefaler NPT den nye standardenhed cab Hermes Q.

- Det er et område, der er i konstant vækst. Det oplever vi ikke mindst, fordi vi med cab Hermes Q har en enkel, let konfigurérbar Print & Apply labelenhed, der via et bredt udvalg af standardmoduler kan indsættes i virkelig mange forskellige slags produktionsmiljøer, fortæller Jørgen Barkholt, og fortsætter:

-Hermes Q er desuden mere robust til brug i højproduktive etiketteringsanlæg i forhold til den lille cab S1000 model monteret på SQUIX bordprintere og udvalget af applikeringsmuligheder er desuden væsentlig bredere i forhold til S1000-enheden.

En Hermes Q enhed kan udstyres med tamp, blow-on eller roll-on applikeringsmodul, der vælges så labelpåsætningen afpasses produktets form og hastighed gennem produktionen. Labelkapaciteten tilgodeser produktioners behov for høj oppetid med op til 300 mm Ø store labelruller på printerenhederne.

Hermes Q kan således konfigureres til vidt forskellige opgaver fra palle-etikettering med store A5 eller A6 labels til holdbar præcisionsetikettering af elektronikkomponenter med ganske små labels, der måske oven i købet skal placeres ned i en fordybning på et printkort.

Konkret er der tale om printkvaliteter fra 203 dpi på palle-/kollilabels til komprimerede 2D-koder i 600 dpi kvalitet, hvor pladsen er begrænset, men informationsmængden er stor, og Hermes Q kan printe på etiketter i højder helt ned til 3 mm og bredder ned til 4 mm.

Kombinationsmulighederne med Hermes Q er så mangfoldige, at hver løsning er opgavespecifik, men alligevel sammensat af standardkomponenter. På mange af løsningerne kan det frit vælges, om der skal etiketteres fra toppen, siden eller fra bunden, og ikke mindst produktionsfolk vil sætte pris på OPC UA kommunikationsprotokollen, der er uafhængig af operativsystem og åbent tilgængelig - uanset hvilke enheder der kommunikeres med. Tilmed kan det hele afvikles i standard-netværk (LAN), siger Jørgen Barkholt.

-lipe

 

4/3 2024
  • Over halvdelen af solgte varebiler kører på el

    Over halvdelen af solgte varebiler kører på el

    transport ›Salget af el-varevogne stiger fortsat og har nu overhalet dieselbiler, mens markedet for ellastbiler stadig halter efter. Det viser nyeste opgørelse fra Mobility Denmark
  • Første rul på den kommende Hillerødmotorvej

    Første rul på den kommende Hillerødmotorvej

    transport ›Fra natten mellem den 16. og 17. oktober bliver trafikken på en stor del af Hillerødmotorvejens forlængelse flyttet over på de nyanlagte spor til den kommende motorvej. Flytningen markerer dermed en stor milepæl for motorvejsudvidelsen
  • Transportemballage af genanvendt plast

    Transportemballage af genanvendt plast

    transport ›Brugte vandflasker udgør hovedingredienserne i Boxons Big Bags, som både er stærke og godkendt til fødevarekontakt
  • Lun levering i ny emballage

    Lun levering i ny emballage

    transport ›En pizzabakke af termoplastisk skum, der holder på varmen og samtidig fastholder fedt og madrester i emballagen, er Klöckner Pentaplasts nye løsning til takeaway og fastfoodlevering
  • Flere lastbiler på solenergi

    Flere lastbiler på solenergi

    transport ›PostNords har i et forsøgsår med 10 lastbiler vist store besparelser på både brændstof og udledning, så nu udvider virksomheden brugen af solceller
  • Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

    Københavns Lufthavn tester filtre mod luftforurening

    transport ›CPH Air Lab vil undersøge, om filtre kan fange ultrafine partikler midt i den travle flytrafik. Dermed udvider lufthavnen sin indsats fra at reducere udledninger til også at undersøge, om partikler kan fjernes fra luften
  • Første strækning med netto nul CO2-asfalt

    Første strækning med netto nul CO2-asfalt

    transport ›Peab Asfalt og Herning Kommune anlægger i øjeblikket en 2,9 kilometer lang asfaltstrækning på Sebbesandeve med bl.a. andet genbrugsasfalt, bioolie, grøn energi og elektriske maskiner
  • Hold banen fri for træer

    Hold banen fri for træer

    transport ›Træer, der vælter ned over jernbanen, er et stigende problem og koster dyrt i forsinkelser og reparationer. Banedanmark opfordrer derfor naboer til jernbanen til at tjekke deres træer