30.000 kvadratmeter pavillionbygninger til Femern Bælts håndværkerby

30.000 kvadratmeter pavillionbygninger til Femern Bælts håndværkerby

FLC Tunnel Group North, der skal stå for opførslen af Femern Bælt-tunnelen har valgt Adapteo til at levere faciliteter til den store FLC Village i Rødbyhavn. Ordren omfatter fleksible pavillonbygninger til indkvartering og fællesfaciliteter til tunnelarbejderne på i alt 30.000 kvm. fordelt på ca. 1.300 værelser. Lejeperioden starter i juni 2021 og forventes at løbe frem til 2027 med en samlet lejeværdi på over 17 millioner Euro.

Femern Bælt-tunnelen bliver med sine 18 kilometer imellem Danmark og Tyskland verdens længste sænketunnel for tog og biler.

Det er det største anlægsprojekt i Danmark nogensinde samt et af de mest omfattende infrastrukturprojekter i Europa lige nu.

Projektet forventes at skabe jobmuligheder for tusindvis af mennesker, hvilket afføder et stort behov for boliger og fællesarealer.

Derfor bygger Femern Link Contractors (FLC) en omfattende håndværkerby i Rødbyhavn med navnet FLC Village, bestående af fleksible pavillonbygninger.

Udover indkvartering til medarbejderne kommer den midlertidige by til at omfatte rekreative områder og pavillonbygninger med alle tænkelige fritidsfaciliteter, som for eksempel fitness, spillerum, frisørsalon, minimarked og kantiner med professionelle køkkener.

Den kæmpestore håndværkerby kommer til at bestå af 30.000 kvadratmeter pavillonbygninger fordelt på cirka 1.300 værelser. Lejeperioden starter i juni 2021 og forventes at løbe frem til 2027.

Løbende optimering af designet

Adapteo i Danmark, der bliver ansvarlig for at levere og håndtere de fleksible pavillonløsninger, estimerer, at hele 30% af materiellet vil blive leveret i løbet af 2021.

Under udarbejdelse og fastlæggelsen af håndværkerbyen, er der blevet taget mange hensyn.

- Adapteo blev valgt fordi vi kunne tilbyde en god samlet løsning med vores pavillonbygningers fleksible og hensigtsmæssige indretninger. I samarbejde med FLC har vi udviklet og optimeret designet for at imødekomme alle behov til den daglig anvendelse.

- Det har ligget FLC og ejeren Femern A/S meget på sinde at kunne sikre gode boliger og rekreative områder af høj kvalitet til de mange mennesker, der skal arbejde på projektet, siger Mads Blom, adm. direktør hos Adapteo Danmark, og fortsætter:

- Vi er rigtig glade for det fremragende samarbejde gennem hele processen og utroligt stolte af at være en del af det hidtil største infrastrukturprojekt i Danmark. Det faktum, at projektet samtidig er det største i vores virksomhed nogensinde gør, at vi går til den kommende opgave med lige dele begejstring og ydmyghed.

-hawin

 

8/3 2021
  • Skagen Havn styrker sin position som Danmarks største fiskerihavn

    Skagen Havn styrker sin position som Danmarks største fiskerihavn

    havne ›Skagen havn fortsætter sin positive udvikling og cementerer sin rolle som Danmarks førende fiskerihavn, det viser de seneste tal fra Fiskeristyrelsen
  • Fiskeribranchen går sammen om indsamling af affald fra fiskeredskaber

    Fiskeribranchen går sammen om indsamling af affald fra fiskeredskaber

    havne ›Fiskeriretur bliver den femte ordning under Retur-ordningen, der også tæller Elretur, Batteriretur, Emballageretur og Tekstilretur. Den nye kollektivordning er affødt af producentansvaret for fiskeredskaber, og forventes af indsamle mellem 300 og 600 tons plast om året især i de store, jyske fiskerihavne
  • Hirtshals Havn sejler på ny trafik- og vækstbølge

    Hirtshals Havn sejler på ny trafik- og vækstbølge

    havne ›Antallet af passagerer, personbiler, lastbiler og gods, der krydsede kajkanten i Hirtshals, steg i 2024 sammenlignet med 2023, mens værdien af landinger af fisk viser de bedste tal i fem år. Fremgangen kommer efter flere års påvirkning fra coronarestriktioner, krigstilstande og nedgang i den norske krone
  • Stena Line skal hjælpe danske turister til Göteborg

    Stena Line skal hjælpe danske turister til Göteborg

    havne ›Når turismemessen Ferie for Alle løber af stablen i Herning den 21.-23. februar, er Stena Line på plads sammen med World of Volvo, Liseberg og Universeum for at sætte fokus på Gøteborg som destination for danske rejsende
  • Ny togrute sender tusindvis af biler til udskibning i Esbjerg Havn

    Ny togrute sender tusindvis af biler til udskibning i Esbjerg Havn

    havne ›10.000 nye biler forventes årligt via ny togrute direkte fra Slovakiet til Esbjerg Havn, hvor de bliver omlastet og sendt til Storbritannien. Første levering gik tæt på perfekt. er meldingen fra Scandinavian Auto Logistics, der håndterer bilerne på havnen
  • Skagen Havn har ansat maritim koordinator

    Skagen Havn har ansat maritim koordinator

    havne ›Majbritt Larsen er ansat i en nyoprettet stilling. Hun kommer fra en lignende stilling ved Port of Aalborg, men har tidligere været ansat ved Skagen Havn, som havneassistent og har i 10 år sejlet jack-up kranskibe, der installerer havvindmøller
  • Eimskip bygger nyt køle- og frysehus på Aarhus Havn

    Eimskip bygger nyt køle- og frysehus på Aarhus Havn

    havne ›Det islandske rederi tog forleden første spadestik til ialt 4400 kvm køle- og fryseopbevaring på Danmarks største erhvervshavn Byggeriet åbner nye muligheder for Eimskib, der især sejler til og fra Island, Grønland og Færøerne
  • ADP bliver medejer af Hanstholm Havn

    ADP bliver medejer af Hanstholm Havn

    havne ›Thisted Kommune og Associated Danish Ports (ADP) har indgået aftale om fælles ejerskab af Hanstholm Havn. ADP får aktiemajoriteten