Monopolet på postudbringning slutter ved årsskiftetGLS er en af de virksomheder, der forventes at få gavn af monopolbruddet

Monopolet på postudbringning slutter ved årsskiftet

Regeringen har indgået aftale med Liberal Alliance, De Konservative, Radikale Venstre, Alternativet og Nye Borgerlige om fra 1. januar 2024 at afvikle det resterende monopol hos Post Danmark/Post Nord om udbringning af brevpost i Danmark

Af Dan Bjerring

Christiansborg

Ifølge forligspartierne er der i dag flere postvirksomheder, som tilbyder landsdækkende postservice:

- Udviklingen er præget af stigende pakkemængder og – grundet digitaliseringen – faldende brevmængder. Antallet af pakker vil snart overhale antallet af breve. Posttjenesterne i Danmark skal leve op til krav i EU’s postdirektiv og fra FN-agenturet Verdenspostkonventionen (Universal Postal Union – UPU). Det er dog ikke et krav fra hverken EU eller Verdenspostkonventionen, at der skal udpeges en bestemt befordringspligtig virksomhed, noteres det blandt andet.

 Ikke tidssvarende

Den danske postlov er i dag udformet sådan, at transportministeren er forpligtet til at udpege en postvirksomhed til at tilbyde landsdækkende postbefordring af blandt andet breve, pakker, dagblade, magasiner og udlandspost.

Post Danmark (PostNord) er gennem årene blevet udpeget til at løfte denne opgave med stor statstilskud og underskudsdækning som resultat:

- Det er ikke en tidssvarende løsning, når udviklingen på postmarkedet tages i betragtning. Derfor skal det laves om. Der skal kun være statslig regulering på områder, hvor der er et behov, lyder det i aftaleteksten.

 Markedet bestemmer

- Det overlades dermed som udgangspunkt til markedet at levere landsdækkende postbetjening af pakker og breve, dagblade, magasinpost mv. På pakkeområdet, hvor der i en årrække har været konkurrence mellem en række udbydere, tilbyder alle de store postoperatører en landsdækkende service til ensartede priser. Der er et stort antal pakkebutikker (ca. 2.500) og udbringning til alle adresser i Danmark på nær visse øer. Det er forventningen, at der på brevområdet tilsvarende vil blive tilbudt landsdækkende service også uden en befordringspligt, lyder det.

Undtagelser sikres med udbud

Varetagelsen af følgende tre områder sikres dog gennem udbud:

  • Betjening af ø-samfund
  • Blindepost
  • Udlandspost

Staten sikrer gennem udbud, at der etableres en fælles infrastruktur for distribution til de mindre ø-samfund. Infrastrukturen kan, afhængig af lokale forhold, bestå af brevkasseanlæg, postkasser og pakkebokse/nærbokse på øerne samt aflåste bokse på fastlandet til opbevaring af post til og fra øerne. På øer med 1-10 hustande etableres brevkasseanlæg eventuelt også pakkeboks på øen. Infrastrukturen står til rådighed for ALLE postvirksomheder.

Arbejdsklausuler i udbud

Ved udformningen af udbudsvilkårene indarbejdes arbejdsklausuler i overensstemmelse med Statens Indkøbsprograms arbejdsklausuler i overensstemmelse med Beskæftigelsesministeriets cirkulære om arbejdsklausuler i offentlige kontrakter.

Kontrollen med arbejdsklausulerne udføres af Kontrolenheden for Arbejdsklausuler.

Banebrydende

Dansk Transport og Logistiks (DTL) administrerende direktør, Erik Østergaard, er meget tilfreds med den indgåede aftale. Han kalder det ’banebrydende’ for brev- og pakkeaktiviteterne i Danmark:

– Det sætter først og fremmest en stopper for de trecifrede statslige millionbeløb, der hvert år i en årrække har været sendt efter Post Danmark til opfyldelse af befordringspligten. Selskabet har selv klaget over vanskelighederne og den manglende indtjening ved at skulle opfylde forpligtelsen, og en markedsgørelse kan bane vejen for innovation og udvikling på dette område, siger Erik Østergaard.

Ingen guldgrube

DTL-direktøren understreger dog samtidig, at udbudsmodellen forpligter markedet:
– Virksomhederne kommer nu også til at bidrage til samfundshensyn, der i udgangspunktet måske ikke er den store guldgrube. Men undervejs i debatten de senere år har jeg hørt røster fra virksomhederne, der forsikrer, at man både har evnen og viljen til at håndtere det. Udbudsvilkår og finansiering er, som vi har ønsket, så markedet bør kunne leve op til politikernes tillid og forventninger, siger Erik Østergaard.   

Samme service

Der er dog et indbygget ’sikkerhedsnet i aftalen, idet Trafikstyrelsen med jævne mellemrum skal gennemføre undersøgelser af, om markedet fortsat leverer landsdækkende posttjenester. Transportministeren vil i yderste konsekvens have bemyndigelse til at gribe ind og udpege en virksomhed til - mod betaling - at håndtere den konkrete problemstilling.

Administrerende direktør i GLS Denmark, Steen Kristensen, afviser samtidig, at den ny postaftale vil medføre dårligere postbetjening:
- Vi er landsdækkende og yder samme service som PostNord. Vi leverer til samme pris uanset geografisk placering. Derudover har vi mere end 1.750 pakkeshops og leverer til dem seks dage om ugen i hele Danmark. Det inkluderer også de mere tyndtbefolkede områder og de mindre øer. Så pakkerne skal nok komme ud – også uden en befordringspligt, siger Steen Kristensen.

29/6 2023
  • dao er parat til at tage over fra PostNord

    dao er parat til at tage over fra PostNord

    transport ›PostNords annoncering om at ville ophøre med brevomdelingen ændrer ikke på muligheden for at sende og modtage breve, magasiner og andre forsendelser i Danmark. Distributionsselskabet dao oplyser, at de har infrastrukturen og kapaciteten på plads til at håndtere opgaven
  • Stena Line og Norsepower samarbejder om methanol-hybrid RoRo-færge

    Stena Line og Norsepower samarbejder om methanol-hybrid RoRo-færge

    transport ›Fartøjet bliver udstyret med to 28x4 meter Norsepower Rotor Sails, og forventes at reducere brændstofforbruget med op til 9 procent. Det skal sejle på den irske rute mellem Belfast og Heysham, hvor vindforholdene er gunstige for vindassisteret fremdrift
  •  Første dæk i Continental-serie til elektriske lastbiler

    Første dæk i Continental-serie til elektriske lastbiler

    transport ›Lav rullemodstand og forbedret energieffektivitet er nøgleordene for Continentals nye EfficientPro 5. Lastbildækket er udviklet til at maksimere rækkevidden og reducere driftsomkostningerne for flådeejere, og er det første i segmentet, der opfylder kravene til elektriske køretøjer
  • Molslinjen rokerer om på færgerne til Samsø

    Molslinjen rokerer om på færgerne til Samsø

    transport ›To forsinkede elfærger og en forestående travl sommerperiode får rederiet til at bytte rundt på flere færger på ruterne. Det betyder, at Alslinjen må vente med at få sin elfærge, som i stedet starter med at blive sat ind til Samsø
  • Persontransport ruller ind på MCH

    Persontransport ruller ind på MCH

    transport ›Transportmessen rummer igen i år Persontransportmessen, og mens messen i messen blandt andet byder på køretøjsnyheder, betragtes den også som en anledning til at samle branchen over tre begivenhedsrige dage
  • Jetpak indgår aftale med Økoskabet i København

    Jetpak indgår aftale med Økoskabet i København

    transport ›I storbyer er hjemmelevering af fødevarer ofte en udfordring. Derfor har transportselskabet Jetpak har indgået aftale med logistikvirksomheden Økoskabet, som tilbyder levering af køle-fødevarer i store køleskabe, der minder om pakkeautomater
  • Nye ladeparker skyder op ved motorvejen nær Aarhus

    Nye ladeparker skyder op ved motorvejen nær Aarhus

    transport ›Vejdirektoratets entreprenør har netop taget hul på arbejdet med at bygge ladeparker til elbiler på rastepladserne Pedersminde og Blankhøj på E45 Østjyske Motorvej. De skal stå færdigt i starten af 2026, og er de første af i alt 22 ladeparker, som Vejdirektoratet opfører i år
  • Webfleet indgår samarbejde med Krone om trailertelematik

    Webfleet indgår samarbejde med Krone om trailertelematik

    transport ›Bridgestone’s globale flådestyringsløsning, har indgået samarbejde med den skandinaviske trailerproducent om at tilbyde en integreret telematikløsning for trailere gennem Webfleets OEM.connect-partnerprogram