Autostore effektiviserer belgiske hospitalerAutostoreanlægget på Maria Middelares centrallager skal effektivisere vareforsyningen for de tilhørende hospitaler, som har mere end 400 læger og 2500 medarbejdere på sine faciliteter.

Autostore effektiviserer belgiske hospitaler

Et Autostoreanlæg på det belgiske Maria Middelares hospitalsvæsens centrale logistikcenter skal effektivisere driften og varehåndteringen for flere hospitaler og reducere trafikale risici. Dematic har leveret systemet

Leverandøren af automatiserede lagerløsninger, Dematic, blev for nylig valgt af den medicinske non-profit organisation, Maria Middelares, til at implementere det første AutoStore-system til den belgiske sundhedssektor. 

Systemet skal forsyne to hospitaler i Gent og Deinze og to medicinske centre i Aalter og Gentbrugge med varer.

Projektlederen hos Maria Middelare, Isabel Verniers forklarer, at installationen er et vigtigt skridt i moderniseringen af hospitalernes logistikprocesser.

- Vores mål er at øge vores operationelle effektivitet med cirka 30 % ved implementeringen af Autostore-systemet. 

- Det kompakte lagersystem gør det muligt at opbevare flere varer på et mindre areal og understøtter vores mål om at levere til andre hospitaler i fremtiden, forklarer hun.

AutoStore-systemintegrationen spiller en afgørende rolle i centraliseringen af både lager- og apoteksdriften og har til formål at gøre institutionerne mere effektive ved at indkøbe større mængder. 

Det reducerer nemlig antallet af leverancer til hospitalerne og mindsker dermed trafikbelastningen omkring dem.

Det nye logistikcenter, der ligger i den østflanderske kommune Nazareth, samler lagerfaciliteterne og apotekerne for hospitaler i byerne Gent og Deinze samt medicinske centre i Gentbrugge og Aalter.

Fleksibelt og alsidigt
AutoStore-systemet består af et 4,5 meter højt gitter opbygget i et skalerbart og modulært design med plads til op til seks arbejdsstationer og en kapacitet på mere end 12.000 lagerkasser. 

I første omgang er det planlagt at installere 6000 kasser med tre arbejdsstationer og 11 robotter. Ved at tilføje flere kasser og robotter kan lager- og ordreplukkekapaciteten hurtigt og nemt skaleres op i fremtiden.

Da Dematic tilbyder flere løsninger til automatisk opbevaring og ordreplukning, var det muligt at designe en løsning, der matcher hospitalernes krav.

- Efter at have analyseret de specifikke produktegenskaber og ordremønstre vidste vi, at Autostore-løsningen ville være den bedste løsning. 

- En afgørende faktor for systemet var dets kompakte størrelse og dets exceptionelle pasform inden for den eksisterende bygnings dimensioner, siger Stijn Wouters, senior salgschef hos Dematic.

Tæt på en perfekt score
Valget af Dematic blev truffet efter en europæisk udbudsproces, hvor flere Autostore-partnere deltog. Buddene blev vurderet på baggrund af veldefinerede udvælgelseskriterier.

- Dematic opnåede en næsten perfekt score både med hensyn til sin tekniske løsning og de samlede ejeromkostninger, projektmetode, service og efterbehandling, siger Verniers.

Hun bemærker at også pålidelighed og kontinuitet er særligt vigtige for de to Maria Middelares-afdelinger i Gent og Deinze. Da Dematic stiller et lokalt team af serviceteknikere til rådighed, kan virksomheden nemt opfylde de strenge krav til responstider.

- Som hospital er det vigtigt, at pludselige afbrydelser hurtigt løses, da de produkter, der plukkes i Autostore, kan være afgørende for vores patienter, siger Isabel Verniers.

Farly Orie, administrerende direktør for Dematic på BeNeLux-markedet, bemærker, at projektet er mere end bare et teknologisk fremskridt.

- Det er et grundlæggende skridt mod en mere effektiv og pålidelig logistik inden for sundhedssektoren, som direkte bidrager til sundheden og trivsel i vores samfund. 

- Det viser, at vi kan løfte sundhedssektoren til et højere niveau på vores marked gennem intelligent automatisering, hvor vores innovative logistikløsninger i sidste ende kommer både patienter og sundhedspersonale til gode.

-hawin



15/12 2025
  • Hurtigere told- og transportprocesser med AI

    Hurtigere told- og transportprocesser med AI

    logistikloesninger ›Descartes lancerer nye AI-baserede funktioner i Descartes IDM, som hjælper toldrepræsentanter, speditører og logistikudbydere med hurtigere told- og forsendelsesprocesser
  • Fremsynede nyheder på Automatikmessen

    Fremsynede nyheder på Automatikmessen

    logistikloesninger ›Når Automatik 2026 i næste uge åbner i Brøndby Hallen, er 133 virksomheder klar til at præsentere en række innovative løsninger inden for bl.a. automation, AI, motion og drives
  • Genanvendelige paller viser stærke resultater i Danmark 

    Genanvendelige paller viser stærke resultater i Danmark 

    logistikloesninger ›Siden løsningen blev introduceret i Instabox’ danske drift, er Instabee Groups genanvendelige paller i hård plast blevet en vigtig del af logistikkoncernens netværk
  • Ny ceo for GS1 Denmark

    Ny ceo for GS1 Denmark

    logistikloesninger ›Louise Zingenberg er netop tiltrådt stillingen som ceo i GS1. Hun kommer fra stillingen som coo i organisationen og har dermed et indgående kendskab til både organisationen, medlemmerne og de strategiske ambitioner for de kommende år
  • Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

    Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

    logistikloesninger ›Vedvarende energi, batterilagring og emissionsovervågning er nogle af de tiltag, et internationalt forskningsprojekt har testet i Københavns Lufthavn de seneste fem år. Teknologisk Institut har samlet erfaringerne i en digital værktøjskasse, der bidrager til grøn omstilling
  • Fragtdrone-startup får økonomisk håndsrækning

    Fragtdrone-startup får økonomisk håndsrækning

    logistikloesninger ›Fragtdroner til kritiske logistikmissioner indenfor fx forsvar og offshore får finansieringshjælp af Danmarks Eksport- og Investeringsfond
  • Støtter transportprojekter i hele landet

    Støtter transportprojekter i hele landet

    logistikloesninger ›Snebroer, moderne undervisningsudstyr til flere af landets transport- og logistikuddannelser og arrangementer, er blandt de i alt 31 projekter som modtager støtte for sammenlagt knap 2,3 mio. kr. i FDE Fondens første uddelingsrunde i 2026
  • Oplæg var tilløbsstykker

    Oplæg var tilløbsstykker

    logistikloesninger ›Automatisering var omdrejningspunktet, da fire udstillere tog scenen ved Netværk for Lager & Logistik og gav hver deres bud på fremtidens logistik