En af verdens største logistikmesser fylder 15 år med rekorddeltagelse

" /> En af verdens største logistikmesser fylder 15 år med rekorddeltagelse

" />
LogiMAT fokuserer på Industri 4.0 og Internet of Things

LogiMAT fokuserer på Industri 4.0 og Internet of Things

En af verdens største logistikmesser fylder 15 år med rekorddeltagelse

Omkring 1300 udstillere er klar, når Messe Stuttgart kongrescenter den 14. marts åbner portene til tre dages logistikmesse.

Årets tema er ’Shaping Change’ med undertitlen ’Digital, Connected, Innovativ’ og zoomer dermed ind på de udviklingsmuligheder og –forudsætninger, der aktuelt ligger i eksempelvis Industri 4.0, som betyder bevægelsen mod integreringen mellem den digitale og den fysiske verden, og begrebet Internet of Things, som beskriver de milliarder af enheder, som i dag er tilsluttet internettet.

Allerede i efteråret var de ni haller i Stuttgart booket op, næsten en fjerdel af dem af virksomheder fra Asisen og USA, og arrangørerne forventer, at rekorden på over 43.000 gæster bliver slået i år.

De vil i de tre messedage kunne opleve de traditionelle udstillergrupper transport og  lagerbranchen. Fokus for sidstnævne er på komplette lager- og plukkesystemer med nye begreber som eksempelvis 3D Matrix løsning fra SSI Schäfer.

Voestalpine Krems Finaltechnik præsenterer cubiqo, verdens første, patenterede modulsystem til hjul og dæk opbevaring med minimale byggeomkostninger.

Quick Move GmbH præsenterer sin patenterede teknologi, der gør det muligt for første gang at designe enhver transportrute i tre-dimensionelle rum uden afhængighed af nogen andre transportsystemer.

Kardex Remstar og Kardex Mlog vil præsentere deres intelligente, indbyrdes forbundne intralogistiske løsninger med integrerede applikationer, der dækker spektret fra varemodtagelsen og indlagring til plukning af varer. Og Blume er klar med sit BLUsorter lineære sorteringsanlæg, der integrerer med førerløse transportsystemer, DTS.

Alle de førende gaffeltruckproducenter er naturligvis også med på LogiMAT2017, hvor bl.a Toyota, Still, Jungheinrich, Hyster og Combilift præsenterer nyheder.

Rådgivning på Trade World

Særudstillingen Trade World er igen i år en integreret del af LogiMAT 2017, og her vil der for første gang være mulighed for at få rådgivning om rekrutteringen af kvalificerede specialister og ledere til logistikbranchen.

Og under temaet: ’Lynhurtigt og yderst dynamisk’ vil en række udstillere præsentere løsninger på internethandel og omnichannel for både nye og etablerede virksomheder, som ønsker at indtage de digitale markeder.

Endnu en nyskabelse på messen er en stand for 10 nystartede innovationsvirksomheder, som er sponsoreret af det tyske Økonomi- og Energiministerium og i fællesskab giver deres bud på løsninger inden for internlogistik.

Og så er der alt det øvrige på de i over 50.000 kvadratmeter. Som direktøren for det hele, Peter Kazander, selv udtrykker det:- Det er mindst fem gode grunde til, at et besøg på LogiMat er et veritabelt Must Do for nogen i logistikbranchen. Der er ingen bedre måde, hvis du ønsker at vide noget om de skelsættende tendenser, udfordringer og løsninger for effektive logistik og vælge de rigtige investeringer.- lipe

10/3 2017
  • Müller Gas Equipment vinder DIRA Automatiseringsprisen 2026

    Müller Gas Equipment vinder DIRA Automatiseringsprisen 2026

    logistikloesninger ›Den lille, sønderjyske ventilproducent viser vejen for fremtidens automation. Her kan de helt store industrikoncerner lære noget, mener juryen bag prisen, som tirsdag blev uddelt på AUTOMATIK-messen i Brøndby
  • Hurtigere told- og transportprocesser med AI

    Hurtigere told- og transportprocesser med AI

    logistikloesninger ›Descartes lancerer nye AI-baserede funktioner i Descartes IDM, som hjælper toldrepræsentanter, speditører og logistikudbydere med hurtigere told- og forsendelsesprocesser
  • Fremsynede nyheder på Automatikmessen

    Fremsynede nyheder på Automatikmessen

    logistikloesninger ›Når Automatik 2026 i næste uge åbner i Brøndby Hallen, er 133 virksomheder klar til at præsentere en række innovative løsninger inden for bl.a. automation, AI, motion og drives
  • Genanvendelige paller viser stærke resultater i Danmark 

    Genanvendelige paller viser stærke resultater i Danmark 

    logistikloesninger ›Siden løsningen blev introduceret i Instabox’ danske drift, er Instabee Groups genanvendelige paller i hård plast blevet en vigtig del af logistikkoncernens netværk
  • Ny ceo for GS1 Denmark

    Ny ceo for GS1 Denmark

    logistikloesninger ›Louise Zingenberg er netop tiltrådt stillingen som ceo i GS1. Hun kommer fra stillingen som coo i organisationen og har dermed et indgående kendskab til både organisationen, medlemmerne og de strategiske ambitioner for de kommende år
  • Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

    Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

    logistikloesninger ›Vedvarende energi, batterilagring og emissionsovervågning er nogle af de tiltag, et internationalt forskningsprojekt har testet i Københavns Lufthavn de seneste fem år. Teknologisk Institut har samlet erfaringerne i en digital værktøjskasse, der bidrager til grøn omstilling
  • Fragtdrone-startup får økonomisk håndsrækning

    Fragtdrone-startup får økonomisk håndsrækning

    logistikloesninger ›Fragtdroner til kritiske logistikmissioner indenfor fx forsvar og offshore får finansieringshjælp af Danmarks Eksport- og Investeringsfond
  • Støtter transportprojekter i hele landet

    Støtter transportprojekter i hele landet

    logistikloesninger ›Snebroer, moderne undervisningsudstyr til flere af landets transport- og logistikuddannelser og arrangementer, er blandt de i alt 31 projekter som modtager støtte for sammenlagt knap 2,3 mio. kr. i FDE Fondens første uddelingsrunde i 2026