Zetes investerer i Robotize

Zetes investerer i Robotize

Leverandøren af løsninger til forsyningskædens processer, Zetes har investeret i Robotize, en dansk robotvirksomhed, der er kendt for sine autonome mobile robotter

Med denne investering opnår Zetes, der er en del af Panasonic Group, en andel på 50 % sammen med de stiftende aktionærer.

Det strategiske skridt gør det muligt for Zetes at udvikle omfattende løsninger til at imødekomme behovet for mere effektivitet i logistikbranchen, der står over for store udfordringer som f.eks. mangel på arbejdskraft.

Robotize har specialiseret sig i at udvikle AMR'er, der er designet til sikker og automatiseret materialetransport i produktions- og logistikmiljøer.

Virksomheden blev grundlagt i 2016 i Lyngby, Danmark, og har udviklet sig til at blive en partner på tværs af flere brancher, herunder føde- og drikkevarer, tungt maskineri og rengøringsudstyr.

Deres løsninger, der er skalerbare og brugervenlige, gør dem til et perfekt supplement til Zetes' Collaborative Supply Chain Suite.

Zetes og Robotize, med deres team af eksperter inden for mekanik, elektronik og software, vil skabe innovative løsninger, der kombinerer avanceret mobilitet, sikkerhed og applikationer til forsyningskæden.

Det vil, ifølge aktørerne, skabe større effektivitet og produktivitet i logistiske aktiviteter og samtidig forbedre den samlede menneskelige arbejdsstyrke og overvinde voksende udfordringer som f.eks. mangel på arbejdskraft.

Ensartede værdier og ambitioner
Zetes' investering i Robotize var en naturlig udvikling, da begge virksomheder deler en fælles mission: At levere værdiskabende løsninger, der forbedrer, snarere end erstatter, menneskelige evner.

Pierre Lambert, CEO for Zetes, er da også begejstret den nye investering i Robotize.

- Begge vores virksomheder er drevet af de samme værdier - at levere løsninger i topklasse, der styrker vores kunder og højner servicekvaliteten.

- Dette stemmer perfekt overens med vores moderselskab, Panasonic. Sammen vil vi udvikle omfattende løsninger, der vil forbedre den interne logistik og understøtte vores kunders skiftende behov, siger han. 

Anders Pjetursson, CEO for Robotize, istemmer:

- At gå sammen med Zetes åbner nye muligheder for os, som vores første succesfulde samarbejde allerede har vist.

- Zetes' imponerende portefølje af kunder giver det perfekte grundlag for at udvide vores muligheder, da vores specialiserede AMR'er passer perfekt til Zetes' forretningsapplikationer af høj kvalitet.

-hawin

 

24/10 2024
  • Hurtigere told- og transportprocesser med AI

    Hurtigere told- og transportprocesser med AI

    logistikloesninger ›Descartes lancerer nye AI-baserede funktioner i Descartes IDM, som hjælper toldrepræsentanter, speditører og logistikudbydere med hurtigere told- og forsendelsesprocesser
  • Fremsynede nyheder på Automatikmessen

    Fremsynede nyheder på Automatikmessen

    logistikloesninger ›Når Automatik 2026 i næste uge åbner i Brøndby Hallen, er 133 virksomheder klar til at præsentere en række innovative løsninger inden for bl.a. automation, AI, motion og drives
  • Genanvendelige paller viser stærke resultater i Danmark 

    Genanvendelige paller viser stærke resultater i Danmark 

    logistikloesninger ›Siden løsningen blev introduceret i Instabox’ danske drift, er Instabee Groups genanvendelige paller i hård plast blevet en vigtig del af logistikkoncernens netværk
  • Ny ceo for GS1 Denmark

    Ny ceo for GS1 Denmark

    logistikloesninger ›Louise Zingenberg er netop tiltrådt stillingen som ceo i GS1. Hun kommer fra stillingen som coo i organisationen og har dermed et indgående kendskab til både organisationen, medlemmerne og de strategiske ambitioner for de kommende år
  • Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

    Ny værktøjskasse gør grøn omstilling konkret

    logistikloesninger ›Vedvarende energi, batterilagring og emissionsovervågning er nogle af de tiltag, et internationalt forskningsprojekt har testet i Københavns Lufthavn de seneste fem år. Teknologisk Institut har samlet erfaringerne i en digital værktøjskasse, der bidrager til grøn omstilling
  • Fragtdrone-startup får økonomisk håndsrækning

    Fragtdrone-startup får økonomisk håndsrækning

    logistikloesninger ›Fragtdroner til kritiske logistikmissioner indenfor fx forsvar og offshore får finansieringshjælp af Danmarks Eksport- og Investeringsfond
  • Støtter transportprojekter i hele landet

    Støtter transportprojekter i hele landet

    logistikloesninger ›Snebroer, moderne undervisningsudstyr til flere af landets transport- og logistikuddannelser og arrangementer, er blandt de i alt 31 projekter som modtager støtte for sammenlagt knap 2,3 mio. kr. i FDE Fondens første uddelingsrunde i 2026
  • Oplæg var tilløbsstykker

    Oplæg var tilløbsstykker

    logistikloesninger ›Automatisering var omdrejningspunktet, da fire udstillere tog scenen ved Netværk for Lager & Logistik og gav hver deres bud på fremtidens logistik