Asendia opruster i Danmark med tidligere nordisk DHL-chef
Det globale postselskab Asendia styrker forretningen i Danmark, når Gorm Vogelius per 1. marts slutter sig til holdet
Asendia har lagt en ambitiøs vækstplan inden for e-handel, og som tidligere chef for DHL's nordiske aktiviteter på post- og pakkemarkedet, skal Gorm Vogelius primært fokusere på salget af Asendias nye løsninger til e-handel på tværs af landegrænser.
Den danske afdeling af det globale postselskab Asendia har per 1. marts styrket salgsteamet med ansættelsen af Gorm Vogelius som Business Developer.
Asendia løftede sidste år sløret for en ambitiøs vækstplan, som i slutningen af 2013 blev fulgt op af en række nye produkter til international e-handel, som blandt andet giver større sikkerhed og bedre tracking på internationale pakkeforsendelser.
Gorm Vogelius får de nye produkter som primære fokusområde, og hans ansættelse er udtryk for, at den globale postgigant fortsat har store ambitioner inden for international e-handel.
46-årige Vogelius har blandt andet tidligere været nordisk chef for DHL Global Mail, samt salgschef for Direct Link Worldwides britiske kontor.
Senest kommer han fra en stilling som forretningsudvikler for Bladkompagniet A/S og den nye stilling hos Asendia Danmark skal ses som et skifte tilbage til hjertebarnet, som er distribution og logistik.
- Jeg har arbejdet med logistik i mange år efterhånden – og derfor synes jeg det er utrolig spændende, når en global aktør som Asendia på den her måde går ind og tilbyder en række muligheder for små lokale aktører, der kigger mod udlandet.
- E-handel på tværs af landegrænser bliver kun større i de kommende år, og jeg vil gerne være med til at hjælpe flere danske virksomheder ud i verden, siger Gorm Vogelius.
De seneste par år har budt på mange forandringer for Gorm Vogelius, der har lagt livet om og gennem hård træning tabt 37 kg. Det gør, at han i dag føler sig i sit livs form og derfor også følte sig klar til en ny udfordring.
- Muligheden for at være med til at rykke på det her område tiltalte mig meget. Logistik og distribution indebærer mange komplekse udfordringer, men jeg mener, at vi har at gøre med noget unikt her, som gør det lettere for danske virksomheder at komme ud over grænserne. Og det mener jeg er nødvendigt, hvis ikke vi skal blive overhalet af vores naboer, siger Gorm Vogelius.
Hos Asendia Danmark er direktør, Henrik Bohn, glad for den nye mand på holdet.
- Jeg har kendt Gorm i mange år – og derfor ved jeg også præcis hvilken ressource det er, vi nu får ombord. Han har et indgående kendskab både til logistikbranchen i al almindelighed, men især også til hvordan man bedst sammensætter den rette løsning til eksempelvis en dansk e-handlende, der har ambitioner om at sælge til udlandet.
- Og derfor er jeg naturligvis både stolt af og spændt på det gode samarbejde, som jeg er sikker på vi får, siger Henrik Bohn.
Ud over det danske marked vil Gorm Vogelius også fokusere på salg til virksomheder i Sydsverige.