Minimesse om logistik, transport og lager
Minimessen henvender sig til virksomheder og erhvervsskoleelever og byder blandt andet på et fremtidsoplæg om styring af logistikken og de standarder, der knytter sig til global handel.
Der er mere end nogensinde fokus på danske virksomheders evne til at optimere virksomhedsdriften og styrke konkurrenceevnen for at sikre vækst og arbejdspladser i Danmark. Minimessen hos Selandia henvender sig til virksomheder og erhvervsskoleelever indenfor transport, logistik og lager. Den byder blandt andet på et fremtidsoplæg om styring af logistikken og de standarder, der knytter sig til global handel. Virksomheden SSI Schäfer præsenterer nye løsninger indenfor området.
Brugen af teknologi hænger uløseligt sammen med erhvervssucces
- Der er direkte sammenhæng mellem forretningsmæssig succes og evnen til at udnytte ny teknologi. Det kan være svært som virksomhed at orientere sig om alt det nye. Ligesom det kan være givtigt at høre uvildiges erfaringer med nye løsninger. Minimessen på Selandia giver mulighed for at dele viden og erfaringer, siger innovationskonsulent Kristina Nielsen fra Teknologisk Institut. Udstillerne tæller blandt andet Scania, der medbringer en lastbil spækket med cruise control- teknologi, og Forsvarets Materieltjeneste, som fortæller om at tackle transport-udfordringer og depotstyring.
Forsvarets Materieltjeneste er særligt skarpe til transport
- Vi er specielt gode til at arrangere transport af stort og småt både over korte og lange afstande til lands, til vands og i luften. Hvis en soldat kommer til skade i Afghanistan, kan vi normalt få vedkommende hjem til Danmark indenfor et døgn, siger stabschef Kim Astrup som et eksempel. I militærets verden er det vigtigt, at transport, logistik og lager skal være godt, billigt og hurtigt samt tilrettelagt på en måde, så medarbejderne kan handle hurtigt på uforudsete hændelser. Forsvarets Materieltjeneste har i år samarbejde med den civile virksomhed Constructor om en ABC-analyse af lagerstyringen på de mange depoter for at effektivisere organiseringen af lagerets mange lagernumre.
- Det lyder umiddelbart enkelt, at de mest omsatte lagernumre skal lægge forrest og de mindst omsættelige bagest i depotet, men når du kigger på en 3d-grafisk figur og forstår potentialet i en bedre organisering af depotet, er det lidt af en øjenåbner, siger Kim Astrup som også glæder sig til at få indblik i hvordan de andre virksomheder på messen arbejder med deres transport- og logistikudfordringer.
Kontakt for yderligere
Innovationskonsulent, Kristina Nielsen: Tlf. 7220 2916 - E-mail. krn@teknologisk.dk
Programmet for minimessen
14:00-14:10 Velkommen v/Michael Ørum Henriksen, Selandia
14:10-14:45 Præsentation af fremtidens muligheder i global handel og logistik v/GS1 14:45-15:15 Pause/udstilling (møde med leverandører af nye løsninger)
15:15-15:40 Præsentation af logistik-cases som Teknologisk Instituts Testcenter har medvirket i v/Jakob Kobbernagel, TI
15:40-16:20 Præsentation af automatiske lagersystemer v/SSI Schäfer
16:20-16:50 Pause/udstilling (møde med leverandører af nye løsninger) 16:50-17:00 Afrunding og farvel