Ny hjemmeside viser vejen til en karriere i godstransportbranchen

Ny hjemmeside viser vejen til en karriere i godstransportbranchen

Med www.jobitransport.dk får godstransporten en samlet indgang til branchen. Hjemmesiden har fokus på rekruttering og viser vejen til en karriere i godstransportbranchen for alle uanset alder, baggrund og ønsker til jobtype. Bag siden står 3F, ATL (Dansk Industri) og DTL-A (Dansk Erhverv)

Der er mange veje til et job i transport. Nogle kommer ind i førerhuset via en erhvervsuddannelse, andre går AMU-vejen. Nogle vil hurtigt i gang og kommer måske fra en anden branche, mens andre ønsker et lidt længere uddannelsesforløb, der kan føre til et svendebrev.

De mange muligheder kan være svære at få overblik over for både potentielt kommende medarbejdere, jobcenterkonsulenter og andre, der har brug for en overskuelig guide til godstransportbranchen.

Derfor har 3F, ATL og DTL-A i regi af fondene Transportens Udviklingsfond og Godstransportens Udviklings- og Uddannelsesfond skabt www.jobitransport.dk, der samler al relevant information om en karriere i godstransportbranchen på ét sted.

Idéen til siden blev født i Transportens Rekrutteringsalliance, hvor virksomheder, jobcentre, uddannelsesinstitutioner og fagbevægelsen samarbejder om at udvikle nye idéer og projekter, der kan forbedre rekrutteringen til godstransporten.

- I Transportens Rekrutteringsalliance blev der peget på behovet for at etablere én samlet indgang til branchen. Det har vi nu skabt med www.jobitransport.dk, hvor al information om uddannelsesmuligheder, skoler, jobtyper, diverse regler og vejledninger mv. er samlet på et sted og formidlet på en indbydende måde. Det begynder at gå den rigtige vej med rekrutteringen, men vi har stadig brug for mange flere, der søger job i transport. Derfor håber og tror jeg på, at den nye hjemmeside vil bidrage til at fylde førerhusene op, siger Lars William Wesch, der er direktør i ATL.

GPS viser ruten til jobbet

www.jobitransport.dk indeholder korte tekster og små film om de forskellige uddannelsesveje og jobtyper i branchen. Siden fungerer derudover som en portal, der linker videre til mere uddybende information. På undersiden målrettet virksomheder er der bl.a. en guide til at få en lærling samt målrettede tips til effektiv rekruttering. En central del af siden er en GPS-funktion, hvor de besøgende kan indtaste ønske til jobtype, alder og få vist "ruten til jobbet".

- Vi har arbejdet meget med indhold og design for at sikre, at hjemmesiden er på teknologisk omgangshøjde og tilpasset målgruppen. En del af dette er f.eks. udviklingen af GPS'en, som på en helt enkel og visuelt appetitlig måde guider de besøgende gennem de forskellige steps til et job i transport - som en slags digital studie- eller jobvejleder.

- Vi har desuden fokuseret meget på videoindhold, da især den yngre målgruppe er vant til at få information på denne måde. Med lanceringen af den nye hjemmeside står det forhåbentlig endnu mere klart, at der er mange attraktive jobmuligheder i godstransportbranchen, siger Kim René Busch, der er forhandlingssekretær i 3F og formand for Transportens Udviklingsfond samt GodstransportområdetsUdviklings- og Uddannelsesfond.

www.jobitransport.dk er udviklet som en del af image- og rekrutteringskampagnen af samme navn. Siden er netop lanceret.

-hawin

 

Fakta om "Job i transport"

I regi af Transportens Udviklingsfond og Godstransportens Udviklings- og Uddannelsesfond er 3F og arbejdsgiverorganisationerne ATL og DTL-A gået sammen om kampagnen "Job i transport", der skal forbedre godstransportbranchens image og tiltrække flere til branchen.

Derudover har kampagnen fokus på at fastholde de nuværende transportarbejdere samt tiltrække ledige og samfundsgrupper, som i dag er underrepræsenteret i branchen. Det gælder f.eks. kvinder og nydanskere.

 

 

17/12 2018
  •  Gule

    Gule "bøde-lapper" skruer (delvist) ned for støjhelvedet

    uddannelse ›Moderne biler tror ofte, de er bliver udsat for noget frygteligt, når motorerne på Molslinjens færger sender rystelser gennem vogndækket. Nu får sedler i vinduerne - i hvert fald nogle af - bilejerne til at slukke for alarmen
  • Fondsstøtte til grønnere og sikrere skibsfart

    Fondsstøtte til grønnere og sikrere skibsfart

    uddannelse ›DTU-projekt om måling af bølger og havforhold får 4,5 millioner kr. fra Villum Fondens uddeling af midler til forskning på tværs af faggrænser
  • Lærlinge dyster i 3D-print på FoodTech

    Lærlinge dyster i 3D-print på FoodTech

    uddannelse ›Danmarksmesterskaberne i 3D er en af de mange begivenheder, Nordeuropas største messe for fødevareindustrien byder på i næste uge. Danfoss stiller op med flere lærlinge
  • DIRA skifter navn og bliver medlem af DI

    DIRA skifter navn og bliver medlem af DI

    uddannelse ›Dansk Robot Netværk bliver til Dansk Robot Forening og ruster sig til fremtiden som selvstændig medlemsforeningen under DI Produktion
  • Simuleringteknologi skal give dobbelt gevinst

    Simuleringteknologi skal give dobbelt gevinst

    uddannelse ›Større trafiksikkerhed og flere unge i transportbranchen er målene med et nyt, mobilt center med lastbil-, gaffeltruck- og kransimulatorer, som bliver etableret af ATTA Fonden og DEKRA
  • Danmark på 8. plads over verdens dygtigste fagatleter

    Danmark på 8. plads over verdens dygtigste fagatleter

    uddannelse ›En bronzemedalje og 12 medaljer for ekstraordinære præstationer inden for bl.a. mekaniker- og Industri 4.0. brancherne. Det blev høsten til det danske hold til WorldSkills 2026 i Kina
  • 15 unge fagtalenter klar til WorldSkills i Kina

    15 unge fagtalenter klar til WorldSkills i Kina

    uddannelse ›Fredag er det danske landshold fløjet til Shanghai for at dyste med mere end 1400 konkurrenter fra over 70 lande i VM for faglærte
  • Transportens Lærepladspris 2026 gik til Kolding

    Transportens Lærepladspris 2026 gik til Kolding

    uddannelse ›Godstransporten Kolding A/S har modtaget prisen fra ATL - Transportens Arbejdsgivere - for sit mangeårige engagement i uddannelsen af nye medarbejdere, sin rummelige tilgang til lærlinge og indsatsen for at styrke kvaliteten af transportuddannelserne