Port of Aalborg opjusterer

Port of Aalborg opjusterer

Udvikling i udlejningsforretningen i den voksende erhvervspark og fortsat stor godsaktivitet er de primære årsager til, at Port of Aalborg har leveret et solidt første halvår af 2025 og derfor opjusterer forventningerne

Port of Aalborg har i første halvår af 2025 realiseret en nettoomsætning på 139,6 millioner kroner og et overskud før skat på 31,6 millioner kroner.

Det er bedre end ventet ved indgangen til regnskabsåret, og det glæder bestyrelsesformand i Port of Aalborg, Bjarne Jensen:

- Det er et udtryk for, at vi formår at skabe gode rammer for de nordjyske virksomheder, uanset om de har behov for transport eller for at etablere aktiviteter i vores stadig voksende erhvervspark på havnen.

- Samtidig er vi lykkedes med at nedbringe omkostninger til oprensning af havnebassinet, hvilket også sætter et positivt præg på første halvår, fortæller Bjarne Jensen.

Det stærke første halvår betyder, at Port of Aalborg har opjusteret sine forventninger til årets ordinære resultat før skat fra 40-45 millioner kroner til 45-50 millioner kroner.

Stabil aktivitet og nye muligheder i havnen
En del af forklaringen bag den positive udvikling er, at aktiviteten på havnen har holdt et højt niveau i 2025.

Antallet af skibsanløb ligger på linje med 2024, og de samlede godsmængder er endda en anelse højere drevet af stigende mængder skærver, foderstoffer og fast biobrændsel, der har mere end opvejet et fald i importen af blandt andet fossile brændsler.

Samtidig har Aalborg Containerterminal fastholdt aktiviteten fra 2024, mens Port of Aalborg har oplevet fremgang i udlejningsforretningen.

- Selvom første halvår har været præget af en global usikkerhed særligt som følge af den amerikanske toldpolitik, har vi haft travlt på den gode måde. Vi har fastholdt et meget højt niveau på både anløb og gods.

- Containertrafikken er fortsat et vigtigt vækstområde for os, og vi kan konstatere, at vi i første halvår har udbygget kundebasen med flere rederier, der blandt andet har fokus på køle- og frysecontainere, siger adm. direktør i Port of Aalborg, Kristian Thulesen Dahl, og fortsætter:

- En af de væsentligste årsager til det bedre regnskab er vækst i udlejningsforretningen, og det er til trods for, at vi faktisk har oplevet et mindre fald i udlejning af lagerfaciliteter som følge af omlægninger hos enkelte større kunder.

- Væksten er drevet af efterspørgslen på arealer og pladser særligt i forbindelse med vores jernbaneterminaler og kajer. Derfor er det en god nyhed, at vi nu er i mål med første etape af en ny såkaldt omniterminal, der skal give erhvervslivet endnu flere muligheder for attraktive arealer hos os.

Første etape af den nye omniterminal udgør 14.500 kvadratmeter og er så efterspurgt, at etape to allerede er igangsat. Terminalen har et samlet potentiale på mere end 50.000 kvadratmeter.

Første halvår har også budt på flere positive nyheder fra erhvervsparken, hvor nye virksomheder er kommet til, mens eksisterende har udvidet deres aktiviteter.

Adm. direktør i Port of Aalborg, Kristian Thulesen.

 Det gælder fx Kongsberg Maritime Denmark, der har udvidet deres lejemål i erhvervsparken, og energiselskabet Verdo, der har taget en ny 13.000 kvadratmeter stor produktions- og administrationsbygning i brug, der samler koncernens nordjyske aktiviteter.

Kajudvidelse baner vej for CO2-hub
I forsommeren indgik Port of Aalborg en 30-årig aftale med selskabet Norne om etablering af en ny CO2-modtagefacilitet på Østhavnen, der vil gøre Aalborg til et af Europas førende områder for CO2-håndtering.

I den forbindelse igangsættes en markant kajudvidelse, der skal bane vejen for modtagefaciliteten. Udvidelsen omfatter i første omgang 500 meter ny kaj og et tilhørende nyt kajområde på 60.000 kvadratmeter.

- Kajudvidelsen er en nøgleforudsætning for at realisere CO2-modtagefaciliteten og giver os samtidig mulighed for at udvide erhvervsparken.

- Især med virksomheder inden for vindindustrien, som vi i forvejen har stort fokus på at servicere med både attraktive og skræddersyede arealer og ikke mindst udskibning af mange tonstunge elementer, siger Kristian Thulesen Dahl.

Port of Aalborg deltager desuden sammen med Aalborg Kommune og Aalborg Forsyning i arbejdet for at blive udpeget som én af de statslige fem kommende industriparker.

Beslutningen ventes i løbet af dette efterår, og en udnævnelse vil yderligere styrke Aalborgs position som vækstdriver for Nordjylland og som et centralt omdrejningspunkt i den grønne omstilling.

-hawin

 

8/9 2025
  • Blue Water skifter til HVO på havnen

    Blue Water skifter til HVO på havnen

    havne ›600.000 liter diesel skiftes til det alternative brændstof HVO og reducerer CO2-udledning med op mod 90 % i Esbjerg, Aarhus og Lindø
  • Kongsberg udvider på Aalborg Havn

    Kongsberg udvider på Aalborg Havn

    havne ›Den maritimt specialiserede servicevirksomhed her fundet en ny niche, og lejer derfor yderligere 700 700 kvadratmeter lager i erhvervsparken på Østhavnen
  • Ny elforbindelse skal sikre energilager i Hirtshals

    Ny elforbindelse skal sikre energilager i Hirtshals

    havne ›WeStorix vil etablere højspændingsforbindelse mellem Hirtshals og Hjørring. Den skal realisere planerne med for grøn strøm til hybridfærger, havnens virksomheder og den nordjyske industri
  • Molslinjens tasmanske færgedjævel

    Molslinjens tasmanske færgedjævel

    havne ›Byggeriet af Molslinjens nye mega-katamaraner er gået i gang på Incat-værftet i Tasmanien. Og allerede nu er der et bud på, hvordan de elektriske og kraftfulde katamaraner kommer til at se ud
  • Tænketanker lagde til i Aarhus

    Tænketanker lagde til i Aarhus

    havne ›Den grønne omstilling er ikke altid let. Det kræver samarbejde og vidensdeling, og det var pointen med den konference, som Aarhus Havn lagde lokaler til en tirsdag i august
  • Forlænger samarbejdet

    Forlænger samarbejdet

    havne ›Kalundborg Havn og APM Terminals har forlænget deres samarbejdsaftale for at sikre fortsat vækst, høj effektivitet og styrket containerkapacitet
  • Udfordret af nyt havnedesign

    Udfordret af nyt havnedesign

    havne ›Det nye design af Rønne Havn udfordrer de konventionelle færger. Det viser de simuleringer, som Bornholmslinjen har foretaget sammen med Rønne Havn og Niras
  • Havnebydel under forvandling

    Havnebydel under forvandling

    havne ›21 anbefalinger til fremtidens havnebydel i Næstved. Forvandlingen af havneområdet i Næstved skal styrke hele Næstved Kommunes vækstpotentiale