Descartes opkøber irsk virksomhed inden for told- og RFID-løsninger

Descartes opkøber irsk virksomhed inden for told- og RFID-løsninger

Descartes Systems Group, med flere kontorer i Norden, opkøber Aerospace Software Developments (ASD). En irsk virksomhed, der leverer toldsoftware til logistikleverandører samt RFID-løsninger til luftfartslogistik.

Den nye teknologi fra ASD vil hjælpe Descartes eksisterende kunder i Norden, som bruger Descartes Global Logistics Network (GLN).

- Descartes Global Logistics Network (GLN) er designet til at hjælpe speditører, transportører og logistikleverandører med at samarbejde om at håndtere hele forsendelsernes livscyklus, siger Ken Wood, der er EVP Product Management hos Descartes, og fortsætter:

- Denne kombination med ASD er et stærkt supplement til vores nuværende produktsortiment. ASD tilfører dybdegående irsk toldekspertise og en moderne teknologiplatform til toldbehandling i flere lande.

- Vi ser også store synergier for flyselskaberne ved at kombinere ASD’s RFID-baserede løsninger med Descartes CORE BLE-platform til sporing i realtid, konstaterer Ken Wood.

ASD’s toldløsninger, der drives under varemærket Thyme-IT, hjælper importører, eksportører og logistikleverandører med at opfylde de irske lovkrav til import og eksport på en sikker og effektiv måde.

Desuden hjælper ASD’s RFID-løsninger globale flyselskaber og jordpersonel med at overholde de forskellige flyselskabers regler ved hjælp af unik identifikation, tagging og sporing.

- I takt med at kunderne i stigende grad ønsker at håndtere flere forretningsprocesser med én leverandør, fortsætter vi med at tilføje løsninger til GLN, så de kan gøre dette, siger Edward J. Ryan, der er CEO hos Descartes, og fortsætter:

- ASD deler vores vision om at servicere det bredere globale logistikfællesskab af speditører, transportører og logistikleverandører.

- Vi er glade for at byde Aerospace Software Developments medarbejdere, kunder og partnere velkommen til Descartes, siger Edward J. Ryan, der er CEO hos Descartes.

ASD har hovedkontor i Dublin, Irland. Descartes arrangerede opkøbet af ASD for ca. 57 millioner euro (61 millioner $US), hvoraf 54 millioner euro blev betalt kontant, og den endelige transaktion forventes at finde sted i Descartes fjerde kvartal i regnskabsåret 2025.

-hawin

7/5 2024
  • DB Cargo indfører solcelledrevet sporing til godsvogne

    DB Cargo indfører solcelledrevet sporing til godsvogne

    logistikloesninger ›Konventionelle elektroniske enheder har ofte svært ved at klare de barske miljøforhold i jernbanetransporten. Men en speciel IoTgo Track-Solar fra Giesecke+Devrient kan sikre overvågning og styring af godset
  • Interrolls transportbånd kåret som årets specialitet på IFOY

    Interrolls transportbånd kåret som årets specialitet på IFOY

    logistikloesninger ›MCP PLAY er en intelligent styringsløsning til modulære transportbånd, der gør det hurtigt og enkelt at opsætte systemer til håndtering af varer op til 50 kilo. Løsningen sparer energi og øger gennemstrømningen, og juryen kalder den et regulært paradigmeskift inden for transportteknologi
  • Million-boost til fremtidens grønne teknologier

    Million-boost til fremtidens grønne teknologier

    logistikloesninger ›Fonden for Retfærdig Omstilling investerer 250 mio. kr. i udvikling af grønne teknologier i Syd- og Nordjylland
  • Logistikken får en hovedrolle

    Logistikken får en hovedrolle

    logistikloesninger ›Med de nye klimakrav i byggeriet, der er trådt i kraft den 1. juli, logistikken et fokusområde for byggeriet. Derfor skruer Bygma op for effektiv levering, intelligent pakning og klimadokumentation
  • UR15 på messe i München

    UR15 på messe i München

    logistikloesninger ›I disse dage viser Universal Robot sin UR15-cobot og andre AI-nyheder frem på automatica 2025 i München, hvor der blandt andet er tale om livedemonstrationer
  • Roima Intelligence på opkøb i Australien

    Roima Intelligence på opkøb i Australien

    logistikloesninger ›Roima Intelligence køber australske Tillit for at styrke global ekspansion og intelligent produktion hos kunderne
  • Stor bøde for vildledende klimaudsagn

    Stor bøde for vildledende klimaudsagn

    logistikloesninger ›Royal Unibrew blev politianmeldt af Forbrugerombudsmanden for at markedsføre Egekildevand med udsagn om CO2-neutralitet på emballagen uden samtidig at oplyse på emballagen, at CO2-neutraliteten delvist blev opnået ved klimakompensation. Nu har drikkevareproducenten accepteret at betale en bøde på fire millioner kroner for vildledende markedsføring\r\n
  • Chep Danmark og Salling Group udbygger sit partnerskab

    Chep Danmark og Salling Group udbygger sit partnerskab

    logistikloesninger ›Chep Danmark og Salling Group udbygger sit partnerskab for at gøre Salling Groups forsyningskæde endnu mere driftig, leveringsdygtig og grøn. Aftalen er én af de første eksempler på et partnerskab i forsyningskæden med et målrettet fokus på strategisk modstandsdygtighed, siger ekspert