Genbrugsplast i grønt eksporteventyr
Plastikaffald fra strandene Murciaregionen i Spanien har gennem danske Hexa-Cover fået nyt liv, og beskytter nu områdets vandforsyning i form af flydebrikker. Foto: PR.

Genbrugsplast i grønt eksporteventyr

Danskproducerede flydebrikker er en international salgssucces, der bidrager til en voksende eksport af dansk grøn teknologi. Hexagoner af genbrugsplast sikrer mod spild af en eftertragtet ressource: vand

Eksporten af dansk grøn energi buldrer fremad. Ifølge Dansk Energi voksede eksporten med 13,5 % i 2019, med bioenergi og vindmøller ofte fremhævet som frontløberne.

Blandt de mindre kendte danske grønne eksportsuccesser er imidlertid genbrugsplast, som gennem bearbejdning af Thisted-virksomhederne Hexa-Cover A/S og Kellpo A/S får en lidt uvant funktion.

Udformet som små sekskantede plasticstykker på 23 centimeter danner flydebrikkerne et kæmpe plastictæppe, der dækker vandreservoirer- og opbevaringstanke og forhindrer på denne måde op til 95 procent af det livsvigtige vand i at fordampe. Brikkerne har samtidig 25 års levetid, og kan efterfølgende omstøbes og genanvendes igen.

Hexa-Cover har siden starten i 2004 oplevet vækst, og denne tog for alvor fart da virksomheden tilbage i 2010 implementerede en ny strategi med fokus på vand. I dag eksporteres Hexa-Cover til 30 lande og på alle kontinenter. 

Fordampning af vand er et verdensomspændende problem

Med stadig varmere temperaturer, voksende befolkninger og et stigende vandforbrug per person, er vand blevet en knap og værdifuld ressource overalt på kloden.

Eksperter antog i 2014, at 40 procent af verdens befolkning led under vandmangel, og dette tal er vurderet til at stige til 60 procent i 2025. 1)

En af de helt store forbrugere af vand er landbruget, som alene i Europa står for 25 % af forbruget af ferskvand, der i de varmeste områder typisk opbevares i store vandreservoirer- og tanke. På grund af stigende temperaturer og stadig tørrere sommerperioder fordamper op til halvdelen af vandet, og tallet stiger fortsat. 

Genbrugsplast lukker det grønne kredsløb i spansk region

Et af de hårdest ramte områder i Europa, er Murcia-regionen i Spanien, hvor der dyrkes store mængder frugt- og grønsager. Indtil nu har vand været billigt i regionen, hvor landbruget står for 85 procent af vandforbruget. Men det er ved at ændre sig.

I det golde og ørkenagtige landskab er vandfordampning blevet et problem, som bønderne ikke længere kan ignorere. Samtidig har flere års skødesløs brug af plastik i landbruget skabt et stort problem: Plastikforurening, hvor store mængder plastik hvert år bliver brændt af eller ender på marker, i naturen, på strandene og i havet, når landmændene fjerner overdækningen fra markerne og drivhusene.

I Murcia besluttede man derfor i 2019 at lave et eksperiment og slå to fluer med ét smæk ved at indsamle plastikaffald fra naturen, for så at genbruge plastikken til overdækning af vandreservoirer.

Hexa-Cover blev valgt som samarbejdspartner på grund af deres know-how med produktion af flydebrikker af genbrugsplast. Projektet blev en stor succes og beviste, at løsningen sikrer mere og renere vand til landbruget og reducerer mængden af plastikforurening i naturen.

- Det grønne aftryk har altid været en essentiel del af vores projekter. Vi benytter i dag teknologi, der gør det muligt at genbruge selv meget nedbrudt plastik af ringe kvalitet og give det nyt liv frem for at sende mere jomfrumateriale i omløb, siger Ole Petersen, CEO i Kellpo, der har produceret flydebrikker for Hexa-Cover siden 2004.

Søren Madsen, CEO, Hexa-Cover, tilføjer:

- I Murcia har man skabt et nyt grønt kredsløb ved at fjerne problematisk plastikaffald fra naturen lokalt, og genbrugt det i et produkt, der drastisk reducerer fordampningen af vand som er et af landbrugets – og Spaniens – helt store udfordringer.

Projektet i Murcia har givet Hexa-Cover mod på mere:

Succesen med opsamling og genbrug af affald i Murcia var tiltænkt gentaget i 2020, men er på grund af corona udsat til 2021.

- Men det er min overbevisning, at der er fornuftige kommercielle muligheder i lignende projekter over hele verden, siger Søren Madsen til.

-hawin

 

 

1) Om vandmangel

17/9 2020
  • Kamstrup, Linak og M&J Denmark er nominerede

    Kamstrup, Linak og M&J Denmark er nominerede

    logistikloesninger ›Produktionslinje til vandmålere, dynamisk opmåling af aluminiumsprofiler og et fuldautomatisk svejseanlæg dyster i år om DIRAs Automatiseringspris, der uddeles under HI-messen
  • Danmark hænger fast i oliedyndet

    Danmark hænger fast i oliedyndet

    logistikloesninger ›Politikerne skal turde indrette økonomien til at understøtte elektrificering med et energieffektiviseringsfradrag - i stedet for at lade virksomhedernes investeringer strande i puljebureaukrati
  • Last mile-leverancer optimeret

    Last mile-leverancer optimeret

    logistikloesninger ›Den engelske specialist i oplagring og hjemmelevering af store varer, ArrowXL har valgt Descartes’ ruteplanlægningsløsning til at automatisere og effektivisere sine last mile-leverancer
  • Ny leder i Init Group

    Ny leder i Init Group

    logistikloesninger ›Init Group styrker sig til det tværorganisatoriske arbejde i virksomhedens mange afdelinger, med ny leder
  • Nemlig lancerer ny strategi

    Nemlig lancerer ny strategi

    logistikloesninger ›Nemlig tager kampen op mod discountsupermarkederne ved at investere i lavere priser, bibeholde sit store sortiment og sin service og ved at styrke hele værdikæden herunder logistikken
  • Strategisk brownfield-automatisering

    Strategisk brownfield-automatisering

    logistikloesninger ›Med et nyt logistikprojekt viser ODTH og Movus at brandvisionen om tilgængelig automatisering og kompakt skalerbarhed er realiserbar i eksisterende logistikvirksomheder
  • Affaldsfraktioner er prissat

    Affaldsfraktioner er prissat

    logistikloesninger ›Emballageretur kan nu offentliggøre, hvad de enkelte affaldsfraktioner kommer til at koste de flere end 2.100 medlemsvirksomheder, som hører under den kollektive ordning
  • Fællesstand på HI-messen

    Fællesstand på HI-messen

    logistikloesninger ›En række virksomheder inden for plastbranchen er gået sammen om en omfattende fællesstand på HI-messen, hvor fokus er på faglig sparring, nye kontakter og inspiration