Solenergi supplerer HVO-løsningerne
Green Energy og DHL Freight Sverige tester solcelleteknologi på lastbiler med alternative brændstoffer
Green Energy er i gang med et pilotprojekt med DHL Freight Sverige, hvor solcellesystemer testes på ti lastbiler drevet af HVO og flydende biogas (LBG).
Lastbilerne vil køre i hele Sverige – fra Luleå i nord til Skåne i syd – og afprøve solcellernes ydeevne under meget forskellige forhold over en periode på 12 måneder.
Den producerede solenergi forsyner køretøjets elektriske systemer samt lift og køleanlæg, hvilket reducerer belastningen på generatoren samt brændstofforbrug og tilhørende emissioner.
Med afsæt i de dokumenterede resultater i dieselflåder, hvor brændstofforbrug og CO2-udledning er reduceret med 4–7 %, afprøver Green Energy nu teknologien sammen med DHL Freight Sverige på lastbiler med alternative brændstoffer.
Det skriver Green Energy Group i en pressemeddelelse.
Green Energys solcelleløsning testes på ti lastbiler: 240 Wp-systemer på fire HVO- og fire LBG-lastbiler samt 320 Wp-systemer på to LBG-lastbiler – på både Scania- og Volvo-modeller.

Hvert køretøj er udstyret med en Green Energy laderegulator og fleet tracker-software til at overvåge ydeevne og indsamle realtidsdata gennem hele pilotprojektet.
I sin omtale af projektet forklarer Green Energy, at solenergi ikke behøver være begrænset til dieselflåder.
Ved at anvende teknologien på lastbiler drevet af renere brændstoffer som HVO og LBG er det nemlig muligt løbende at styrke mere bæredygtige transportløsninger, forbedre brændstofeffektivitet og driftssikkerhed – og dermed drive fremskridt i den tunge transport.
Ylva Öhrnell, Sustainability Manager hos DHL Freight Sverige, udtaler:
- Allerede i dag har vi reduceret vores drivhusgasudledning takket være el- og biobrændstofkøretøjer i vores netværk. Nu tager vi endnu et skridt ved at teste avancerede solpaneler sammen med Green Energy.
- Dette samarbejde giver os mulighed for at undersøge, hvordan solenergi kan gøre vores lastbiler endnu mere effektive og bæredygtige.
Pilotprojektet benytter Green Energys CIGS-tyndfilmsteknologi, udviklet specifikt til transport. De ultralette og holdbare paneler monteres ubesværet på lastbilernes tage, optimerer energiproduktionen uden at påvirke aerodynamikken og er brand-, vejr- og stødresistente.
-hawin