Danx Group ekspanderer til Baltikum

Danx Group ekspanderer til Baltikum

Danx etablerer sig Estland, Letland og Litauen, og hovedkontor for den baltiske region bliver i Tallinn, hvor Danx' manager for Baltikum Thomas Askenberg er bosat

Da natdistributøren af reservedele Danx for 10 år siden valgte at gå ud over de danske grænser og etablere natdistribution i Sverige, Norge og Finland, blev det starten på en succeshistorie med mere end 25 % vækst om året.

Denne vækst bliver nu yderligere forstærket gennem en opstart af natdistribution i de baltiske lande fra den 1. januar 2015.

Thomas Askenberg ser frem til at blive en del af Danx gruppens ekspansion:

- Jeg glæder mig til at arbejde for Danx og deres professionelle folk efter i mange år at have oplevet dem som konkurrent på det nordiske marked. Efter 10 år i EU er de baltiske lande nu klar til innovative logistikløsninger som natdistribution. Tidligere ville en modtager aldrig have udleveret nøgler til en chauffør.

Group Director Bob Thorhauge tilføjer:

- Mange af vores kunder har et nordisk lager typisk baseret i Sverige. Herfra distribuerer de ofte både til Norden og Baltikum, og efterspørger i stigende grad de samme distributionsmuligheder i Baltikum som i resten af den nordiske region.

Det er specifikke ønsker fra kunder, der har været den primære anledning til at virksomheden etablerer sig i Baltikum. Udfordringen er derfor ikke at finde kunder men at garantere den samme leveringssikkerhed på minimum 99,5%.

- Vi ved af erfaring, at det det altid giver uventede udfordringer at etablere sig i et nyt geografisk område, men vores svenskfødte manager for Baltikum har 10 års erfaring med distribution i den baltiske region, så vi er sikre på, at vi har samlet det rette team, siger Bob Thorhauge.

Det rette team er derfor vigtigt, når man som Danx bygger sit eget netværk op fra bunden for at sikre sig ensartet kvalitet og service i alle lande, i stedet for at opkøbe lokale transportselskaber.

Virksomheden etablerer ikke blot et distributionssystem med flows fra nordiske lagre. Der vil også blive direkte flow fra europæiske distributionscentre i Holland, Belgien og Tyskland – både med lastbiler og fly – hvilket vil gøre det muligt at tilbyde 12 timers service.

Disse meget hurtige løsninger gør, at kunderne kan reducere deres lokale reservedelslagre til et minimum.

-hawin

Fakta om Danx

Med 400 chauffører og 140 kontor- og lageransatte, havde DANX gruppen i forrige regnskabsår en omsætning på knap 300 millioner kroner og en fortjeneste på 7%.
Danx’ kerneforretning er natdistribution af reservedele. Hver nat leverer man reservedele direkte ind i mere end 6000 service-biler og til flere tusinde værksteder. En natlevering afsendes tidlig aften og leveres inden kl. 07:00 næste morgen.

Virksomheden driver også 26 lokale lagre hvorfra DANX leverer reservedele 24/7. Derudover tilbyder man en infrastruktur/netværk bestående af 75 udleveringssteder, hvor teknikere kan returnere eller hente reservedele.
IT, telekom, gaffeltruck, hvidevarer, automotive and landbrugsmaskiner er de primære brancher, som Danx servicerer.

Kunderne er primært originale brands som eksempelvis IBM, HP, Lenovo, Nokia, Toyota Material Handing, John Deere, Kia/Hyundai, Fiat/Chrysler, Daimler, Honda, Bosch Siemens & Miele.

6/1 2015
  • Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    Fandt hjælp før virksomheden og kroppen gik ned

    transport ›Økonomisk modvind blev efterfulgt af en blodprop, men vognmand Michael Rasmussen nægtede at give op og søgte gratis hjælp gennem den landsdækkende Early Warning-indsats. I dag har han styr på driften og ro i kroppen
  • Elbilister slipper for omveje

    Elbilister slipper for omveje

    transport ›Det er slut med bøvlede omveje for at lade bilen op på de længere ture gennem Danmark. Fra årsskiftet sætter Vejdirektoratet strøm til 288 lynladere langs motorvejene
  • Brevet hitter i december

    Brevet hitter i december

    transport ›Danskerne sendte 50 procent flere breve sidste december end en gennemsnitlig måned hos dao, der forudser en tilsvarende stigning i år. Trenden drives ifølge ekspert især af unge som modspil til digital overmætning
  • Julehandlen slår klikrekord

    Julehandlen slår klikrekord

    transport ›Danskerne klikker flere pakker hjem end nogensinde før og hos Bring er pakkevolumenerne steget med 21 procent under julesalget – tre områder skiller sig ud
  • Også bilister bør synes

    Også bilister bør synes

    transport ›Ni ud af ti bilister har svært ved at få øje på cyklister og fodgængere uden reflekser eller lygter, viser nye tal. Ubehandlet synstab kan få fatale konsekvenser i trafikken, særligt i vintermørket, hvor modkørendes skarpe forlygter udfordrer øjnene. INDLÆG
  • I stumper og stykker

    I stumper og stykker

    transport ›Det danske EU-formandskab har landet en aftale mellem Rådet og Europa-Parlamentet om bedre design og genbrug af udtjente køretøjer som biler, busser og lastbiler. Fremover skal de kunne skilles ad og delene genanvendes og dermed sikre bedre udnyttelse af materialer og kritiske råstoffer
  • Autologistik i overhalingsbanen

    Autologistik i overhalingsbanen

    transport ›Bahn Express rejser fem mio. euro til nytænkning og udfordring af den europæiske autologistikbranche. Første stop er Danmark, hvor der nu er etableret et fuldt kontor.
  • Afsted efter pakkerne - nu

    Afsted efter pakkerne - nu

    transport ›Black Friday har sat nye rekorder hos Bring. Pakkemængderne er steget med over 30 procent sammenlignet med sidste år, og pakkeshops landet over er allerede godt fyldt op. Derfor opfordrer Bring til at man henter pakkerne hurtigst muligt