Smugkig på Molslinjens kommende kæmpefærger
Byggeriet af Molslinjens tre batteridrevne mega-katamaraner er nu i gang i Tasmanien, og med en ny animationsvideo og hjemmeside kan danskerne følge projektet frem mod første afgang i 2028. Se video:
Molslinjens tre kommende batteridrevne hurtigfærger er rykket fra vision til virkelighed.
Byggeriet er nu officielt i gang på værftet Incat i Hobart, Tasmanien, hvor de tre gigantiske katamaraner bliver bygget frem mod indsættelsen på Kattegat i 2028.
Samtidig lancerer Molslinjen nu både en ny animationsvideo og en dedikeret hjemmeside, hvor offentligheden kan følge udviklingen tæt.
Videoen giver for første gang et visuelt indblik i de 129 meter lange elfærger, teknologien bag og de omfattende forandringer, der allerede nu er begyndt i havnen på Odden og snart også i Aarhus.
- Vi har talt om projektet længe, men nu sker det for alvor. Byggeriet er i gang, arbejdet i havnene er startet, og med den nye video kan alle få et første kig på de færger, der skal være med til at ændre transporten mellem landsdelene, siger Molslinjens CEO Carsten Jensen.
Danske havne er i gang med forberedelserne
Animationsvideoen havde premiere på Shippax Conference 2026 i Genova og viser de kommende færger i drift på Kattegat.
De tre hurtigfærger får plads til cirka 1.500 passagerer og 500 biler, kan sejle op til 40 knob og bliver drevet udelukkende af batterier, som oplades i havnene. Bag projektet står Molslinjen i samarbejde med Incat og Wärtsilä.
I Danmark er de første forberedelser allerede i gang med nedrivning, fundering og etablering af ny teknisk infrastruktur i havnene.
Samtidig med videolanceringen åbner Molslinjen en ny hjemmeside, hvor interesserede løbende kan følge byggeriet, udviklingen i havnene og de vigtigste milepæle frem mod 2028.
Byggeriet kan følges online
-Det her er ikke længere kun tegninger og planer. Nu bygger vi. Derfor vil vi også gerne give vores kunder og andre interesserede mulighed for at følge projektet hele vejen, siger Carsten Jensen
Færgefakta:
3 batteridrevne hurtigfærger
Bygges hos Incat i Hobart, Tasmanien
129 meter lange
Kapacitet: ca. 1.500 passagerer og 500 biler
Hastighed: op til 40 knob
Indsættes på Kattegat i 2028
-lipe