Transport-fonds formand takker afNy formand Susanne D. Provstgaard og afgående formand Jens Iwer Petersen.

Transport-fonds formand takker af

Susanne D. Provstgaard overtager posten som ny formand i FDE Fonden, hvor Jens Iwer Petersen takker af efter 17 år i spidsen

Beslutningen formandsskiftet blev offentliggjort i forbindelse med fondens bestyrelsesmøde den 19. maj 2026.

Efter mere end 17 år på posten har Jens Iwer Petersen nemlig valgt at træde tilbage som formand for FDE Fonden og udtræder samtidig af bestyrelsen. 

Susanne D. Provstgaard er valgt som ny formand for FDE Fonden. Hun har været medlem af fondens bestyrelse siden 2023 og har gennem sit tidligere ejerskab af Dansk Transport Kompagni et indgående kendskab til transportbranchen.

- Jeg ser frem til at videreføre det stærke fundament, som Jens Iwer Petersen har været med til at skabe. Det er et stort ansvar at bygge videre på så mange års dedikeret arbejde og de resultater, fonden står på i dag.

- Men sammen med mine bestyrelseskolleger føler jeg mig klar til at løfte opgaven og fortsætte udviklingen af fondens arbejde til gavn for transportbranchen, siger Susanne D. Provstgaard.

FDE Fonden blev etableret med en grundkapital på 30 mio. kr. fra brancheorganisationen ITD. Siden er fonden vokset betydeligt og råder i dag over en formue på godt 98 mio. kr., som løbende bringes i spil til projekter, der styrker branchen – både nu og for kommende generationer.

Jens Iwer Petersen var med til at stifte FDE Fonden i 2009 og blev samtidig fondens første formand. 

Han var på daværende tidspunkt administrerende direktør for International Transport Danmark (ITD) og var sammen med den siddende ITD-bestyrelse blandt initiativtagerne til fonden, som blev vedtaget på ITD's generalforsamling den 28. marts 2009.

- Det har været en stor fornøjelse at være med til at opbygge og udvikle FDE Fonden gennem de sidste 17 år. Den har siden stiftelsen været et hjertebarn for mig, og jeg er stolt af, hvad vi har opnået, og hvor stærkt den står i dag. Nu giver jeg stafetten videre og ser frem til at følge den fortsatte udvikling fra sidelinjen, siger Jens Iwer Petersen.

Gennem årene har Jens Iwer Petersen arbejdet målrettet, grundigt og med stor dedikation for fondens udvikling. Han har samtidig været en central drivkraft i at udvikle fondens indsatsområder og sikre en solid og grundig behandling af de mange ansøgninger og indstillinger.

Bestyrelsen i FDE Fonden består herefter af formand Susanne D. Provstgaard samt medlemmerne Anders Hjulmand, John A. Skovrup, Kristina Ringkjøbing-Christiansen, Lars Jørgen Skov og Christina Baun Hansen, som udpeget af ITD indtræder i bestyrelsen og afløser Niels Juel Nielsen. Bestyrelsen mangler desuden fortsat at udpege ét nyt medlem.

-hawin

20/5 2026
  • 1000 ellastbiler er nået

    1000 ellastbiler er nået

    transport ›Ved månedsskiftet nåede den danske transportbranche en milepæl, da ellastbil nummer 1.000 blev registreret og taget i drift. Mercedes står for en stor del af dem
  • Tre branchepriser til Webfleet

    Tre branchepriser til Webfleet

    transport ›Webfleet, Bridgestones avancerede flådestyringsløsning, har modtaget tre branchepriser i Italien og Polen som anerkendelse af virksomhedens innovative tilgang til flådestyring og kunstig intelligens samt dens bidrag til øget trafiksikkerhed
  • Continental vokser i et marked præget af nye krav og prispres

    Continental vokser i et marked præget af nye krav og prispres

    transport ›Større produktudbud, øget konkurrence fra budgetsegmentet og stigende fokus på totaløkonomi har i 2025 gjort dækmarkedet mere komplekst. Midt i udviklingen leverer Continental Dæk Danmark rekordomsætning og oplever stigende efterspørgsel sine ydelser
  • Dansk-tysk ministerbesøg på Femern Projektet

    Dansk-tysk ministerbesøg på Femern Projektet

    transport ›Den tyske forbundstransportminister Patrick Schnieder har sammen med by-, land- og transportminister Signe Munk (SF) besøgt byggepladserne til Femern Bælt-tunnelen. Slesvig-Holstens transportminister, Claus Ruhe Madsen, var også med
  • Skræddersyet ladekort til el-lastbiler

    Skræddersyet ladekort til el-lastbiler

    transport ›DKV Mobility lancerer et nyt ladekort, som er specialudviklet til transportvirksomheder, der kører med el-lastbiler
  • Pedalkraft-Prisen er uddelt

    Pedalkraft-Prisen er uddelt

    transport ›Herlev og Gentofte Hospital vinder Cyklistforbundets Pedalkraft-Pris 2026. Den årlige pris går til en arbejdsplads, der har gjort en særlig indsats for at fremme cykling blandt sine medarbejdere. Noget, som kommer både ansatte, patienter og pårørende til gode
  • Varevogne forbundet på få minutter

    Varevogne forbundet på få minutter

    transport ›Webfleet har indgået et partnerskab med Volkswagen Group Info Services. Via OEM.connect, Webfleets program for fabriksintegreret ''connektivitet'', kan flådeoperatører nu forbinde de fleste af Volkswagen Groups bilmærker direkte til Webfleet
  • Renteq konverterer dieselkøretøjer til el

    Renteq konverterer dieselkøretøjer til el

    transport ›For nylig trillede Renteq Automotives første konverterede kassevogn på gaden i Hovedstadsområdet. Sprinteq hedder den, og er en brugt Mercedes Sprinter, diesel, som er konverteret til el