Teknologisk Institut: Skibstransport af CO2 kan blive et fremtidigt guldæg

Teknologisk Institut: Skibstransport af CO2 kan blive et fremtidigt guldæg

Ny rapport om maritim transport af CO2 afslører, at danske shippingvirksomheder kan drage fordel af at være blandt de første til at satse på CO2-transport. Men de skal være hurtige og sikre sig lange kontrakter, understreges det i rapporten

Fangst, lagring og anvendelse af CO2, også kaldet CCUS (Carbon Capture, Utilization and Storage), ventes at komme til at spille en betydelig rolle for opnåelsen af de danske og globale klimamål. En ny rapport udarbejdet af Teknologisk Institut og Maersk Broker Advisory Services konkluderer, at first-moverne på området for skibstransport af CO2 kan sikre sig attraktive andele af et kommende marked. Det kræver dog lange kontrakter og hurtig etablering af CCUS-projekter i både Danmark og andre Nordsø-lande.

– Værdikæderne i forbindelse med fangst, lagring og anvendelse af CO2 er stadig under opbygning, og den maritime transport af CO2 forventes at kunne få stor betydning i denne. Det skyldes, at det teknisk set er relativt uproblematisk at transportere CO2, og at skibe er en fleksibel transportform, som er velegnet at anvende, for eksempel i områder hvor det ikke kan betale sig at etablere rørledninger til transport af CO2, siger centerchef Jacob Ask Hansen fra Teknologisk Institut.

– Med de stigende CO2-afgifter, både i Danmark og resten af Europa, begynder det så småt at give kommerciel mening at fange og lagre CO2 fra de industrianlæg der har de største udledninger. Vi ser derfor et stort potentiale for vores kunder i at være med til at fremme den grønne omstilling ved at finde og indgå i dialog med projekter, hvor man kan tilbyde sin ekspertise i at bygge og operere skibe til at transportere CO2, udtaler Daniel Cáceres Larsen, Head of Energy Transition hos Maersk Broker Advisory Services.

Hovedbudskaber fra rapporten
I rapporten har Teknologisk Institut gennem interviews med nøglepersoner inden for CCUS i Danmark og omkringliggende lande afdækket eksisterende erfaring med transportveje for CO2 og forventningerne til den fremtidige udvikling. Arbejdet er mundet ud i en række hovedbudskaber, hvoraf de vigtigste er:

Maritim transport er fleksibelt og kosteffektivt
Maritim transport er en billig og relativt fleksibel måde at fragte CO2 fra udleder til lagerfacilitet og kan spille en stor rolle i etableringen af en effektiv CCUS-værdikæde i Nordsøen. Det er dog nødvendigt med yderligere infrastruktur, såsom infrastruktur på land, tankvogne, pipelines og havnefaciliteter for at muliggøre maritim transport af CO2.

Prisen for maritim transport er en lille del af den samlede omkostning på tværs af værdikæden, hvoraf fangst udgør den største del af prisen. Både fangst og transportdelen forventes at kunne reduceres signifikant ved skala og modenhed af projekter.
Det kræver lange kontrakter og CCUS-projekter for at høste gevinsterne

Der er endnu ikke tilgængelige skibe klar til at transportere CO2, og de bygges eller finansieres kun, hvis rederne kan sikre sig lange kontrakter. Derfor vil markedet frem mod 2030 være baseret på lange kontrakter mellem præ-definerede fangst- og lagringsfaciliteter.

Danske aktører er på nuværende tidspunkt blandt "first-movers", men hvis de skal have en fordel af at være det, kræver det, at de danske CCUS-projekter etableres så hurtigt som muligt og helst før vores naboer i Nordsøen.
På den længere bane, efter 2030, vil det kræve større skala og flere lokationer for fangst, lagring og anvendelse, hvis et marked for maritim CO2-transport skal etableres. Mange nuværende shippingvirksomheder vil have kompetencerne til at spille en rolle i dette marked, hvilket kan lede til et mindre attraktivt marked med stor priskonkurrence.

Fakta om CCUS
Det internationale energiagentur (IEA) har udpeget Carbon Capture, Utilization and Storage (CCUS) til at være en af de nøgleteknologier, der skal være med til at sikre økonomisk bæredygtighed i energisystemet i forbindelse med den grønne omstilling og muligheden for at opnå de fremtidige klimamål. CCUS forventes således at spille en stor rolle i udfasningen af fossile brændstoffer og er tæt på at være konkurrencedygtig med stigende CO2-afgifter i både Danmark og Europa.

-lipe

17/10 2022
  • Stærk helårs-nyhed til autocamperfolket

    Stærk helårs-nyhed til autocamperfolket

    transport ›Bridgestones nye camper-helårsdæk Duravis Camper All Season er Bridgestones første camperdæk nogensinde. Det er udviklet til at give sikkerhed, holdbarhed og tryghed året rundt
  • Nyt anlæg til tung transport i Næstved

    Nyt anlæg til tung transport i Næstved

    transport ›Som led i en fortsat udbygning af det landsdækkende netværk åbner Uno-X Truck et anlæg i Næstved, der skal imødekomme den stigende efterspørgsel på effektiv tankning i vækstområdet
  • Tre bølgepapløsninger til krævende transportkæder

    Tre bølgepapløsninger til krævende transportkæder

    transport ›Emballageproducenten Mondi præsenterer et sortiment af semikemiske løsninger, udviklet til bl.a fødevarer og tungt gods på lange transporter, køleopbevaring og miljøer med høj luftfugtighed
  • Op til 700 km el-transport

    Op til 700 km el-transport

    transport ›Volvo præsenterer sine nye elektriske langdistance-lastbil med forlænget rækkevidde. Bl.a. FH Aero Electric, der kan køre op til 700 km på en opladning og lade op på 50 minutter
  • Ny forkvinde for Danske Rederier

    Ny forkvinde for Danske Rederier

    transport ›Caroline Pontoppidan er på Danske Rederiers generalforsamling blevet valgt som ny forkvinde for bestyrelsen. Pontoppidan har i tre år været næstformand, og afløser Torben Carlsen fra DFDS, der har haft formandsposten siden 2023
  • Droneprojekt nomineret til innovationspris

    Droneprojekt nomineret til innovationspris

    transport ›I FOD4Winds autonome løsning til både inspektion og pakkelevering på offshore vindmøller er finalist til Energy Cluster Danmarks uddeling af Årets Innovationsprojekt 2026
  • Flere fuldelektriske kølelastbiler

    Flere fuldelektriske kølelastbiler

    transport ›Fødevaregrossisten Dansk Cater opskalerer sin flåde med mere end 40 Syberia-elektriske køleanlæg fra Carrier Transicold inden sommer
  • Fleksibel levering sparer kilometer

    Fleksibel levering sparer kilometer

    transport ›Dag-til-dag-levering gør ikke ligefrem logistikken grøn, pointerer Materialepladsen. Derfor kan virksomhedens kunder vælge, om ordren skal leveres dagen efter eller senere for at reducere transport og miljøbelastning