Transportmand sælger sit livsværk

John Øholt, som i 1979 skabte System Transport sammen med to kolleger, og som siden blev enejer af virksomheden, har solgt virksomheden til en tidligere direktør i TNT og Industri Udvikling, som sam

System Transport har i dag hovedsæde på Transportcenter Alle i Herning og en stor afdeling i Øm på Sjælland. Derudover har System Transport afdeliger i Polen og Tyskland.


- Det har været en spændende rejse med System Transport og en fantastisk tid i mit liv. Jeg er fyldt 70 år, og tiden går, og jeg synes faktisk, at den går stærkere og stærkere, så derfor syntes jeg, at tiden var moden til et skifte på ejerfronten og kommandobroen, siger John Øholt.


Han peger på, at det har været vigtigt for ham, at System Transport og alle medarbejdere vil fortsætte under et stærkt og professionelt hold.

- Det synes jeg, at vi har fundet i Tony Jakobsen og Industri Udvikling. Det er folk med en stærk baggrund, både fagligt og økonomisk, der vi drive og udvikle virksomheden videre med kunden og medarbejderne i fokus, og det har jeg det rigtigt god med, siger John Øholt.


John Øholt forlader ikke System Transport helt, da han fortsætter som medlem af bestyrelsen. Han vil nok ikke være på virksomheden dagligt, men han siger, at han stadig vil være tæt på - og ikke længere væk end et telefonopkald.


Tony Jakobsen, der er den nye administrerende direktør i transportvirksomheden på Transportcenter Alle i Herning, understreger, at System Transport skal føres videre i den ånd og den gode kvalitet, som man i dag kender System Transport for både over for kunder og medarbejdere.


- Jeg er meget glad og stolt over, at John Øholt har valgt at overdrage tøjlerne til os, siger han og fremhæver, at det er en stor og meget veldrevet virksomhed, han og Industri Udvikling overtager.


Om Industri Udvikling:
Industri Udvikling er en investeringsfond, der er ejet af AP Pension Livsforsikringsaktieselskab, Fagbevægelsens Erhvervsinvestering A/S. Pensionskassen for Børne- og ungdomspædagoger og Sampension Private Equity K/S.


Industri Udvikling er med i flere underselskaber "K/S", hvor der deltager andre investorer, pensionskasser og fonde.


Interesserede kan se mere om Industri Udvikling her:

transportnyhederne.dk

7/4 2017
  • Sløjt marked for grønt brændstof medfører fyringer

    Sløjt marked for grønt brændstof medfører fyringer

    transport ›Teknologivirksomheden Topsoe nedlægger 440 stillinger, dropper planlagt udvidelse i USA og sætter dansk fabrik på pause. Især power-to-x-forretningen bliver ramt
  • En mere effektiv driftsmodel

    En mere effektiv driftsmodel

    transport ›Danske Fragtmænd bliver ny teknikdistributør for Lemvigh-Müller. Aftalen kombinerer driftssikkerhed, bedre kapacitetsudnyttelse og mindre CO2-udledning
  • Smugkig på Molslinjens kommende kæmpefærger

    Smugkig på Molslinjens kommende kæmpefærger

    transport ›Byggeriet af Molslinjens tre batteridrevne mega-katamaraner er nu i gang i Tasmanien, og med en ny animationsvideo og hjemmeside kan danskerne følge projektet frem mod første afgang i 2028. Se video:
  • Descartes opkøber Idelic

    Descartes opkøber Idelic

    transport ›Opkøbet tilfører data til Descartes Global Logistics Network (GLN) og styrker virksomhedens AI-baserede tilbud til vognparker
  • Køletransport med tre energikilder

    Køletransport med tre energikilder

    transport ›Amerikanske Nivalis har opkøbt europæiske SolarEdge e-Mobility for at blive markedsførende med lastbiler, der kan køre på en kombination af solenergi, e-aksel og opladning fra elnettet
  • Kortlæg besparelsespotentialet

    Kortlæg besparelsespotentialet

    transport ›Høje brændstofpriser presser flådevirksomheder verden over. Ifølge flådestyringsløsningen, Webfleet kan virksomheder afbøde disse effekter ved at optimere brændstofforbruget
  • Månedæk lander på Space Symposium

    Månedæk lander på Space Symposium

    transport ›Bridgestone udvikler og leverer avanceret dækteknologi – fra Jorden til Månen. Det sidste sker som led i den globale dækproducents bestræbelser på at støtte rummobilitet
  • Stigende godsmængder over Øresund

    Stigende godsmængder over Øresund

    transport ›Sidste år steg den samlede vejtrafik på Øresundsbroen med 2,1 procent. Og væksten er drevet af godstransport og pendling, viser årsrapporten fra Øresund Konsortiet