Telthaller minimerer omkostningerne
Telthaller skyder op flere og flere steder, yder samme beskyttelse af varerne som de traditionelle haller, er billigere, kan både købes og lejes og er hurtigt afmonteret efter endt lejemål. Og så er de ikke afhængige af et støbt eller befæstet underlag
Vel er det ikke et operahus. Og vel er der ikke tale om havneindsejlingen i Sydney. Men den ser immervæk imponerende ud den 11.000 m2 store telthal, som på massiv vis tårner sig op på den yderste mole ved indsejlingen til Nyborg Havn.
Telthallen er just blevet opført hos producenten af vindmølletårne, Andresen Towers, som har til huse på havnearealerne lige bag hallen.
Og det er netop for at huse lageret af de færdigproducerede stålprofiler, som tårnsektionerne bliver bygget af, at producenten af vindmølletårnene har fået opført telthallen. Den er faktisk Europas største af sin art og måler 90 m i bredden.
Lang holdbarhed
Det er OB Wiik Danmark, som har leveret og opført konstruktionen som en permanent hal. Virksomheden laver både permanente haller og haller, som står i kortere eller lidt længere perioder.
- Telthallerne er en noget lettere konstruktion end en betonhal og er mange gange hurtigere at montere og etablere. Derfor ligner vore telthaller måske også umiddelbart en form for mobil løsning, man har stående i forbindelse med, at sæsonen peaker, og man i den periode har brug for mere lagerplads.
- Det kan også godt lade sig gøre at strikke sådanne løsninger sammen. Men vore telthaller er ofte permanente konstruktioner. Stålemnerne, som udgør skelettet af teltkonstruktionen, har en levetid på over 50 år, og presenningen holder i over 30 år, siger den ansvarlige for OB Wiiks danske afdeling, Kim Jansdorf.
Fugtstyring og andre funktioner
Løsningen hos Andresen Towers er helt tæt, hvilket gør det muligt at installere fugtstyring. Det er vigtigt, fordi producenten af vindmølletårne ofte lagrer de færdigproducerede stålprofiler hen over vinteren i racks med syv eller flere profiler i hver.
- Der er mange kunder, som ønsker at kunne styre fugten i hallen helt præcist, så emnerne, man har på lager, ikke tager skade. Vi kan også levere isolerede haller. Her benytter vi en sandwichdug på 115 mm.
- Vi skræddersyr i det hele taget telthallerne efter kundens behov og arbejder eksempelvis tæt sammen med portleverandører. De forsyner hallerne med de relevante porte, hvad enten det er hurtigporte eller ledhejseporte, forklarer Kim Jansdorf.
Hallen i Nyborg er etableret på det underlag, som var til stede da, Andresen Towers overtog grunden. Man er i stand til at håndtere de 26 tons tunge racks med stålprofiler med en specialtruck på det eksisterende underlag.
Det sparer virksomheden for at skulle anlægge et underlag af asfalt eller beton for at kunne håndtere vindmølleprofilerne.
Varierende underlag
- Pointen er, at det bliver billigere for kunden, når man etablerer telthallerne på det forhåndenværende underlag uden først at skulle klargøre det. Vi er i stand til at etablere telthallerne på såvel en græsmark, et grusunderlag, et støbt underlag, eller hvor det nu er, man har brug for hallen, forklarer Kim Jansdorf.
Og de bliver hurtigt opført, hallerne. De kan dog, som sagt, også afmonteres, hvis ønskerne går i den retning.
- Der er flere muligheder for finansiering. Køb er selvfølgelig en af dem, men vi opererer også med leje, og her har man selvsagt kun hallen i en nærmere aftalt periode. Vi tilpasser løsningerne til kundernes behov, hvad enten det er størrelsen, konstruktionen, funktionaliteten for telthallen eller finansieringsmodellen, det angår, siger Kim Jansdorf.
Det var opkøbet af Danhal, hvor Kim Jansdorf var direktør, som banede vejen for, at OB Wiik fik fodfæste i Danmark.
- OB Wiik har i mange år været en stor spiller på markedet for telthaller. Med opkøbet har vi fået et meget større produktsortiment. Vi har også fået tilført en solid portion knowhow. Ud over de medarbejdere som sidder i Danmark, kan vi trække på de specialister, som sidder i udviklingsafdelingerne i både hovedkvarteret iNorge og i resten af verden.
- Skal vi lave en løsning, som kræver specialviden og nyudviklede løsninger, har vi dermed flere veksler at trække på. Vi kan da også mærke en solid efterspørgsel, både på de skræddersyede telthaller og på de mange standardløsninger, siger Kim Jansdorf.