Bornholmsk løfteudstyr i rustfrit stål

Bornholmsk løfteudstyr i rustfrit stål

Baltic Steelwork har udviklet en serie med bl.a. palleløftere. Ambitionen er at skabe en stærk position for ståludstyr med høje krav til kvalitet, holdbarhed og drift

Den bornholmske virksomhed, Ocean Prawns, som er blandt verdens største leverandører af MSC-mærkede rejer og hellefisk, er en af initiativtagerne til virksomheden Baltic Steelworks nye forretningsområde, Baltic Carrier.

Det er en helt nyudviklet serie af løfteudstyr i 100 procentrustfrit stål, blandt andet palleløftere til produktionsvirksomheder, hvor der hver dag håndteres og flyttes varer og materialer. 

Udstyret er udviklet til at lette de mange daglige løft og dermed bidrage til bedre arbejdsvilkår og mindre fysisk belastning for medarbejderne, og folkene bag udgør et erfarent team, som har mange års brancheerfaring og indgående kendskab til både produkterne, kundernes behov og de krav, materiellet møder i den daglige drift.

Allerede importører i Holland og Italien

En af dem er Per Munch Jensen, som i et nyoprettet selskab skal fortsætte og udvikle produktionen i Rønne på Bornholm sammen med syv øvrige medarbejdere.

- Jeg er meget glad for den tillid, Ocean Prawns har vist mig og Baltic Carrier, og jeg glæder mig til at kunne have fuldt fokus på løfteudstyret, siger Per Munch Jensen, og uddyber:

- Vi har allerede fået importører på plads i Holland og Italien, og det er en god start. Samtidig betyder det meget, at jeg har fået en gruppe dygtige og erfarne medarbejdere med videre. Jeg glæder mig til sammen med dem at udvikle det nye setup og føre Baltic Carrier videre.

Respons bekræfter berettigelse

Hos Ocean Prawns ser man et klart marked for løftemateriel, hvor kvalitet og levetid vægter højere end den laveste indkøbspris.

– Vi mener, der er et hul i markedet for løftemateriel i høj kvalitet, som er produceret til at holde til hverdagens brug, siger rejekoncernens adm. dir.,Daniel Barslund, og fortsætter:

- Der findes mange produkter på markedet, men der er stor forskel på kvalitet, holdbarhed og driftssikkerhed. Den respons, vi allerede har fået fra indkøbere, bekræfter os i, at Baltic Carrier har sin berettigelse.

Baltic Steelwork lejer sig ind i lokaler hos virksomheden, Borncut, der producerer portionsskæremaskiner og modulære linjer til fødevareindustrien.

Det nye selskab er etableret i forlængelse af Borncuts overtagelse af Baltic Steelworks maskinfabrik i Rønne. I forbindelse med overdragelsen beholdt Ocean Prawns navnene Baltic Steelwork og Baltic Carrier, så arbejdet med den nye produktserie kunne fortsætte i et selvstændigt selskab.

-lipe



28/8 2026
  • Combilift giver fremtidens teknikere et løft

    Combilift giver fremtidens teknikere et løft

    truck ›Den globale producent af materialehåndteringsudstyr, Combilift, har lanceret et nyt initiativ, der har til formål at tilskynde unge til at vælge en karriere inden for teknologi og produktion
  • Ny reachtruck fra Jungheinrich

    Ny reachtruck fra Jungheinrich

    truck ›Med den nye ETV 4i, der har en lastekapacitet på 1,4 til 2,5 ton, lancerer Jungheinrich en kraftfuld reachtruck, der er gennemgående designet med henblik på maksimal produktivitet. Kunderne har kunnet bestille den nye reachtruck fra den 1. september 2026
  • N.C. Nielsen lancerer Konecranes Generation D

    N.C. Nielsen lancerer Konecranes Generation D

    truck ›En helt ny platform til tung intern transport, containerhåndtering og terminaldrift er nu på markedet. Den helt store nyhed er en elektrisk reachstacker
  • Der er gået mode i AI

    Der er gået mode i AI

    truck ›Bestsecret vælger Nomagics AI-baserede robotteknologi til at udvide sin højvolumen-ordreafvikling inden for modebranchen
  • Havnerelaterede logistikløsninger vinder pris

    Havnerelaterede logistikløsninger vinder pris

    truck ›Combilift vinder prisen for innovation inden for materialehåndtering ved UK Ports Awards 2026 som anerkendelse for sine effektive, sikre og kundefokuserede løsninger
  • Øget kapacitet på pakkelinjen

    Øget kapacitet på pakkelinjen

    truck ›Tentoma har leveret ny automatisk pakkemaskine til amerikanske Atlas Roofing Corporation, som dermed øger kapaciteten til sine fremtidige produkter
  • Zolvo og Mujin Europe indgår partnerskab

    Zolvo og Mujin Europe indgår partnerskab

    truck ›Zolvo og Mujin Europe har indgået et partnerskab, der skal gøre Mujins intelligente platform til robotautomation mere tilgængelig for virksomheder i Danmark og resten af Norden
  • Højere gennemstrømning med Hyper RoboShuttle

    Højere gennemstrømning med Hyper RoboShuttle

    truck ›Leverandøren af AMR’er, Geekplus har for nylig lanceret RoboShuttle Hyper, som er den næste generation af klatrende ”vare-til-person AMR-plukløsninger”