Element Logic opfører Danmarks største robotlager

Element Logic opfører Danmarks største robotlager

Netbutikken Proshop skriver sig ind i rekordbøgerne, når virksomheden til november slår dørene op til sit spritnye lager. Med en flåde på 70 AutoStore-robotter, leveret af Element Logic, og et areal på 16.300 m2 bliver lageret Danmarks største af sin slags

Når Proshop i fremtiden modtager en ordre på sin webshop med over 200.000 forskellige varer, får medarbejderne endnu flere mekaniske kolleger til at assistere med vareplukningen.

Robotlageret bliver nemlig bemandet af 70 avancerede AutoStore-robotter, som den europæiske AutoStore-specialist Element Logic har designet, leveret og installeret. I forvejen har Element Logic leveret Proshops nuværende robotlager, som blev taget i brug i sommeren 2018.

Plads til op mod 300 robotter
Med det nye rekordlager udvides antallet af kasser, hvorfra robotterne 'plukker' varer og gør dem klar til afsendelse, fra 42.000 til intet mindre end 100.000 kasser. Og selvom der i første omgang kun bliver installeret 70 robotter i det 16.300 kvm. store lager, er der plads til at udvide kapaciteten til op mod 300 robotter, hvis behovet opstår.

-Proshop havde et ønske om at automatisere en endnu større del af deres lager og udvide kapaciteten markant, så de får et godt fundament til at kunne vækste forretningen. Og det må man sige, at de får mulighed for med det nye robotlager, siger administrerende direktør hos Element Logic, Nikolaj Bjørn Eriksen.

Genvalg til Element Logic
Det er ikke første gang, at Element Logic står bag et robotlager for Proshops. I 2018 udviklede de Proshops første og eksisterende robotlager med dengang 40 AutoStore-robotter, der var med til at øge virksomhedens toplinje med 30 % og fordoble resultatet på bundlinjen efter blot et enkelt år.

Derfor var Proshop heller ikke i tvivl om, at det endnu en gang skulle være Element Logic, der skulle levere det elektroniske indmad til det nye lager.

-Vi har haft et super samarbejde med Element Logic om det eksisterende anlæg og ser frem til at fortsætte og udvide samarbejdet yderligere. Vi ser helt klart AutoStore af Element Logic som en vigtig del af vores virksomheds rejse fremover, siger adm. direktør i Proshop, Ivan Jæger Christiansen.

Proshops nye lager forventes at stå færdigt d. 1. november i år, så det er klar til e-handlens største salgsdag; Black Friday.

-lipe

15/6 2020
  • Havnerelaterede logistikløsninger vinder pris

    Havnerelaterede logistikløsninger vinder pris

    truck ›Combilift vinder prisen for innovation inden for materialehåndtering ved UK Ports Awards 2026 som anerkendelse for sine effektive, sikre og kundefokuserede løsninger
  • Øget kapacitet på pakkelinjen

    Øget kapacitet på pakkelinjen

    truck ›Tentoma har leveret ny automatisk pakkemaskine til amerikanske Atlas Roofing Corporation, som dermed øger kapaciteten til sine fremtidige produkter
  • Zolvo og Mujin Europe indgår partnerskab

    Zolvo og Mujin Europe indgår partnerskab

    truck ›Zolvo og Mujin Europe har indgået et partnerskab, der skal gøre Mujins intelligente platform til robotautomation mere tilgængelig for virksomheder i Danmark og resten af Norden
  • Højere gennemstrømning med Hyper RoboShuttle

    Højere gennemstrømning med Hyper RoboShuttle

    truck ›Leverandøren af AMR’er, Geekplus har for nylig lanceret RoboShuttle Hyper, som er den næste generation af klatrende ”vare-til-person AMR-plukløsninger”
  • Bornholmsk løfteudstyr i rustfrit stål

    Bornholmsk løfteudstyr i rustfrit stål

    truck ›Baltic Steelwork har udviklet en serie med bl.a. palleløftere. Ambitionen er at skabe en stærk position for ståludstyr med høje krav til kvalitet, holdbarhed og drift
  • AVAS bliver en del af Kloster

    AVAS bliver en del af Kloster

    truck ›Transportkoncernen Kloster har netop underskrevet en aftale om at overtage alle aktiviteter i Aalborg Vognmandsforretning, Avas. Aftalen skal sikre AVAS et varigt og solidt fundament, og virksomheden fortsætter under eget navn og med Jan Kjelgaard som direktør
  • Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

    Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

    truck ›Hos logistikvirksomheden ALPI er ergonomi blevet en stadig vigtigere del af hverdagen. Når medarbejderne tilbringer mange timer hver dag i en truck med gentagne bevægelser, bliver selv små forbedringer hurtigt mærkbare. Derfor har ALPI i Padborg nu valgt fem Linde el-truck med minirat – et styrekoncept, hvor det traditionelle rat er erstattet af et minirat integreret i armlænet
  • Højaktuelt konferenceprogram på Automatik-messen

    Højaktuelt konferenceprogram på Automatik-messen

    truck ›Et omfattende konferenceprogram venter de besøgende på årets Automatik-messe, hvor både konkrete virksomhedscases og indsigt i de nyeste teknologiske tendenser er på programmet