IFOY-vinderne er fundet
Der var stor glæde blandt vinderne da IFOY-Award blev uddelt den 5. maj i München. Juryen belønner bl.a. innovation og effektivitet, og prisen er noget kunderne lægger mærke til
Af Hans Windeløv
Unicarriers, Still og Jungheinrich løb med priserne i de fire kategorier, som var på spil, da IFOY Award 2015 blev uddelt ved en event om aftenen den 5. maj i BMW World i München.
Uddelingen af priserne var faktsik et mindre Oscarshow værdigt. 160 gæster havde fundet vej til bilproducentens imponerende udstillingsbygning i Olympiapark i det nordlige München. Og der ventede dem også et ganske imponerende og tankevækkende show.
Der var spænding lige til det sidste og de sejrsbrøl som blev udløst, da vinderne blev annonceret af prisuddelerne, var da også et klart bevis på at IFOY Award er en pris, som gaffeltruckproducenterne tager ganske alvorligt.
Juryen der består af fagbladsjournalister har vurderet 14 trucks og løsninger fra i alt fem leverandører.
Praktiske køretest og analyser udført på baggrund af testværktøj udviklet af Frauenhoferinstituttet for logistik og varehåndtering i Dortmund, gjort det muligt for juryen at vurdere kandidaterne nøje.
- Logistikcheferne i de lagerførende virksomheder her i Storbritanien følger nøje med i hvad der sker på gaffeltruckfronten, og de følger udviklingen af de mange innovative løsninger med stor interesse.
- Og derfor holder de altså også øje med hvem der vinder IFOY-priserne, lød det indledningsvis fra talerstolen, da det engelske jurymedlem Peter Macleod, introducerede repræsentanter fra de fem gaffeltruckproducenter på scenen.
Innovation, effektivitet, reduceringer af driftsomkostninger, ergonomi og bæredygtighed udgør nogle af de kriterier løsningerne er vurderet i forhold til.
- Der har været intense diskussioner, ophedet debat og løsningerne er blevet set godt efter i sømmene af jurymedlemmerne. Udpegningen af vinderne var faktsik også den sværeste beslutning som IFOY-juryen nogen sinde har stået over for, sagde formanden for Juryen Anita Würmser.
Ikke desto mindre blev der fundet fire vindere, som hver især entrede scenen i hele hold. For som den tekniske chef hos Jungheinrich, Claus Dietrich Rosenbach, sagde, ja, så er der virkelig tale om en holdindsats.
- Når det drejer sig om at skabe nye prudukter i gaffeltruckbranchen er alle led vigtige både. Ingeniører, tekniske udviklere, designere, sælgere og naturligvis kunderne. Samtidig er IFOY-Award blevet en vigtig begivenhed, da vi også benytter os af feedback fra juryen. Det hele bidrager til at vi kan lave de bedste løsninger til kunderne, sagde Claus Dietrich Rosenbach.
Vinderne er:
Unicarrier løb med prisen i kategorien bedste ’Warehousetruck’ for deres Tergo URS.
Foruden kombinationen af flere funktioner, hvor Unicarriers faktisk både har begået en reachtruck og en smalgangstruck i en og samme truck, traf juryen sit valg på baggrund af et højt ergonomisk niveau. Dermed er det første gang Unicarriers løber med en af de eftertragtede priser.
Med den elektriske gaffeltruck RX 60-80 tog Still sig af sejren i kategorien for modvægtstruck fra 3,5 tons.
At der her er tale om, at en elektrisk gaffeltruck vinder prisen, er udtryk for det kursskifte man har set i markedet. Som det blev understreget af både juryen og af parlamentssekretær, Dorothee Bär, der overrakte prisen, er det nemlig muligt at håndtere tungt gods hurtigt, sikkert og effektivt, med de store elektrisk gaffeltruck, såvel udenfor som indenfor. Det gavner både miljøet, skaber et bedre arbejdsmiljø og minimerer driftsomkostningerne.
Derudover vandt Still i kategorien for intralogistikløsninger.
Den samlede logistikløsning for virksomheden Kuraray Europe, tog stikket hjem. Det er faktisk første gang Still leverer en sådan helhedsmæssig løsning. Syv Still palleshuttles, tre automatiske FM-X reachtrucks, to RX 60 elektriske gaffeltruck, en arbejdsplatform på 40 meters længde med syv arbejdsstationer, conveyorteknologi, bufferplads og et automatisk pallemagasin sørger for et optimalt vareflow, hos virksomheden. Det belønnede juryen altså med en førsteplads.
I den sidste kategori, modvægtstruck op til 3,5 tons, sejrede Jungheinrichs gaffeltruck, EFG S30s.
Med kapacitet på tre tons, er der her tale om ’en perfekt all-rounder’ som, som juryen udtrykker det. ’Trucken er ekstremt kørevenlig og skaber en forudsigelig og pålidelig varehåndtering som gør kørslen komfortabel’, hedder det videre juryens argumenter for at vælge EFG S30s som vinder.