Lifte ind i produktsortimentet
NP Trucks har overtaget importen af Haulotte Lifte
Haulotte har et full line program indenfor sakse-, bom- og søjlelifte med løftehøjde fra 5,8 til 43 meter i elektriske og diesel udgaver.
Men de har også firehjulstrukne diesel teleskoplæsser i kapaciteter op til fire tons og med løftehøjder fra 10 til 17 meter.
Dette program kan leveres med hydrauliske skovle, mandskabskurve og gaffelmontering, og naturligvis med hurtigskift af ovennævnte udstyr.
Haulotte bliver produceret i Frankrig tæt på byen Reims i det berømte champagne distrikt. Haulotte er den tredje største producent af lifte på verdensplan. Det passer rigtig godt ind i A/S N.P. Trucks brede program af trucks og intern transportmateriel med dertilhørende service og reservedele.
For at betjene den brede kundekreds i dansk industri, har importøren ansat Jakob Lysdahl, der har 20 års erfaring i liftbranchen, så kunderne får den helt optimale og professionelle behandling på disse produkter.
A/S N.P. Trucks råder i forvejen over 40 landsdækkende servicevogne, et komplet reservedelslager samt afdelinger i Hirtshals, Aalborg, Horsens, Lindø og Roskilde.
-hawin