Nye Manitou maskiner til Ørsted TelteMed en kapacitet på 2,5 tons og en løftehøjde på 3,3 meter er Manitou MC25-4 både stærk og nem at manøvrere, hvor pladsen er begrænset.

Nye Manitou maskiner til Ørsted Telte

Ørsted Telte leverer store og kraftige telte til kunder i hele Danmark, og det sker med hjælp fra sine Manitou teleskoplæssere og trucks

Selv hvis man ikke umiddelbart genkender firmanavnet Ørsted Telte, så har man med meget stor sandsynlighed befundet sig op til flere gange i et af deres telte. Eller endda i flere af deres telte.

Firmaet, der har hjemme lidt øst for Randers, har ikke overraskende udlejning af telte som sit levebrød. Men glem alt om telte til havefester, konfirmationer og lignende private arrangementer.

Hos Ørsted Telte arbejder de kun med telte i store formater. Store og tunge teltduge i kraftig PVC og med tilhørende skeletkonstruktion i aluminium og stål.

Ørsted Telte er landsdækkende leverandør af telte i store formater. Ved opsætning og nedtagning af de store telte er deres nye Manitou MT625HA uundværlig. Her demonstreret af montør Vytaukas ”Silver” Kupcikevicius.

- Vi leverer blandt andet til en stor del af Danmarks festivaler, til dyrskuer, Folkemødet på Bornholm og til store virksomheder, der skal holde firmafester. Her gør vi brug af vores Manitou trucks og teleskoplæssere, siger Keld Sørensen, direktør i Ørsted Telte.

Manitou maskiner med landet rundt
Håndteringen af de store telte og tilhørende udstyr kræver mere end et sæt stærke arme. Eller to for den sags skyld.

Derfor har Ørsted Telte i alt syv Manitou teleskoplæssere eller trucks med en kapacitet op til 2,5 tons. I forsommeren i år købte firmaet ny Manitou teleskoplæsser model MT625HA og en Manitou truck model MC25-4.

Begge har en løftekapacitet på 2,5 tons. Teleskoplæsseren har en løftehøjde på op til næsten seks meter og en rækkevidde på tre meter, mens trucken kan løfte op til 3,3 meter i højden.

Keld Sørensen etablerede firmaet i 1992 med investeringen i et cirkustelt med tre master, som skulle lejes ud.

Til at læsse lastbilerne ude på opgaverne medbringer Ørsted Telte deres nye terrængående Manitou MC25-4 truck.

I dag er der 80 ansatte i firmaet, som med hjælp fra sine Manitou maskiner læsser, opstiller og nedtager de store telte landet over.

Aldrig fristet af andre mærker
Har man fået foretaget en PCR test i Danmark, er det sket i et telt fra Ørsted Telte. Deltagerne i Den Store Bagedyst på DR1 arbejder også i et telt fra samme firma, og DM i Skills og DGI’s Landsstævne ville heller ikke have fundet sted, hvis ikke Ørsted Telte havde telte, mandskab og Manitou maskiner på stedet.

Teltene anvendes også i byggeriet ved projekter, som kræver afskærmning mod vind og vejr i kortere eller længere tid.

- Vi kan tage den med ud til kunderne, og de fungerer bare perfekt til at løse opgaverne. Vores primære krav er, at maskinerne skal kunne køre over det hele. Også når underlaget er blødt. Og så skal de kunne læsse lastbilerne i den nødvendige højde.

- Vi har set på andre mærker, men har aldrig været fristet til at købe dem. Manitou er det, som vi synes fungerer bedst, så vi har aldrig købt andet. Og så er vi glade for Freddy hos Scantruck, som vi har handlet med gennem mange år, siger Keld Sørensen.

Teleskoplæsseren MT625HA kan også løfte 2,5 tons og har en løftehøjde på knap seks meter.

Danmarks største
Han har selv fundet sine kunder ved at banke på de rigtige døre. Andre har selv fundet Ørsted Telte.

- Vi er langt de største i Danmark på vores område, og det er resultatet af en udvikling over mange år. Vi har altid vores teleskoplæssere og trucks med ude hos kunderne for at håndtere teltene og udstyret. Maskinerne har en levetid på 4-5 år hos os. Vi køber altid fabriksnye maskiner og efter ca. 2.000 timer er de klar til udskiftning, siger Keld Sørensen.

-hawin

26/10 2022
  • Havnerelaterede logistikløsninger vinder pris

    Havnerelaterede logistikløsninger vinder pris

    truck ›Combilift vinder prisen for innovation inden for materialehåndtering ved UK Ports Awards 2026 som anerkendelse for sine effektive, sikre og kundefokuserede løsninger
  • Øget kapacitet på pakkelinjen

    Øget kapacitet på pakkelinjen

    truck ›Tentoma har leveret ny automatisk pakkemaskine til amerikanske Atlas Roofing Corporation, som dermed øger kapaciteten til sine fremtidige produkter
  • Zolvo og Mujin Europe indgår partnerskab

    Zolvo og Mujin Europe indgår partnerskab

    truck ›Zolvo og Mujin Europe har indgået et partnerskab, der skal gøre Mujins intelligente platform til robotautomation mere tilgængelig for virksomheder i Danmark og resten af Norden
  • Højere gennemstrømning med Hyper RoboShuttle

    Højere gennemstrømning med Hyper RoboShuttle

    truck ›Leverandøren af AMR’er, Geekplus har for nylig lanceret RoboShuttle Hyper, som er den næste generation af klatrende ”vare-til-person AMR-plukløsninger”
  • Bornholmsk løfteudstyr i rustfrit stål

    Bornholmsk løfteudstyr i rustfrit stål

    truck ›Baltic Steelwork har udviklet en serie med bl.a. palleløftere. Ambitionen er at skabe en stærk position for ståludstyr med høje krav til kvalitet, holdbarhed og drift
  • AVAS bliver en del af Kloster

    AVAS bliver en del af Kloster

    truck ›Transportkoncernen Kloster har netop underskrevet en aftale om at overtage alle aktiviteter i Aalborg Vognmandsforretning, Avas. Aftalen skal sikre AVAS et varigt og solidt fundament, og virksomheden fortsætter under eget navn og med Jan Kjelgaard som direktør
  • Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

    Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

    truck ›Hos logistikvirksomheden ALPI er ergonomi blevet en stadig vigtigere del af hverdagen. Når medarbejderne tilbringer mange timer hver dag i en truck med gentagne bevægelser, bliver selv små forbedringer hurtigt mærkbare. Derfor har ALPI i Padborg nu valgt fem Linde el-truck med minirat – et styrekoncept, hvor det traditionelle rat er erstattet af et minirat integreret i armlænet
  • Højaktuelt konferenceprogram på Automatik-messen

    Højaktuelt konferenceprogram på Automatik-messen

    truck ›Et omfattende konferenceprogram venter de besøgende på årets Automatik-messe, hvor både konkrete virksomhedscases og indsigt i de nyeste teknologiske tendenser er på programmet