Opbevar mere og spar penge med shuttles fra Toyota

Opbevar mere og spar penge med shuttles fra Toyota

Toyota lancerer nye shuttle-løsninger på det europæiske marked. De automatiserede Toyota Radioshuttle og Toyota Autoshuttle lastbærere kører i specielle Toyota reolkonstruktioner med høj hastighed, sikkert og uden at beskadige varerne. De kompakte opbevaringssystemer kan udnytte op til 80% af pladsen på et lager, med forøgelse af lagerplads og kapacitet

Med tilføjelsen af Autoshuttle til serien af shuttles tilbyder Toyota flere muligheder for kompakt lagring. Denne shuttle lagrer og henter palleterede varer op på til 1500 kilo hurtigt, sikkert og effektivt.

Den forbedrede Toyota Radioshuttle kan flytte op til 1800 kg og kan leveres med Toyotas flådestyringssystem og lithium-ion batterier med en driftstid på mere end 16 timer.

De to shuttles øger produktiviteten og sparer omkostninger, især i omkostningstunge miljøer såsom køle- og frysehuse.

Shuttles sparer tid og omkostninger, da førerne bruger mindre tid på at håndtere paller, og da truck kan anvendes mere effektivt.

Det er også et fleksibelt system, som er kompatibelt med FIFO og LIFO workflow, perfekt til opfyldning af uudnyttet plads over et forsendelsesområde, eller til etablering af et bufferlager over en plukketunnel.

Shuttle-løsninger understøtter også Toyotas lean-tilgang. Radioshuttle er en intelligent lastbærer, der kan forbindes med et WMS-system eller anvendes i kombination med førerløse Autopilot lagertruck.

Order Manager, som er intelligent software til ordrebehandling, sporer alle shuttles og varers præcise placering og sikrer et jævnt workflow ved at flytte shuttles på det rigtige tidspunkt for næste truck/ordre ved efterfyldning.

Den fuldautomatiske, kompakte opbevaringsløsning giver fuld kontrol over lageret, med minimal risiko for mistede eller beskadigede varer, og maksimal effektivitet med en betydelig reduktion af lageromkostninger.

Alle reol- og shuttle-systemer er udviklet med henblik på at opnå maksimal driftstid, og de serviceres fuldt ud af Toyotas europæiske servicenetværk med dets høje kvalitet og omfattende knowhow.

 

Læs mere om Toyotas automatiske løsninger her

-hawin

5/10 2017
  • Der er gået mode i AI

    Der er gået mode i AI

    truck ›Bestsecret vælger Nomagics AI-baserede robotteknologi til at udvide sin højvolumen-ordreafvikling inden for modebranchen
  • Havnerelaterede logistikløsninger vinder pris

    Havnerelaterede logistikløsninger vinder pris

    truck ›Combilift vinder prisen for innovation inden for materialehåndtering ved UK Ports Awards 2026 som anerkendelse for sine effektive, sikre og kundefokuserede løsninger
  • Øget kapacitet på pakkelinjen

    Øget kapacitet på pakkelinjen

    truck ›Tentoma har leveret ny automatisk pakkemaskine til amerikanske Atlas Roofing Corporation, som dermed øger kapaciteten til sine fremtidige produkter
  • Zolvo og Mujin Europe indgår partnerskab

    Zolvo og Mujin Europe indgår partnerskab

    truck ›Zolvo og Mujin Europe har indgået et partnerskab, der skal gøre Mujins intelligente platform til robotautomation mere tilgængelig for virksomheder i Danmark og resten af Norden
  • Højere gennemstrømning med Hyper RoboShuttle

    Højere gennemstrømning med Hyper RoboShuttle

    truck ›Leverandøren af AMR’er, Geekplus har for nylig lanceret RoboShuttle Hyper, som er den næste generation af klatrende ”vare-til-person AMR-plukløsninger”
  • Bornholmsk løfteudstyr i rustfrit stål

    Bornholmsk løfteudstyr i rustfrit stål

    truck ›Baltic Steelwork har udviklet en serie med bl.a. palleløftere. Ambitionen er at skabe en stærk position for ståludstyr med høje krav til kvalitet, holdbarhed og drift
  • AVAS bliver en del af Kloster

    AVAS bliver en del af Kloster

    truck ›Transportkoncernen Kloster har netop underskrevet en aftale om at overtage alle aktiviteter i Aalborg Vognmandsforretning, Avas. Aftalen skal sikre AVAS et varigt og solidt fundament, og virksomheden fortsætter under eget navn og med Jan Kjelgaard som direktør
  • Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

    Minirat fra Linde giver ergonomisk ALPI-gevinst

    truck ›Hos logistikvirksomheden ALPI er ergonomi blevet en stadig vigtigere del af hverdagen. Når medarbejderne tilbringer mange timer hver dag i en truck med gentagne bevægelser, bliver selv små forbedringer hurtigt mærkbare. Derfor har ALPI i Padborg nu valgt fem Linde el-truck med minirat – et styrekoncept, hvor det traditionelle rat er erstattet af et minirat integreret i armlænet